Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Keating: Změny v investičním přístupu a chování retailového investora

Keating: Změny v investičním přístupu a chování retailového investora

21.04.2021 10:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Myslela jsem si, že už se nemám co naučit. Prošla jsem technologickou bublinou i jejím prasknutím, několika cykly. A najednou přišla pandemie a krize, kterou jsme nikdy předtím neviděli. Naučily nás, že důležité jsou priority a zdraví našich zaměstnanců. V rozhovoru pro Yahoo Finance to uvedla Catherine Keating, která stojí v čele BNY Mellon Wealth Management (pro první část rozhovoru viz Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy). Domnívá se, že ve srovnání s dobou, kdy začínala, je na investičním poli patrné například to, že lidé se dnes vedle samotných očekávaných výnosů zajímají i o to, jak jejich investice odpovídají hodnotám a životnímu postoji, kterého se drží. Tento posun k nefinančním investičním cílům je také odrazem toho, čím jsme si za poslední rok prošli a jak se změnily naše priority.


Jak vidí Keating vývoj v oblasti bankovních akcií? V minulém roce na finanční sektor doléhalo to, že banky zvyšovaly své rezervy, očekávaly se velké ztráty. Nyní se ale ukazuje, že tyto ztráty nemusí být tak vysoké a „je vidět, že banky odrážejí ekonomický vývoj.“ Co kryptoměny? Keating odpověděla, že o tomto tématu se v její společnosti přemýšlí hodně a porovnala to s rozvojem internetu. Ten ve svých počátcích také nebyl dostupný všem a jeho užívání se rozšiřovalo postupně. Podobné to může být s blockchainem a souvisejícími technologiemi.

Ohledně dopadu pandemie na způsob práce Keating uvedla, že na jejím počátku pracovala z domova asi 2 % zaměstnanců BNY Mellon Wealth Management, „za několik týdnů to bylo přibližně 90 %.“ Podobné zvyšování flexibility je přínosné. V budoucnu může větší část lidí pracovat z domova. Také přibude značná část těch, kteří tímto způsobem budou pracovat po část jejich celkové pracovní doby a část budou trávit v kanceláři.

Jak se Keating dívá na události typu Gamestop a růst významu retailového investora? Ředitelka odpověděla, že před dvaceti lety většině lidí spravovaly jejich úspory na penzi vzájemné fondy a jejich investiční ředitel. Nyní je řada lidí za tyto úspory zodpovědná sama. Instituce podle ní dělají jednu věc velmi dobře – nastaví si jasný dlouhodobý plán a toho se drží. To znamená, že se obvykle chovají acyklicky a nepodléhají například tolik tlaku na prodeje v době, kdy trh klesá. Tedy v době, která může být pro individuálního investora značně náročná.

Příkladem může být minulý rok. Keating na základě dat týkajících se toku kapitálu totiž řekla, že drobní investoři vloni nekupovali akcie, ale zaměřovali se na dluhopisy či drželi hotovost. Dohánějí to nyní, kdy se vracejí k akciím, ale kvůli jejich chování z minulého roku se jich netýkaly tehdejší zisky trhu. Keating v této souvislosti zmínila, že je hrdá na to, že její firma v březnu roku 2020 radila svým klientům, aby posunuli váhy akcií v investičních portfoliích a že v následujících 12 – 18 měsících budou těžit z nákupu akcií a ne z jejich prodejů.

Už finanční krize roku 2008 pak podle ředitelky ukázala, že rizikem je přílišná koncentrace dané firmy na jednu oblast, vysoké zadlužení a nedostatek likvidity. Její firma se tak snaží držet dluhy nízko, mít diverzifikovanou základnu aktivit a v neposlední řadě „být vždy likvidní“.

Zdroj: Yahoo Finance

 
 
 

Čtěte více:

Irelevantní nerovnost v bohatství?
08.03.2021 17:37
John Cochrane z Hoover Institution píše na populární ekonomický blog T...
Accenture a rotace mezi růstem a hodnotou
09.03.2021 17:50
Akcie společnosti Accenture si za poslední rok připisuje asi 36 %, za ...
Hodnota trhu kryptoměn poprvé překonala dva biliony dolarů. Od ledna je na dvojnásobku, polovinu tvoří bitcoin
06.04.2021 13:04
Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů (44 bilionů...
Stratég JPMorgan: Trh obrací. Hodnotové akcie budou vítězit nad růstovými
13.04.2021 13:58
Globální akciové trhy dosáhly bodu obratu ve svém dalším vývoji a hodn...
Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
20.04.2021 11:00
Catherine Keating nyní stojí v čele BNY Mellon Wealth Management, před...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data