Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese (část druhá)

Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese (část druhá)

16.02.2025 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hovořit ve vztahu k Velké recesi a finanční krizi roku 2008 o bublině na nemovitostech, bankovní krizi jako příčině recese či propadu trhu se subprime hypotékami jako příčině bankovní krize je podle ekonoma Scotta Sumnera omylem (viz včerejší Víkendář pod textem). Dnes se podíváme na některé další běžně přijímané názory a teorie, které Sumner rozporuje.

„Po dluhové krizi bylo podle řady názorů vhodné, aby agregátní poptávka klesla. Jinak řečeno, Američané si potřebovali utáhnout opasky, protože se příliš zadlužili. Jenže reakcí na vysoké dluhy má být větší zaměstnanost, vyšší produkce, ne nižší,“ píše ekonom. A podle něj je mylné tvrzení, že „americká centrální banka se vydala cestou levných peněz. Takový pohled je totiž „učebnicový příklad uvažování založeném jen na tom, jak se mění úrovně cen“.

„Nominální úrokové sazby sice v roce 2008 poklesly, ale přirozené sazby klesaly ještě rychleji. Kromě krátkodobých nominálních úrokových sazeb všechny ostatní ukazatele finančního trhu naznačovaly, že politika se v průběhu roku 2008 zpřísnila. Úrokové sazby samy o sobě totiž nejsou dobrým politickým ukazatelem,“ píše ekonom. A platí to i o sazbách reálných. Navíc „reálné úrokové sazby během září, října a listopadu 2008 prudce vzrostly, takže pokud věříte, že reálné sazby jsou správným ukazatelem politiky, pak byste měli souhlasit s mým tvrzením, že Velkou recesi způsobila přísná peněžní politika.“

K tomu Sumner dodává, že „v okamžiku, kdy se ekonomika poprvé naklonila směrem do recese (prosinec 2007), růst měnové báze prudce zpomaloval… Mezi srpnem 2007 a květnem 2008 se měnová báze zvýšila pouze o 0,2 %, což je výrazně pod předchozím trendem zhruba 5 % ročně… Problémem na konci roku 2007 a na začátku roku 2008 byla příliš utažená monetární politika.“ V souvislosti s tím se přitom často tvrdí, že „Fed udělal vše, co mohl, aby v roce 2008 podpořil ekonomiku. Ale prostě mu došla munice.“ Co Sumner míní o tomto pohledu? „Toto tvrzení má dva problémy. Fed nesnížil cílovou sazbu na úroveň blízkou nule, učinil tak až v polovině prosince 2008, kdy již došlo k většině poklesu NHDP. Kromě toho má Fed mnoho nástrojů, které může použít poté, co úrokové sazby dosáhnou nuly. Centrálním bankám v systém fiat peněz nikdy nedojde munice“, míní Sumner.

Co tvrzení, že „USA způsobily Velkou recesi a Evropu zasáhly dominové účinky americké krize?“ Sumner píše, že recese začala ve stejnou dobu v eurozóně a od samého začátku byla minimálně stejně hluboká v Evropě jako v USA. To proto, že „měnová politika jestřábí ECB byla ještě utaženější než politika Fedu. Pokud by byla pravda, že recesi způsobila americká realitní a bankovní krize, pak by byl naopak vývoj v USA mnohem horší.“ A pravdou není podle ekonoma ani to, že dluhová krize eurozóny vysvětluje, proč byla recese v Evropě mnohem horší než recese v USA. „To opět zaměňuje příčinu a následek. ECB v roce 2011 prudce zpřísnila měnovou politiku, což způsobilo dvojitou recesi. To pak spustilo dluhovou krizi eurozóny, ačkoli nezodpovědná fiskální politika v zemích, jako je Řecko, také hrála roli.“

„Keynesiánští ekonomové jako Paul Krugman předpovídali, že fiskální kontrakce způsobí v roce 2013 ekonomické zpomalení. Krugman dokonce naznačoval, že rok 2013 bude jakousi zkouškou tržního monetarismu. Pokud jí ale skutečně byl, obstáli jsme na výbornou, protože růst HDP se po zahájení fiskálních úspor v lednu 2013 zrychlil. Fed totiž počítal s fiskální kontrakcí a kompenzoval její dopady expanzivnější monetární politikou. Naopak daňové úlevy z jara 2008 nedokázaly zvýšit agregátní výdaje, protože je Fed kompenzoval monetárním utažením,“ tvrdí Sumner.

Na závěr Sumner píše: „Koncem roku 2008 jsem si stěžoval, že měnová politika je příliš přísná. Ben Bernanke ve svých memoárech z roku 2015 uznal, že Fed udělal chybu, když nesnížil úrokové sazby během zasedání Fedu bezprostředně poté, co Lehman v září 2008 selhal… Bohužel drtivá většina ekonomů většině z uvedených mýtů stále věří. Pokud byste chtěli úplnější obhajobu mých protiargumentů, podívejte se na mou knihu s názvem The Money Illusion.“

Zdroj: The Pursuit of Happiness

Macro myths


Čtěte více:

Víkendář: Běžně přijímané mýty o vzniku a průběhu Velké recese
15.02.2025 9:00
Ekonom Scott Sumner se poměrně často odklání od převládajícího pohledu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2025
17:44Pražská burza se poprvé v historii dostala přes 2100 bodů, akcie rostou i v zámoří. Trump opět hrozí cly  
17:39Propojení amerických trhů s mezinárodními a malá připomínka roku 2008
17:12J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace Změna emise + NAV
16:07Morgan Stanley: Rotace do Evropy u konce, Trumpova opce neexistuje, slabší dolar akciím pomůže
15:54Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace
15:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Prezentace pro investory březen 2025
15:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a uplatnění opce na předčasné splacení dluhopisu XS2321749355
14:39CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
14:38Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
12:57Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů  
11:10S&P Global: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil
10:57Zahraniční dluh ČR ke konci loňska meziročně stoupl o 460 miliard na 5,27 bilionu korun
10:54Důsledek politiky Trump 2.0? Wall Street hledá příležitosti kdekoli mimo USA
10:53Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu zrychlil, pokles průmyslu zvolnil
9:08Rozbřesk: ČNB ponechá v tomto týdnu sazby beze změny
8:47Kanada by mohla vyhrát obchodní válku s USA, ČNB pravděpodobně přeruší měnové uvolňování a evropské futures jsou zelené  
6:01Drobní investoři se nenechávají zastrašit medvědy a kupují 'dip' na amerických akciích. Vyplatí se jejich sázka?
23.03.2025
9:45Víkendář: I pro čínské společnosti by už mohlo být lepší přesunout výrobu do Indie. Jenže…
22.03.2025
9:34Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu