Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční výhled Invesco na rok 2023: Krátkodobá kontrakce následovaná oživením si žádá opatrný a selektivní přístup při alokaci aktiv

Investiční výhled Invesco na rok 2023: Krátkodobá kontrakce následovaná oživením si žádá opatrný a selektivní přístup při alokaci aktiv

19.12.2022 6:02
Autor: Redakce, Patria.cz

V turbulentním roce jako byl ten uplynulý, se investoři stali svědky nevídaného a synchronizovaného monetárního utahování, které zvýraznilo rizika pro celosvětovou ekonomiku. Trhy se také nadále potýkaly s kombinací makroekonomických a geopolitických nejistot. Investiční odborníci společnosti Invesco popsali paletu možností, které se objevují v tomto prostředí, a vypracovali základní scénář, který považují za vysoce pravděpodobný, a současně alternativní scénář. Oba mohou investorům pomoci v rozhodování o umístění kapitálu.

V nejbližším období se podle nich bude globální ekonomika z hlediska hospodářského cyklu nacházet ve fázi kontrakce, růst zůstane pod svým trendem a bude zpomalovat, ale během první poloviny roku 2023 přejde do režimu oživení. "Ačkoli některé ekonomiky budou zasaženy více než jiné, očekáváme, že celosvětová kontrakce bude mít charakter mírného útlumu. Očekáváme, že inflace poleví a centrální banky v první polovině roku 2023 přeruší monetární utahování, což by mělo vést k ekonomickému oživení později během roku, kdy bude globální růst sice stále pod trendem, ale bude se zvyšovat," říká Dr. Henning Stein, globální ředitel oddělení Thought Leadership and Market Strategy společnosti Invesco.

Americké a evropské centrální banky pokračovaly v monetárním utahování navzdory zpomalujícímu růstu, známkám, že inflace dosahuje svého vrcholu, a skutečnosti, že již došlo k výraznému zpřísnění finančních podmínek. Odborníci společnosti Invesco očekávají, že počátkem roku 2023 nastane odmlka v dalším zvyšování sazeb. "Západní centrální banky pravděpodobně ve svém utahování přestřelí, a tím zvýší riziko recese a nadále vysoké volatility trhů," poznamenává Dr. Stein.

Ačkoli některé ekonomiky jsou recesí ohroženy méně než jiné, experti společnosti Invesco se domnívají, že rizika obecně rostou v případě zemí, které procházejí zpřísňováním měnové politiky. Experti společnosti Invesco také předpovídají pokračující pomalý růst v Číně, a to navzdory nedávné i nadále očekávané politické podpoře.

Výhled pro Čínu na rok 2023 je podmíněn stabilizací trhu s nemovitostmi a opětovným otevřením ekonomiky po uvolnění politiky nulové tolerance covidu. Analytici Invesca předpokládají stabilní růst nemovitostního trhu, středně vysoký jednociferný růst HDP a růst pevninských zisků nad deset procent. Rizika pro první polovinu roku 2023 jsou vychýlena směrem dolů kvůli slabšímu exportnímu prostředí a utlumené spotřebě domácností, zatímco na druhou polovinu roku jsou už mnohem optimističtější.

Rozvíjející se ekonomiky (EM) mezitím povedou válku na dvou frontách. Na jedné straně zůstává hlavním problémem inflace mimo Asii, a to navzdory dřívějšímu a silnějšímu zvyšování sazeb v EM než v USA. Kromě toho silný americký dolar vyváží inflaci a škrtí finanční toky do EM, jejichž zahraniční úvěry jsou většinou denominovány v dolarech. Vzhledem k tomu, že inflace způsobená komoditami a dolarem se bude v jednotlivých ekonomikách EM pravděpodobně i nadále projevovat velmi odlišně, v závislosti na jejich ekonomické struktuře, jsou investiční experti společnosti Invesco přesvědčeni, že nejlepším přístupem k investování do EM zůstává selektivita.

Taktické postavení při alokaci aktiv doporučují investiční experti společnosti Invesco u základního scénáře zpočátku volit defenzivně s výrazným podvážením akcií a orientací na defenzivní sektory. U akcií by upřednostnili akcie rozvinutých trhů před akciemi rozvíjejících se trhů s příklonem ke kvalitě a větší kapitalizaci. Vzhledem k očekávání poklesu sazeb by v oblasti pevně úročených instrumentů převážili expozici na duraci a podvážili úvěry s kratší splatností, a to kvůli očekávanému rozšíření úvěrových spreadů, zejména v segmentech nižší kvality. Obecně očekávají vyšší volatilitu a vysoký rozptyl výnosů napříč třídami aktiv. Radí zaujmout neutrální postoj na americký dolar vůči ostatním hlavním měnám včetně eura, britské libry a japonského jenu.

S příchodem oživení do globální ekonomiky odborníci společnosti Invesco doporučují nadvážit riziko v očekávání zrychlujícího se růstu, vyšších výnosů dluhopisů, uvolněnější měnové politiky a rostoucího rizikového apetitu. V tomto prostředí upřednostňují rizikové úvěry, hodnotově orientované regiony a cyklické sektory.

Odborníci společnosti Invesco nahlížejí na soukromé trhy jako na způsob, jak mohou investoři docílit diverzifikace svých portfolií, ať už posílením výnosů pomocí soukromého kapitálu (private equity), příjmy z přímých půjček nebo prostřednictvím reálných aktiv. Kombinace obtížného prostředí a nejnovějších dat na neobchodovaných trzích je vede k neutrálnímu postoji ke všem aktivům této třídy, a to z důvodu silných, ale slábnoucích fundamentů, a neutrální valuace, která je zhruba v souladu s historií.

Alternativní scénář, který investiční experti společnosti Invesco považují za možný, ale méně pravděpodobný než jejich základní scénář, by znamenal, že inflace zůstane vytrvale vysoká. V případě scénáře přetrvávající inflace by centrální banky byly nuceny pokračovat v utahování měnové politiky po delší dobu. Experti společnosti Invesco by pak očekávali delší období kontrakce a zvýšenou pravděpodobnost globální recese. Podle jejich názoru by kombinace přísnější politiky centrálních bank a většího rizika globální recese v takovém scénáři mohla vést k opětovnému zpřísnění finančních podmínek a dalším propadům rizikových aktiv.

Zdroj: Invesco

 

Čtěte více:

Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
08.12.2022 18:05
Turbulentní ceny energií, spojené s invazí Ruska na Ukrajinu, výrazný ...
Portfolio v roce 2023 podle Fidelity: Defenzivní pozice, dokud neustoupí volatilita, a diverzifikace
14.12.2022 12:01
V době, kdy se již pomalu blíží rok 2023, nemají globální trhy aktiv r...
Výhled na celosvětový růst v příštím roce je díky uvolnění proticovidových opatření v Číně méně negativní, vyplývá z průzkumu
13.12.2022 13:07
Podle nejnovějšího průzkumu Bank of America mezi správci fondů se inve...
Extrémní náskok amerických trhů před zbytkem světa a globální ekonomika v roce 2075
13.12.2022 17:15
Úvahy o tom, že americké akcie začnou zaostávat za zbytkem světa, tu j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2023
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  
17:04Ekonomové úspěšně předpověděli devět z pěti recesí…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
DocuSign Inc (04/23 Q1, Aft-mkt)
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/23 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.