Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?

Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?

25.09.2021 9:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Wayne Gordon, který stojí v čele komoditního výzkumu v UBS Global Wealth Management, podle Bloomberg Markets správně předpověděl propad cen železné rudy. Na Bloombergu poukázal na to, že současný vývoj je zde podobný jako po roce 2008, nicméně síla propadu cen této komodity je ojedinělá a příčinou je „dokonalá bouře“, která se tu vytvořila. Jak expert vidí další vývoj u železné rudy a u některých dalších komodit?

Onu dokonalou bouři tvoří podle Gordona problémy čínského developerského giganta společnosti Evergrande, které se promítají do celého realitního sektoru v této zemi. Ten přitom prochází ochlazením sám o sobě a výsledkem je i slábnoucí poptávka po železné rudě. Čínská vláda navíc kvůli problémům s výrobou elektrické energie omezuje provoz některých firem, což se také projevuje slábnoucí poptávkou po této komoditě.

K uvedeným poptávkovým faktorům se podle Gordona přidává i nabídková strana trhu. Situace se totiž mění. Zatímco za předchozím prudkým růstem cen železné rudy stála slabší nabídka, nyní se její objem zvyšuje, což spolu s výše uvedeným tlačí ceny prudce dolů. Gordon tak očekává, že se vstupem do příštího roku se budou ceny železné rudy pohybovat mezi 80 – 90 dolary za tunu. Přitom podle něj platí, že v rozmezí mezi 70 – 80 dolary jsou již ceny před dalším poklesem chráněny tím, že klesne výroba ve firmách, které mají vyšší výrobní náklady.

Takzvaní „marginální výrobci“, kteří zvyšují výrobu až při vyšších cenách železné rudy a pocházejí například z Kanady, se totiž aktivovali během období, kdy ceny této komodity rostly. Nyní ale podle Gordona opět odpadají s tím, jak přišel cenový propad, a to by mělo tlumit jeho další sílu. V delším období bude pak u železné rudy rozhodovat hlavně nabídková strana trhu, protože produkce oceli bude v Číně jen mírně růst a následně se stabilizuje, míní expert.

Gordon poukázal na to, že železná ruda je svým prudkým propadem stále výjimkou. Například ceny mědi se drží nadále vysoko, to samé platí o cenách zemního plynu a dalších komoditách. Expert to zmínil v souvislosti s kurzem australského dolaru, na který byl v souvislosti s cenami železné rudy tázán. Tyto ceny by totiž samy o sobě naznačovaly slábnoucí australský dolar, ale Gordon míní, že proti působí zmíněné vysoké ceny některých jiných komodit a v neposlední řadě také očekávané otevírání australské ekonomiky a možný růst sazeb.

Na dotaz týkající se očekávaného vývoje cen hliníku Gordon odpověděl, že předchozí růst jeho cen byl do nemalé míry způsoben problémy na nabídkové straně trhu. Ty ale začínají opadat a hliník se tak podle odborníka nyní pohybuje na svých vrcholech a postupně zamíří dolů. Takový vývoj ale Gordon nečeká u mědi. Následující graf ukazuje vývoj cen energií a komodit mimo energetiku:

v  <a class=olovo měď" src="/Fotobank/774260ff-40d2-4841-9961-f53a0d283dc9?width=500&height=249&action=Resize&position=Center" />
Zdroj: Twitter

Komodity si prošly prudkým růstem před finanční krizí a po propadu i během let 2009 až 2012. Pak jejich ceny trendově klesaly a další vlnu růstu přinesl rok 2020. Energie se i přesto drží stále znatelně pod předchozími vrcholy, ostatní komodity jim byly nedávno poměrně blízko.

Vývoj cen komodit bývá někdy dáván do souvislosti s monetární politikou významných centrálních bank a s růstem peněžní zásoby ve velkých světových ekonomikách. Tento růst popisuje druhý graf:

ceny ruda

Zdroj: Bloomberg, Youtube, Twitter


Čtěte více:

Týdenní výhled: Spotřebitelská inflace a zdražující energie a kovy
13.09.2021 15:07
Tento týden zůstane pozornost upřena k vývoji cen, zejména v USA, dále...
Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
17.09.2021 17:06
Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké...
Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
23.09.2021 10:31
Provozovatelé plynárenských soustav Česka, Slovenska, Ukrajiny a Němec...
Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí
24.09.2021 10:26
Severomořská ropa Brent se v tomto týdnu dostala nad hranici 75 dol...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data