Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!

Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!

26.02.2021 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy hýbou výnosy amerických vládních obligací, Goldman Sachs čeká ve druhém čtvrtletí raketu, Morgan Stanley uklidňuje obavy z vysoké inflace, globální likvidita dává zelenou dalšímu růstu akciových trhů. A ještě více v nových Perlách týdne.

Výnosy nahoru, Fed v pozoru: Ve Spojených státech nejde nyní jen o růst výnosů vládních obligací, ale i o rizikové spready na dalších dlouhopisových trzích. Na Bloomberg Markets to řekl Mark Grant, hlavní stratég společnosti B. Riley FBR. Jak ukazuje následující graf, výnosy vládních dluhopisů se posunuly výrazně nahoru a podle stratéga je otázkou, co by další takový vývoj udělal s jinými trhy a s celou ekonomikou.

perly 1

Zdroj: Bloomberg, Youtube

Grant míní, že nyní čelí riziku zejména hypotéky, refinancování existujících korporátních obligací a odkupy akcií. Bidenova vláda by tak mohla zvýšit tlak na Fed, aby ještě více nafoukl svou rozvahu a postavil se tak proti růstu sazeb a výnosů vládních obligací. Podle stratéga je více než 50 % šance na to, že se tak stane. On sám považuje za klíčové úrovně výnosů desetiletých obligací na 1,75 % a na 2 %. Pokud by se nad ně výnosy skutečně dostaly, vyvolalo by to podle stratéga problémy a právě proto je možné, že Fed zasáhne.

Raketa v druhém čtvrtletí: Goldman Sachs v následujícím grafu porovnává své projekce růstu americké ekonomiky se současným konsenzem. Ekonomové banky jsou mnohem optimističtější, ve druhém čtvrtletí by podle nich měl být růst ve srovnání s konsenzem dokonce dvojnásobný. Pak by se mezera měla uzavírat, ale v druhém čtvrtletí příštího roku opět rozevřít. Nakonec ovšem Goldman Sachs čeká, že se růst dostane na nižší úrovně, než o jakých hovoří konsenzus:

perly 2

Zdroj: Twitter

Optimistou je třeba i Bob Doll ze společnosti Nuveen. Podle něj si americká ekonomika i korporátní sektor v letošním roce povedou mimořádně dobře. Přispět by k tomu mělo otevírání ekonomiky a silná doposud zadržovaná poptávka podpořená vysokými úsporami. Ekonomika na tom bude podle investora dokonce nejlépe za posledních 33 let. Ohledně pohybů na akciovém trhu Doll uvedl, že sice není namístě prodat všechny akcie velkých technologických firem, ale hodnota si podle něj povede lépe než růstové akcie. K tomu budou malé akcie předhánět akcie velkých společností a celkově se budeme pohybovat ve velmi rozdílném ekonomickém prostředí ve srovnání s předchozími deseti lety, kdy byl růst utlumen.

Inflace a mezera: Trhy mohou být rozděleny ve svém názoru na další inflační vývoj, pro mě je rozhodující to, jaká je produkční mezera a jak rychle bude uzavřena. Pro Yahoo Finance to uvedl Jim Caron z Morgan Stanley s tím, že nyní je rozdíl mezi využitými kapacitami a kapacitami využitelnými v americkém hospodářství velký a pokud taková situace přetrvává delší dobu, vede to k řadě ekonomických problémů, včetně rostoucí příjmové nerovnosti. A o to horší by pak bylo nastartovat oživení.

Pokud jsou v ekonomice volné kapacity, je těžké zvednout inflaci. Je sice pravda, že v ekonomice je hodně stimulace, ale Caron se celkově domnívá, že i trhy se kloní k názoru těch, kteří tvrdí, že hlavní je co nejrychleji uzavřít produkční mezeru a „detaily ladit později“. Takový pohled je podle něj odražen v cenách na trzích, i když na obou stranách diskuse o inflaci stojí „chytří lidé“.

I Caron byl tázán na výnosy vládních obligací. Řekl, že „lidé ve druhém čtvrtletí očekávají růst ve výši vysokých jednociferných, či nízkých dvojciferných čísel“ (viz i výše).  Pokud se tato očekávání naplní a přijde očekávaná silná stimulace spojená se zlepšením pandemického vývoje a růstu příjmů domácností, mohly by se výnosy desetiletých obligací pohybovat mezi 1,5 – 2 %. Velmi silné oživení ve druhém a třetím čtvrtletí by výnosy posunulo k horní hranici.

Řeč přišla i na rok 2013, který přinesl strach z výrazného růstu výnosů vládních obligací a utahování americké monetární politiky. Caron se ale domnívá, že tentokrát je situace jiná, protože tehdy byl Fed ochoten začít rychle zvedat sazby, nyní se řídí jinou strategií a je naopak ochoten nechat inflaci na čas přestřelit svůj inflační cíl. K tomu se přidává výše zmíněná velká produkční mezera a celkově je tak pravděpodobnost brzkého zvedání sazeb velmi nízká.

V neposlední řadě se přístup Fedu změnil v tom, že nyní se snaží, aby z oživení těžila co největší část společnosti. A věnuje tak mnohem větší pozornost vývoji nezaměstnanosti a celkově trhu práce. Lidé s nejnižšími příjmy přitom těží nejvíce z pozdní části růstové fáze cyklu a to je další faktor, který snižuje pravděpodobnost rychlého a prudkého zvyšování sazeb. Caron k tomu dodal, že ceny zboží a služeb také drží na uzdě nové technologie a i když má určitě smysl sledovat vývoj v oblasti inflace, on jí za aktuální problém nepovažuje.

Likvidita prudce roste: Následující graf od BofA porovnává vývoj globální likvidity (data posunuta o rok dopředu) s vývojem globálních akciových trhů. BofA v komentáři ke grafu tvrdí, že globální likvidita prudce roste a to by mělo prospět další rally na akciových trzích:

perly 3

Zdroj: Twitter

Dávejte si pozor na psa: Štěně francouzského buldoka se v USA může nyní prodávat až za 8 000 dolarů. Tvrdí to CNBC s tím, že takové ceny mohou vysvětlovat vlnu krádeží těchto psů. Hostem pořadu byla i žena ze San Francisca, která popisovala, jak jí byl buldok násilně ukraden na ulici za bílého dne. Jindy zloději ukradli buldoka z obchodu se zvířaty, v Atlantě s ním zase vzali celé auto, které bylo později nalezeno, ovšem bez psa. CNBC tvrdí, že růst cen těchto psů a následně růst krádeží může souviset s pandemií, protože lidé tráví více času doma a cení si více psích společníků a to zejména přátelských plemen, jakými jsou i francouzšti buldoci. CNBC dodala, že ve Velké Británii letos vzrostly krádeže psů o 170 %.

 

Čtěte více:

Goldman Sachs: Porostou zisky i dividendy, banky atraktivní
26.02.2021 6:03
Přichází období, kdy by se makroekonomická situace měla posunout od de...
Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy
26.02.2021 11:06
Tým analytiků Patria Finance připravil nový seznam Investičních tipů. ...
AutoZone a hlad po hodnotových akciích
25.02.2021 17:38
Morningstar na svých stránkách nově hovoří o několika firmách, u nichž...
Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
26.02.2021 9:03
Americká společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální sí...
Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
26.02.2021 10:51
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes inter...
Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)
26.02.2021 12:22
Erste Bank dnes před otevřením trhu představila své výsledky hospodaře...
Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
26.02.2021 13:11
Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom v loňském roce zvýšil...

Váš názor
  •  
    26.02.2021 15:16

    Pamatuji si to velice dobře v roce 2011, protože zrovna někdo umřel, jak jsem se podivoval v hovoru nad tím, že není inflace. Dodnes k tomu nemám asi žádné vysvětlení, přestože od té doby uplynula dekáda a asi jsem tak nějak prolezl kde co. Ano, nakonec se to objevilo v nemovitostech, ale ten stav před tím moc nechápu... A ano, lidi mají občas radši svého psa, než ostatní lidi. Má to lidový název: Čoklofilové.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
19.04.2021
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)