Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Zavedení cel na evropská auta – nejvíce zranitelné je Slovensko

Rozbřesk: Zavedení cel na evropská auta – nejvíce zranitelné je Slovensko

05.03.2025 9:07
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ostré obchodní války jsou po uvalení cel na Mexiko a Kanadu realitou. S posledními kroky Donalda Trumpa také roste pravděpodobnost ostrého postupu vůči Evropě. Ve hře jsou na prvním místě cla na evropský automotiv v hodnotě okolo 25 % - podle dostupných informací na finální produkci i mezi-produkci směřující z Evropy do USA. S použitím mezinárodních input-output tabulek jsme proto provedli analýzu simulující zavedení takových cel, ze které vyplývá, že nejvíce zranitelnou ekonomikou v Evropě je Slovensko (přímý efekt -0,5procentního bodu do HDP) a se značným odstupem za nimi jsou na druhém a třetím místě Německo a Maďarsko (-0,2 až -0,3procentního bodu do HDP a následně Švédsko (-0,2 p.b.) Přímé dopady na českou (-0.15 p.b.) a polskou (-0.1 p.b.) ekonomiku odhadujeme jako o poznání nižší.

Proč zrovna Slovensko vyčnívá mezi všemi evropskými ekonomikami. Je to na základě našich dat důsledek nešťastné kombinace vysokého podílu automotivu na HDP a jeho výraznější závislosti na americkém trhu (zachycené v input-output tabulkách). Z automobilů, které se na Slovensku vyrábí a míří ve značných objemech na americký trh, jsou pravděpodobně nejdůležitější Porsche Cayenne (karoserie vzniká v Bratislavě), Audi Q7 a Q8 (rovněž Bratislava), ale i produkce Jaguar Land Roveru. Česko má při porovnání se Slovenskem sice podobně významný podíl automotivu na HDP, orientace na americký trh je však výrazně nižší. Finální produkce vyráběná v Česku na americký trh prakticky nesměřuje – Škoda auto se primárně orientuje na Evropu (sekundárně Asii), stejně jako kolínská Toyota a nošovický Hyundai. V Česku tak budou eventuálně nejvíce zasaženi subdodavatelé, kteří mají vysokou expozici vůči evropským automobilkám vyrábějícím v Evropě a vyvážejícím do USA – na prvním místě se jedná o Porsche a švédské Volvo (proto ostatně v naší simulaci vychází Švédsko hůře než Česko, přes zjevně nižší podíl sektoru automotive na HDP).

Je třeba si ovšem uvědomit, že celkové náklady obchodních válek mohou být pro evropské ekonomiky o poznání vyšší, než predikuje tato analýza. Ta počítá “pouze” s přímým omezením vývozu segmentu automotiv (produkce a mezi-produkce) na americký trh (včetně všech mezi-sektorových efektů) a jeho sekundárním negativním dopadem do příjmů domácností a poptávky. Cla však nemusí být uvalena pouze na automotiv – seznam odvětví může být ve finále o poznání širší. A navíc, obchodní nejistota sama o sobě může výrazně tlumit investiční aktivitu v nejvíce exportně orientovaných ekonomikách. A na této frontě Česko patří jednoznačně k nejvíce ohroženým.


*** TRHY ***

Koruna

Zrušení dluhové brzdy v Německu je pro korunu bezesporu výbornou zprávou. Na druhé straně ovšem “visí ve vzduchu” vysoké obchodní napětí (viz úvodník), což podle nás i nadále bude brzdit korunu v rozletu. Dnešní únorová inflace by podle nás měla poklesnout jen kosmeticky (z 2,8 % na 2,7 %), což pro korunu může být lehce pozitivní zpráva.

Eurodolar
Včerejší den měl být pro eurodolar o uvalení vyšších amerických cel na Kanadu a Mexiko, ale nebyl. Tyto události nakonec byly zastíněny politickým vývojem v Německu a EU, kde dochází k přípravě na masivní fiskální expanzi hnanou vojenskými výdaji. Němečtí politici vedení budoucím kancléřem Merzem se totiž dohodli na zrušení tzv. dluhové brzdy, která Německu nedovolovala pustit se fiskální expanze. Zrušení, na které je potřeba ? ústavní většina, odhlasuje ještě starý (odcházející) Bundestag. V Německu se přitom hovoří o aktivizaci až 500 mld. euro na vojenské výdaje, přičemž šéfka komise EU von der Leyenová zmínila vytvoření fondu ve výši 800 miliard euro. Takové zprávy zcela postačily na to, aby se eurové sazby vydaly vzhůru (a podpořily tím euro) a to v situaci, kdy eurozóně hrozí vyšší americká cla, a tudíž nemalá růstová rizika.
Dnes bude trh vstřebávat sérii klíčových politických rozhodnutí ze včerejšího dne, přičemž dost možná se dozvíme i nějaké nové informace k americkým clům (ministr obchodu USA Lutnick hovořil o možných kompromisech). Do hry se však dostanou i americká data – předskokan pátečních payrolls v podobě ADP reportu, a hlavně index ISM reprezentující náladu v amerických službách.


 

Čtěte více:

FX Strategie: Euro těží ze zbrojení EU, dolar čeká na americká data a koruna pod tlakem cel
05.03.2025 6:03
Euro těží ze závazků EU roztočit výdaje na zbrojení – jak dlouho mu to...
Cla nebudou problém? Investory opouští optimismus, přecházejí k negativnímu scénáři
04.03.2025 17:15
O clech jako klíčovém nástroji hospodářské politiky mluvil Donald Trum...
ČEZ se stal akcionářem Rolls-Royce SMR, získá zhruba pětinový podíl
04.03.2025 17:22
Skupina ČEZ se stala akcionářem britské společnosti Rolls-Royce SMR. P...
Trump varoval Američany před vyššími cenami, Německo odbrzdí investice do obrany. Evropské futures letí vzhůru
05.03.2025 8:39
Prezident Donald Trump se v úterý ujal řečnického pultíku, aby přednes...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data