Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co vše se musí v Británii změnit po smrti královny Alžběty II.

Co vše se musí v Británii změnit po smrti královny Alžběty II.

09.09.2022 11:23
Autor: ČTK

Po úmrtí britské královny Alžběty II., která své zemi vládla rekordních 70 let, se bude muset v Británii hodně věcí změnit - od bankovek přes poštovní schránky až po státní hymnu. Některé změny se uskuteční ihned, jiné potrvají roky. Smrt panovnice představuje pro Brity tíživý, ale i převratný moment. Podle britských médií dosáhnou náklady na pohřeb a následnou korunovaci odhadem šesti miliard liber. Ale to bude zlomek peněz, které bude muset země vynaložit na rozličné další změny. Portréty zesnulé se nacházejí na poštovních známkách, na bankovkách, její iniciály zdobí poštovní schránky, uniformy a vládní znaky po celé Británii. Změnit je bude obrovský úkol, který potrvá nejméně několik let, možná i desetiletí.

Královský znak

Každý panovník používá svůj královský znak, který zahrnuje jeho jméno a titul. Tyto znaky se obvykle nacházejí na vládních budovách, na uniformách či státních dokumentech a na dalších předmětech spojených s monarchií. Nyní, po smrti panovnice, by se znak ER podle britských médií měl změnit na CR. První písmeno odkazuje ke jménu panovníka, druhé, které by mělo zůstat nezměněno, vyjadřuje slovo Rex či Regina (král či královna). Ale nový královský znak ještě nebyl oficiálně potvrzen.

Poštovní schránky

Na poštovních schránkách se v současnosti nachází nápis ERII, což je zkratka pro Elizabeth Regina II. To by se nyní mělo změnit na CRIII. Na schránkách se vždy nachází znak panovníka, který vládne v okamžiku jejich výroby.

V současnosti se v Británii nachází víc jak 100.000 těchto schránek a nahradit je všechny potrvá dlouhý čas. Podle britského Poštovního muzea se změna uskuteční pouze formou dodání nových poštovních schránek, ty staré se měnit nebudou.

Peníze

Podle prohlášení britského mincovního experta budou dodány do oběhu nové bankovky a mince s novým portrétem krále Charlese III. Mince a bankovky s královnou Alžbětou II. se budou dál vydávat po zbytek letošního roku nebo možná i déle, teprve časem dojde na měnu s novým portrétem. Mnoho mincí a možná i bankovek s portrétem panovnice zůstane v oběhu ještě léta.

Banky a poštovní úřady budou vydávat nové bankovky a mince a stahovat z oběhu ty staré, což veřejnosti usnadní proces výměny.

Podle britských médií je obvyklou tradicí od dob krále Karla II. (1630-1685), že monarchové, vyobrazení na mincích, hledí vždy opačným směrem, než hleděl jejich předchůdce.

Poštovní známky

Královská pošta bude muset vydat nové série známek s profilem krále Charlese III., které nahradí profil jeho matky.

Při poslední změně panovníka v roce 1952 byla vydána první série známek pod názvem Kolekce Wildingové. Obsahovala portréty mladé královny Alžběty II. od oficiální královské fotografky Dorothy Wildingové, které byly pořízeny pouhé dva týdny po smrti krále Jiřího VI. Tyto známky se používaly až do roku 1971.

Uniformy

Královnin znak se nachází na mnoha uniformách ve Velké Británii, včetně policejních a armádních. Tyto uniformy se budou postupně nahrazovat novými, s novým královským znakem nového panovníka.

Státní hymna

S nástupem krále Charlese III. na trůn se bude muset v národní hymně změnit formulace "Bože ochraňuj královnu" na "Bože ochraňuj krále." Tato verze se používala naposledy za panování Alžbětina otce, krále Jiřího VI. (1895-1952).

Pasy

V nápisu na britských pasech, který obsahuje oznámení ministra Jejího Veličenstva, by se mělo změnit přídavné jméno na formulaci Jeho Veličenstva. Očekává se, že se tak stane na všech nově vydávaných pasech. Všechny dosud vydané cestovní doklady zůstanou beze změny a úřady nebudou nutit občany k jejich výměně, která se uskuteční až po vypršení jejich platnosti. Podobně jako u měny potrvá nahrazení starých pasů novými řadu let.

Tituly

Po královnině smrti si bude muset změnit své oficiální tituly přes 2400 zaměstnanců v Británii. Jedná se o přední právní experty, kteří v současnosti nesou titul "Právní zástupce Jejího Veličenstva".

 

Čtěte více:

Zemřela královna Alžběta II. Britským králem se stal Charles
08.09.2022 20:04
Ve věku 96 let dnes zemřela britská královna Alžběta II., oznámil Buck...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  
16:08Typické chování trhu na konci cyklu zvedání sazeb a zisky v příštím roce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data