Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

26.09.2021 8:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Když lidé pracují mnoho hodin týdně, může snížení jejich počtu zvýšit produktivitu. Tuto tezi testovali ekonomové Ruo Shangguan, Jed DeVaro a Hideo Owan na japonských datech s tím, že v jádru věci jde o následující: Mohou firmy, které požadují od svých zaměstnanců méně, nakonec získat více? Podle ekonomů se například během druhé světové války ve Velké Británii ukazovalo, že tomu tak skutečně může být. Ženy, které pracovaly v továrnách na munici, totiž byly schopny zvyšovat produkci vyšším počtem odpracovaných hodin pouze do určitého bodu. Funguje tedy něco podobného i v naší době?

Shangguan a jeho kolegové poukazují na to, že situace se dnes může výrazně lišit od jednoduchého procesu výroby munice. Ekonomové následně zkoumali data týkající se japonských firem během globální finanční krize. Japonsko totiž může být dobrým základem pro testování teze „méně je více“, protože zde obecně panuje averze k propouštění. Pokud tedy firmám kvůli ekonomickému útlumu klesá odbyt, reagují na to obvykle snížením počtu odpracovaných hodin a ne snižováním počtu zaměstnanců.

Snížení počtu odpracovaných hodin by mohlo zvedat produktivitu proto, že lidé si mohou více odpočinout a pracovat efektivněji. Shangguan a jeho kolegové tuto možnost skutečně potvrdili a zjistili několik dodatečných faktů. Ukázalo se totiž, že ve hře je ještě další mechanismus: Jestliže roste celková pracovní zátěž, pracovní týmy jsou rozšiřovány o méně zručné zaměstnance, protože ti zručnější začínají být přetížení a celková produktivita pracovního týmu klesá. A naopak: Pokud pracovní zátěž klesá, pracovní týmy jsou složeny z menšího počtu lidí, a to z těch zručnějších.

Data z Japonska tak mimo jiné ukazují, že v době ekonomického útlumu a snižování počtu odpracovaných hodin došlo k většímu růstu produktivity u dříve větších týmů a týmů s dříve nižší produktivitou. Navíc se ukazuje, že když nějaký člen skupiny pracuje víc a víc hodin přesčas, o to více klesá celková produktivita týmu. U jeho klíčových členů pak platí, že jejich dlouhé přesčasy jednak snižují produktivitu všech, ale také mají další negativní důsledky ve formě kvality práce.

Ekonomové tedy tvrdí, že snížení počtu odpracovaných hodin jednak zvyšuje produktivitu, ale zároveň snižuje počet chyb v práci. Funguje tu efekt většího odpočinku spojený s tím, že odpočinutí lidé podávají lepší výkon, a tudíž k nim do týmu nemusí přicházet méně zruční zaměstnanci, což opět pomáhá produktivitě celé skupiny. Podobné mechanismy tak hovoří pro menší počet odpracovaných hodin.

Zdroj: VoxEU


Váš názor
 •  
  26.09.2021 12:46

  Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete.
  Zdravý rozum
 •  
  26.09.2021 12:44

  Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete
  Zdravý rozum
 •  
  26.09.2021 12:27

  Ti přesčasoví jsou časovaná bomba. S tím souhlasím. Jednou totiž přijde den, kdy pokazí zakázku a způsobí značnou škodu. Někde to nebolí, ale jinde to může mít nepříjemné právní následky. Zaleží na odvětví, kde se to stane.
  Zdravý rozum
  •  
   26.09.2021 12:38

   Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale dříve jít domů nemůžete.
   Zdravý rozum
   •  
    26.09.2021 12:44

    Je to chyba fixní pracovní doby. Někdy je více práce, zůstanete déle, ale někdy je méně práce, ale jít dříve domů nemůžete
    Zdravý rozum
 •  
  26.09.2021 12:22

  Ti přesčasoví jsou časovaná bomba. S tím souhlasím. Jednou totiž přijde den, kdy pokazí zakázku a způsobí značnou škodu. Někde to nebolí, ale jinde to může mít nepříjemné právní následky. Zaleží na odvětví kde se to stane.
  Zdravý rozum
Aktuální komentáře
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data