Energetická skupina hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem náležejícím akcionářům ve výši 8,40 miliardy Kč. Stejné částky dosáhl i čistý zisk upravený, který je důležitý pro výplatu dividendy. V obou případech jde meziročně pokles o zhruba dvě petiny a konsensus byl v průzkumu Reuters nastavený na lepší čísla: u čistého zisku náležejícího akcionářům na 11,26 miliardy a u upraveného čistého zisku na 10,86 miliardy. Skupině klesl kvartální ukazatel EBITDA, a to meziročně o 23 procent na 19,9 miliardy. Výhled pro tento ukazatel i pro čistý zisk očištěný polostátní energetická skupina dnes potvrdila. Dividendu neoznámila. Představenstvo bude návrh dividendy projednávat na svém zasedání 20. května, stojí v prezentaci k výsledkům. Akcie společnosti klesly dnes na pražské burze o 0,33 % na 605,00 Kč za akcii. V červeném ale skončila většina blue-chip titulů.
„Potvrzujeme celoroční výhled čistého zisku očištěného na úrovni 17 až 20 mld. Kč a v souladu s očekáváním se vyvíjí i naše cash flow. V důsledku úhrady celé kupní ceny za rumunská aktiva klesl čistý dluh Skupiny v I. čtvrtletí o 27,5 mld. Kč. Výnos z prodeje jsme již částečně využili k předčasnému splacení části emisí dluhopisů denominovaných v EUR a v USD vč. EUR úvěru od EIB v celkové hodnotě přes 14 mld. Kč. Zbylou část a prostředky z ostatních divestic použijeme na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích, na splacení dluhopisů splatných v říjnu 2021 a na dividendy pro akcionáře," uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
Meziroční pokles EBITDA skupina vysvětluje dočasnými tržními vlivy ve výši 3,6 mld. Kč kvůli přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky výroby, zejména v důsledku propadu cen komodit na velkoobchodních trzích v loňském prvním čtvrtletí po rozšíření pandemie covid-19 do Evropy. Před rokem navíc pomohl rekordní zisk ze spekulativního obchodování s komoditami. Trh očekával pro EBITDA výsledek 22,52 miliardy Kč.
Výnos v prvním čtvrtletí dosáhl 59,08 miliardy Kč proti konsensu 58,61 miliardy v průzkumu Reuters. Skupina dále uvedla, že na rok 2022 má prodáno 30 TWh za 47,3 EUR/MWh a koupila 8,7 milionu tun emisních povolenek při ceně 23,5 EUR/tunu.

Výroba elektřiny v rámci společností, které zůstanou ČEZu i po dokončení divestic v Bulharsku a v Polsku, meziročně poklesla o 4 %. Z toho výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 % zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení 1. bloku v Prunéřově. Celkově je podíl uhelné výroby nižší než 33 %. Výroba v bezemisních zdrojích vzrostla: výroba z obnovitelných zdrojů o 17 % a výroba z jaderných zdrojů o 8 %. Celkově skupina vyrobila za první tři měsíce letošního roku 15,9 terawatthodin elektřiny.
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 4 %, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 1,9 %. Spotřeba u velkých podniků klesla o 2 %. Spotřeba domácností naopak vzrostla o 16 %.
V oblasti tržeb za ESCO služby došlo ke stabilizaci, tržby meziročně vzrostly o 2 % a za celý rok je očekáván nárůst o 8 %.
Skupina dále uvedla, že výnos z prodeje rumunských aktiv dosáhl 24,6 miliardy Kč. Prodej bulharských aktiv je předpokládán na konci tohoto kvartálu. U polské divestice očekává předložení závazných nabídek také v tomto čtvrtletí. Prodej polských aktiv předpokládá na přelomu roku 2021 a 2022.
Díky prodeji rumunských aktiv klesl čistý dluh díky tomu o 27,5 miliardy korun. Část peněz z prodeje firma použila k předčasnému splacení části dluhopisů a zopakovala, že výnos z prodeje použije kromě snižování dluhu také na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích a že výnos umožní vyšší dividendu pro akcionáře. "Díky dodatečné likviditě získané z divestic nepředpokládáme refinancování dluhopisů splatných v říjnu 2021. Refinancování dluhopisů splatných v roce 2022 předpokládáme na konci roku 2021 nebo začátkem roku 2022," sdělila také skupina.
Nejvýznamnějším akcionářem mateřské společnosti je Česká republika s podílem na základním kapitálu (ke dni 31. 12. 2020) téměř 70 %. Akcie jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů, kde jsou součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE. Akcie společnosti stouply letos zatím zhruba 18 %. V současnosti se obchodují na nejvyšších úrovních od jara 2015.
Řádná valná hromada společnosti ČEZ, a. s., se bude konat 28. června.
Zdroje: ČEZ, ČTK, Patria.cz