Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě

Rozbřesk: Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě

30.08.2022 9:02
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají.

Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark. To má dobrý důvod mimo jiné i proto, že řada kontraktů pro konečné spotřebitele je fixovaných. A i ty objemy dodávané elektřiny, které zajištěné nejsou (běžné ceníky), bývají v určitém objemu od výrobců "předprodané" a od obchodníků (alespoň těch zodpovědných) "předkoupené". Čím blíže v budoucnu se spotřeba realizuje, tím větší část produkce / spotřeby bývá takto cenově fixována. To má za následek, že koncoví spotřebitelé normálně nejsou vystaveni volatilitě cen na spotovém trhu. To je dobré zejména v současné situaci, kdy ceny jdou rapidně vzhůru a do spotřebitelských cen se tak vzhledem k zajištění promítají pouze v omezené míře.

Vývoj v posledních měsících je hodně znepokojivý právě i proto, že růst cen se zdaleka netýká jen termínového kontraktu na rok 2023, ale i těch delších. O nich se bohužel v médiích mluví již méně. Například kontrakty pro roky 2024 a 2025 na Německou elektřinu zdražily v srpnu asi o 100 % na cca 450, resp. 300 EUR/MWh. A právě na tato období bychom se již nyní měli ve zvýšené míře soustředit. Trh jednoduše potvrzuje, že energetická krize není jen krátkodobá záležitost. To je zároveň i silný signál, který by měl být zohledněn při hledání odezvy.

Při sledování médií lze totiž snadno nabýt dojmu (snad mylného), že hlavní problém je zima 2022/2023. Vývoj na trhu ale jasně ukazuje, že politické úvahy by měly směřovat dále. Je totiž dost dobře možné (spíše dokonce pravděpodobné), že do následující topné sezóny budeme vstupovat s mnohem prázdnějšími plynovými zásobníky než do té letošní. Tato zima samozřejmě bude krušná. Pokud ale na jejím konci budeme mít takřka prázdné zásobníky a s prvními paprsky jarního slunce začneme slavit, tak můžeme už za pár měsíců krutě vystřízlivět. Podobně jako na podzim 2020 po letní oslavičce na Karlově mostě.


*** TRHY ***

Koruna

Další poklesy akciových trhů a vysoká nejistota na trzích s klíčovými energiemi se dál podepisují na české koruně, které nepomáhají ani dosavadní holubičí výroky z ČNB. Dnešní detailní struktura HDP pravděpodobně koruně příliš nepomůže, i když, pokud ukáže pozitivní příspěvek spotřeby domácností, může do holubičího tábora v centrální bance vnést semínko nejistoty.

Eurodolar
Eurodolar se vrátil nad paritu podpořen několika jestřábími výroky z ECB, které zazněly během víkendu. Ty naznačovaly, že by ECB mohla příští týden zvednout sazby o 75 bazických bodů. Jestřábí očekávání nicméně poněkud utlumí hlavní ekonom P. Lane, který je pro stabilní tempo zvyšování sazeb.
Každopádně dnes bude mít trh příležitost zhodnotit, zdali jsou šance na agresivnější navýšení sazeb reálné - bude zveřejněna německá, španělská a belgická inflace za srpen.

Regionální Forex

Na pozoru se musí mít dnes forint, neboť zasedá vedení maďarské centrální banky. S ohledem na akcelerující inflaci, která dosáhne na konci roku 20 %, počítáme spolu s trhem, že MNB dnes zvedne sazby o 100 bazických bodů a udrží si jestřábí rétoriku.

Akcie

Americké akciové trhy včera navázaly na silné páteční poklesy (pro připomenutí - například Nasdaq Composite propadl v pátek o -3,8 %). V průběhu dne se snažily hlavní indexy vymanit ze záporného teritoria, ovšem nakonec bezúspěšně, když ukončily den při denních minimech. Nutno však podotknout, že včerejší propad byl výrazně menší než ten páteční. Díky silnému růstu cen ropy (+4 %) se včera dařilo energetickému sektoru (Chevron +0,8 %, Exxon Mobil +2,3 %, Halliburton +2,6 %, Occidental +2,3 %). Naopak nejslabším článkem dne byly opět technologie (Alphabet -0,9 %, Apple -1,4 %, Microsoft -1,1 %, Tesla -1,1 %, Nvidia -2,8 %, AMD -3 %).

 

Čtěte více:

Rostoucí ceny plynu a nový šok pro evropské trhy
25.08.2022 6:07
Další dramatický nárůst cen zemního plynu podle všeho zmařil veškeré n...
BBC: Rusko spaluje plyn za miliony dolarů denně. Měl směřovat do Německa
26.08.2022 17:15
Rusko nyní spaluje obrovské množství zemního plynu, denně odhadem za d...
Viceguvernérka ČNB: Ceny plynu je třeba zastropovat na celoevropské úrovni
29.08.2022 9:03
Zastropování cen plynu by mělo být na celoevropské úrovni. Ceny plynu ...
Síkela: Evropa musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, mimořádná rada bude 9. září
29.08.2022 13:47
Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. S...

Váš názor
 • Polopravda
  30.08.2022 10:01

  Tlačit do lidí, kteří problematice nerozumí, že "plynové zásobníky máme plné" , tedy vše je v pořádku je polopravda, neřku-li rovnou zavádějící lež. Zásobníky slouží jen na vyrovnávání spotřeby mezi létem a zimou. Samozřejme se předpokládá, že tok plynu plynovody bude pokračovat. Pokud plyn plynovody nepoteče, zásobníky stačí na vykrytí spotřeby tak na pár měsíců. Koncem roku budou prázdné !!! A co pak?
  FYI
  • Re: Polopravda
   31.08.2022 7:54

   ale pan Lipavský, ministr zahraničí v cca dubnu přeci řekl, že se bez ruského plynu i ropy obejdeme....pana Saša prohlásil, že západní hodnoty něco stojí.....bohužel oni ti politici rychleji mluví než myslí.....Putin prohlásil, že Evropa přijde o milióny pracovních míst....bohužel, pokud se nenajde rychle náhrada za rozumnou cenu, tak to tak dopadne....politici by měli hlavně začít racionálně uvažovat a emoce stranou
   abc1
Aktuální komentáře
27.02.2024
6:06FX Strategie: Slabší inflace v eurozóně vs. silná konjunkturální data v USA, koruna nadále v defenzivě  
26.02.2024
17:39Ekonomický cyklus a zisky obchodovaných firem – historie a následující roky
17:10Dluhopisy korigují pátek, akcie jsou na tom odpoledne smíšeně  
16:47Německo upraví zákony a otevře cestu technologii zachycování uhlíku
15:03Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992, meziročně klesla o 10,4 %
15:01Týdenní výhled: Průzkumy ekonomické aktivity, reportují američtí prodejci náhradních dílů  
14:52Bloomberg: Znečišťovatelé v Jižní Koreji profitují z emisních povolenek
14:21Deloitte: Počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii loni klesl o 24 procent
13:40Než otevře Wall Street: Berkshire Hathaway, Intuitive Machines, Li Auto  
12:54MakroMixér s ekonomem a velvyslancem při OECD Alešem Chmelařem: Proč v Česku propadají reálné mzdy, inspirovat se Koreou a euro je racionální?
12:25Pro akcie i korunu lehce červený start týdne  
11:10Kontrariánské sázky na technologie
9:09Rozbřesk: Akcie od začátku roku výrazně překonávají dluhopisy
8:56Futures jsou v úvodu týdne oparné. Fitch zlepšila výhled českého ratingu a Buffettova Berkshire dosáhla rekordního zisku  
8:38Berkshire Hathaway investorské ikony Warrena Buffetta loni dosáhla rekordního zisku. Ač si stěžoval na málo vhodných příležitostí a hromadil hotovost
8:30Fitch zlepšila výhled českého ratingu na stabilní. Oceňuje pokles inflace i opatření ke snížení schodku rozpočtu
25.02.2024
8:12Víkendář: Investiční auta a Tesla předmětem zájmu sběratelů
24.02.2024
8:06Víkendář: Dělali to stejně jako Enron. Tak jsme je shortovali taky…
23.02.2024
22:03Nasdaq 100 tentokrát umazal 0,4 %  
17:30Nové vrcholy akciového trhu a dilema (investičních) strategií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board