Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě

Rozbřesk: Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě

30.08.2022 9:02
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají.

Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark. To má dobrý důvod mimo jiné i proto, že řada kontraktů pro konečné spotřebitele je fixovaných. A i ty objemy dodávané elektřiny, které zajištěné nejsou (běžné ceníky), bývají v určitém objemu od výrobců "předprodané" a od obchodníků (alespoň těch zodpovědných) "předkoupené". Čím blíže v budoucnu se spotřeba realizuje, tím větší část produkce / spotřeby bývá takto cenově fixována. To má za následek, že koncoví spotřebitelé normálně nejsou vystaveni volatilitě cen na spotovém trhu. To je dobré zejména v současné situaci, kdy ceny jdou rapidně vzhůru a do spotřebitelských cen se tak vzhledem k zajištění promítají pouze v omezené míře.

Vývoj v posledních měsících je hodně znepokojivý právě i proto, že růst cen se zdaleka netýká jen termínového kontraktu na rok 2023, ale i těch delších. O nich se bohužel v médiích mluví již méně. Například kontrakty pro roky 2024 a 2025 na Německou elektřinu zdražily v srpnu asi o 100 % na cca 450, resp. 300 EUR/MWh. A právě na tato období bychom se již nyní měli ve zvýšené míře soustředit. Trh jednoduše potvrzuje, že energetická krize není jen krátkodobá záležitost. To je zároveň i silný signál, který by měl být zohledněn při hledání odezvy.

Při sledování médií lze totiž snadno nabýt dojmu (snad mylného), že hlavní problém je zima 2022/2023. Vývoj na trhu ale jasně ukazuje, že politické úvahy by měly směřovat dále. Je totiž dost dobře možné (spíše dokonce pravděpodobné), že do následující topné sezóny budeme vstupovat s mnohem prázdnějšími plynovými zásobníky než do té letošní. Tato zima samozřejmě bude krušná. Pokud ale na jejím konci budeme mít takřka prázdné zásobníky a s prvními paprsky jarního slunce začneme slavit, tak můžeme už za pár měsíců krutě vystřízlivět. Podobně jako na podzim 2020 po letní oslavičce na Karlově mostě.


*** TRHY ***

Koruna

Další poklesy akciových trhů a vysoká nejistota na trzích s klíčovými energiemi se dál podepisují na české koruně, které nepomáhají ani dosavadní holubičí výroky z ČNB. Dnešní detailní struktura HDP pravděpodobně koruně příliš nepomůže, i když, pokud ukáže pozitivní příspěvek spotřeby domácností, může do holubičího tábora v centrální bance vnést semínko nejistoty.

Eurodolar
Eurodolar se vrátil nad paritu podpořen několika jestřábími výroky z ECB, které zazněly během víkendu. Ty naznačovaly, že by ECB mohla příští týden zvednout sazby o 75 bazických bodů. Jestřábí očekávání nicméně poněkud utlumí hlavní ekonom P. Lane, který je pro stabilní tempo zvyšování sazeb.
Každopádně dnes bude mít trh příležitost zhodnotit, zdali jsou šance na agresivnější navýšení sazeb reálné - bude zveřejněna německá, španělská a belgická inflace za srpen.

Regionální Forex

Na pozoru se musí mít dnes forint, neboť zasedá vedení maďarské centrální banky. S ohledem na akcelerující inflaci, která dosáhne na konci roku 20 %, počítáme spolu s trhem, že MNB dnes zvedne sazby o 100 bazických bodů a udrží si jestřábí rétoriku.

Akcie

Americké akciové trhy včera navázaly na silné páteční poklesy (pro připomenutí - například Nasdaq Composite propadl v pátek o -3,8 %). V průběhu dne se snažily hlavní indexy vymanit ze záporného teritoria, ovšem nakonec bezúspěšně, když ukončily den při denních minimech. Nutno však podotknout, že včerejší propad byl výrazně menší než ten páteční. Díky silnému růstu cen ropy (+4 %) se včera dařilo energetickému sektoru (Chevron +0,8 %, Exxon Mobil +2,3 %, Halliburton +2,6 %, Occidental +2,3 %). Naopak nejslabším článkem dne byly opět technologie (Alphabet -0,9 %, Apple -1,4 %, Microsoft -1,1 %, Tesla -1,1 %, Nvidia -2,8 %, AMD -3 %).

 

Čtěte více:

Rostoucí ceny plynu a nový šok pro evropské trhy
25.08.2022 6:07
Další dramatický nárůst cen zemního plynu podle všeho zmařil veškeré n...
BBC: Rusko spaluje plyn za miliony dolarů denně. Měl směřovat do Německa
26.08.2022 17:15
Rusko nyní spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za d...
Viceguvernérka ČNB: Ceny plynu je třeba zastropovat na celoevropské úrovni
29.08.2022 9:03
Zastropování cen plynu by mělo být na celoevropské úrovni. Ceny plynu ...
Síkela: Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, mimořádná rada bude 9. září
29.08.2022 13:47
Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. S...

Váš názor
  • Polopravda
    30.08.2022 10:01

    Tlačit do lidí, kteří problematice nerozumí, že "plynové zásobníky máme plné" , tedy vše je v pořádku je polopravda, neřku-li rovnou zavádějící lež. Zásobníky slouží jen na vyrovnávání spotřeby mezi létem a zimou. Samozřejme se předpokládá, že tok plynu plynovody bude pokračovat. Pokud plyn plynovody nepoteče, zásobníky stačí na vykrytí spotřeby tak na pár měsíců. Koncem roku budou prázdné !!! A co pak?
    FYI
    • Re: Polopravda
      31.08.2022 7:54

      ale pan Lipavský, ministr zahraničí v cca dubnu přeci řekl, že se bez ruského plynu i ropy obejdeme....pana Saša prohlásil, že západní hodnoty něco stojí.....bohužel oni ti politici rychleji mluví než myslí.....Putin prohlásil, že Evropa přijde o milióny pracovních míst....bohužel, pokud se nenajde rychle náhrada za rozumnou cenu, tak to tak dopadne....politici by měli hlavně začít racionálně uvažovat a emoce stranou
      abc1
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.