Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evergrande a jádro věci

Evergrande a jádro věci

20.09.2021 17:57

Po finanční krizi roku 2008 se hodně hovořilo o tom, že je potřeba nějaká nová ekonomická teorie, nový pohled, protože teorie staré naprosto zklamaly. Vidím to opačně – nic moc nového tu není třeba vymýšlet. Vše už tu v podstatě bylo, jen se ztrácíme ve složitostech a nepídíme se po principu a jádru věci.

1. Příklad – finanční krize: Teorie i praxe financí se do značné míry točí kolem diverzifikace. Jde o koncept na jednu stranu intuitivní – nesázet vše na jednu kartu, nedávat všechna vejce do jednoho košíku ... Jenže s diverzifikací se to může mít i tak, že funguje v dobách klidných a úplně přestane fungovat v dobách turbulentních. Tedy tehdy, kdy ji potřebujeme nejvíce. Příčina je prostá – běžně málo zkorelovaná (tedy dobře diverzifikovatelná) aktiva se v době náročnější náhle začínají pohybovat stejným směrem. A pohyb jednoho tak není vyvažován opačným pohybem druhého. Přirovnávám to k brzdám, které fungují výborně na rovině, ale selhávají v zatáčce.

K úplnému znásilnění konceptu diverzifikace pak před rokem 2008 došlo vytvářením různých hypotéčních derivátů. Které začínalo u smyšleného ratingu od ratingových agentur a končilo u přeludu, podle kterého se smícháním („diverzifikací“) mizerných hypoték získá kvalitní hypotéční derivát. Na to, abychom v takové situaci věděli, kde je sever, nepotřebujeme žádnou novou teorii. Nové „kreativní“ teorie byly naopak tím, co vedlo ke krizi.

2. Příklad – Evergrande: Hodně se nyní hovoří o padajícím čínském gigantovi Evergrande. I letmý pohled na přicházející zprávy a úvahy ukazuje, že jde opět o klasický příklad ignorování starých dobrých zásad. Michael Pettis, který to má v Číně z první ruky, poukazuje na články, podle kterých tato společnost již 2 – 3 roky vydávala směnky a dlužní úpisy s 15 – 20% diskontem. A ve stejné době vyplácena hojné dividendy (proudící v nemalé míře k jejímu řediteli a zároveň majoritnímu vlastníku).

V tomhle případě ani není nutné rozebírat (dobře známé „staré“) teorie o tom, že firma by měla vyplácet dividendy v případě, že její provozní tok hotovosti pokrývá její investiční potřeby a dluhovou službu. U firmy, jejíž závazky prý odpovídají 2 % čínského produktu a má asi 200 000 zaměstnanců byly prostě vypláceny masivní dividendy v době, kdy nebyla svým věřitelům schopna udat dluhopis bez velkého diskontu. Na co potřebujeme nějaké nové ekonomické a finanční teorie?

3. Jádro věci: Výše uvedenými příklady se významným způsobem prolíná to, co můžeme souhrnně nazvat hamižnost. Namísto nových ekonomických, či jiných teorií bychom se tedy možná měli intenzivněji věnovat tomu, z čeho pramení. Protože tento pramen se nakonec vypořádá s další novou teorií, regulací, zákonem a podobně. Takže z čeho pramení pocit typu „nemám a musím podvádět na to, abych měl“? Co je tím hlasem, který nám toto našeptává? Jde mu o naše dobro? To je podle mne jádro věci a zbytkem do značné míry ztrácíme čas. A proto dnes nepřidám ani žádný graf.

 

Čtěte více:

Nejzadluženější realitka světa opět varuje před hrozbou nesplácení závazků
14.09.2021 13:58
Čínský developer China Evergrande varoval, že se mu nedaří prodávat ma...
Čínský domek z karet. Ohrozí předlužená Evergrande čínský trh realit?
15.09.2021 12:54
Problémy velké čínské realitní společnosti Evergrande se prohlubují. ...
Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
20.09.2021 9:32
Akcie čínské realitní společnosti Evergrande, která se potýká s finan...
Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?
20.09.2021 13:36
Globálním finančním trhům se dlouho dařilo ignorovat narůstající probl...
Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
20.09.2021 14:43
Yahoo Finance si podobně jako řada jiných všímá čínské realitní spole...

Váš názor
 • _______________________
  21.09.2021 10:12

  ABCT případ Evergrande myslím vysvětluje dostatečně dobře. Na rozdíl od neokeynesianismu, který ten problém způsobil. Protože Čína (i západ) zkrátka běží na neokeynesianismu, "ZdrojeJsouISMu", DluhemKProsperismu, Tiskařismu...
  Hayek
 • No
  21.09.2021 8:39

  Typci co žili v Číně kolem 15 let a točili videa i mimo naleštěné města TIER I. a proto se znelíbili soudruhům a museli vzít čáru na jednom videu ukazovali jak se rozpadají domy co jsou staré ani ne 5 let. Ptali se nějakého podnikatele a ten jim řekl že každý chce vydělat hned a okamžitě protože neví dne ani hodiny kdy bude sejmut komunisty. Základem problému je nepředvídatelnost vládnoucích papalášů. Tenle týpek měl prostě dobré krytí od soudruhů, tak proto mu to tak dlouho vycházelo.
  HenryFord
  • Re: No
   21.09.2021 10:13

   Jednak nepředvídatelnost papalášů, ale také jejich tlak na papírový růst HDP hnaný dluhem, stimuly a malinvestmentem.
   Hayek
 • Jádro věci
  20.09.2021 21:41

  Přesně tak, vždy záleží na tom, ve kterém bodu je ukryto jádro věci. Pak když se o problému začne veřejně mluvit, již lze pouze spekulovat, co napomohlo případ (v tomto případě Evergrande) obnažit (zda třeba krize v podobě covid-disproporce a narušení přirozeného cashflow), proč to trvalo tak dlouho (zda třeba problémy nezapočaly už postupným exitem kapitálu z oblasti v souvislosti s Trumpovou křížovou výpravou), a bohužel relevantní otázkou je, kde jinde ve světě dnes kvasí další problém pod povrchem. /// A co QE? Jde také o novou "kreativní" teorii, jejíž aplikace se zatím osvědčila, ovšem vyhodnotit její celkový efekt bude možné až aplikace skončí? Neskončí nikdy? Monopol MMF ve smyslu udělení SDR úvěru pro Emergin markets (terminus technicus), umocněný(!) monopolem USA schválit jakékoliv rozhodnutí MMF = myslím že to postačí pro další rozvoj QE do verze tečka03 a možná i dál. Heslem verze .01 z krize 2008 bylo rozsegmentovat TY co jsou PŘÍLIŠ VELCÍ NEŽ ABY MOHLI PADNOUT (nakolik zůstalo pouze u hesla je přísně subjektivní vnímání), t.č. jsme ve verzi .02 /// Můj děda říkával: čert nikdy nenadělá na malou hromadu, to si dobře pamatuj! Já jeho tezi, kterou čas od času pro mě v tehdy nepochopitelných souvislostech celý náš společný čas zopakoval, považuji ve svém životě za JÁDRO VĚCI. A docela často si vzpomenu na písničku od Buty s refrénem "naši mi vždycky říkali"...
  Mudr.c
  • Re: Jádro věci
   20.09.2021 22:18

   o)) Chinaski
   Velkamedvědice
   • Aha
    20.09.2021 22:24

    díky za opravu! Tak ta s Buty byla o tom co odletěl s vránami?
    Mudr.c
 • OKD
  20.09.2021 21:12

  Ale mnohem větší
  štíreček
 • Ekonomická teorie
  20.09.2021 20:33

  Ekonomické zákony jsou pořád stejné. To jen každá nová generace che něco nového.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
14.07.2024
16:01Fidelity International: Dluh bude po volebním překvapení pro Francii problémem
9:03Víkendář: Yardeni míní, že trhy se přestávají obávat ekonomického zpomalení a potenciál umělé inteligence je reálný
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data