Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena našich akcií je příliš vysoká

Cena našich akcií je příliš vysoká

23.12.2005 15:56

Tuto větu asi od vedení obchodovaných společností investoři často neuslyší (nechme nyní stranou odkupy). Jednak je cena akcií vnímána jako barometr úspěšnosti managementu a zejména je indikátorem nákladu kapitálu financujícího firmu. Nízká cena akcií je pak někdy zároveň "pozvánkou" na převzetí firmy jinou společností - fakt, který nemusí nutně rmoutit její akcionáře, ale většinou nepotěší management. Vedení společnosti se tak většinou "domnívá", že existuje větší, či menší pozitivní rozdíl mezi vnitřní hodnotou akcií společnosti a cenou na burze.

Nejdříve je třeba poznamenat následující - ať již ji ovlivňuje cokoliv, cena akcií na burze není jen jakýmsi stínem jejich vnitřní hodnoty - naopak, ona vnitřní hodnota sama o sobě neexistuje, je jen konceptem a lze provádět jen její odhad; oproti tomu cena akcií je reálná v tom smyslu, že si lze na ni "sáhnout". Argumentovat, že cena a vnitřní hodnota se odchylují, pak tedy lze v podstatě vždy bez problémů. Existují ale případy, kdy je skutečně relativně velký rozdíl mezi cenou akcie a řekněme "standartně zpracovaným odhadem hodnoty akcií společnosti", vypracovaným managementem. Tento stav může být z naznačených důvodů pro firmu škodlivý.

Řešení této situace spočívá z velké části v lepší práci IR - oddělení společnosti, které má na starosti vztahy s investory. Toto oddělení si musí být vědomo toho, že nese velkou část odpovědnosti za možnou mezeru mezi cenou a hodnotou a musí mít odpovídající kompetence. Pro dnešní společnost by mělo být nepřijatelné, aby zde byli lidé, kteří jsou horko-těžko schopni vysvětlit i jen trochu složitější účetní operace, které firma provedla provedla v posledním čtvrtletí a jejich reakční čas se počítá na dny. Ale nestačí ani to, když IR dobře vysvětluje čtvrtletní výsledky, organizuje road show a návštěvy investorů u vedení. Musí být schopno samo detailně vysvětlit stav odvětví, strategii firmy, znát firemní silné a slabé stránky - hodnota akcií se přes všechen důraz na Q čísla stejně nakonec bude odvíjet od dlouhodobých prospektů firmy.

Nemluvím nyní o o jakési slaboduché "marketingové" podpoře akcií firmy, která může být spíše kontraproduktivní, ale o kompetentnosti, nezastírání problémů, osvětlení rizik a příležitostí a toho, co s tím firma hodlá dělat. Nemá asi cenu dodávat, že pokud samotný management tyto oblasti nezvládá, těžko lze čekat, že u IR tomu tak bude.

Přirozeně, že schopnost orientovat se v uvedeném vyžaduje vysokou odbornost a schopnosti a mohlo by se zdát, že pro takové zaměstnance je ve společnosti lepší užití, než pro komunikaci s investory. Dlouhodobá nízká valuace společnosti na trhu ale také způsobuje reálné ekonomické ztráty - počínaje možnou špatnou motivací managementu a vysokým nákladem kapitálu, či dokonce odříznutým přístupem k němu, konče. V neposlední řadě je zde možnost využít hodnoty zpětné vazby od investorské komunity - je řada kompetentních analytiků a portfolio managerů, kteří mají hlubokou znalost odvětví, trendů, konkurence, atd. A relativně nezávislý názor "z druhé strany" je k nezaplacení.

Přirozeně, že uvedené předpoklady dobré práce IR v sobě nesou i schopnost balancovat na hraně mezi snahou poskytnout maximálně relevantní informace a snahou nepoškodit firmu před konkurencí díky vyzrazení citlivých informací.


Váš názor
 • opakovani
  28.12.2005 17:19

  matkou moudrosti - tenhle clanek tu neni poprve, mozna je jiny titulek jak vystrizeny z malde fronty, to uz si nepamatuju
  dan tencl
 • teorie
  25.12.2005 15:54

  Je to pouhá teorie, která se ,jak všichni víme od praxe velmi často liší. Nesdílím na rozdíl od autora teorii slaboduché marketingové podpory akcií, spíše článek sám o sobě je slaboduchý, ostatně podobné nesmysly jsme už na těchto stránkách četli. Jistě naše akcie nejsou už levné, ale podobně jako ve vyspělých zemích si investoři i v ČR kupují akcie firem kvůli ziskům budoucím.
  RS
  • Zkuste přečíst víc, než titulek
   27.12.2005 12:36

   Soustružník netvrdí, že cena českých akcií je příliš vysoká. Netvrdí ani opak. V článku se totiž zabývá úplně něčím jiným. :-)
   Reakcionář
 • Ano i ne
  24.12.2005 9:19

  Cenu akciíí vytvořili investoři a to ve spadu zejména zahraniční. Článek by měl ale uvádět konkrétní akcie u kterých má autor podezření na příliš vysokou cenu. Jistě toto tvrzení o příliš vysoké ceně neplatí pro všechny akcie. Vzpomínám si na tvrzení analytika PIONEERu před asi 2 roky, že tehdejší cena ČEZU která byla kolem 400Kč je nesmyslně vysoká a jaký byl vývoj všichni víme. Někdy jde o účelové tvrzení ve snaze snížit cenu akcie s cílem že po snížení příslušná investiční společnost nakoupí.
  Černý
  • zpřesnění data
   2.1.2006 11:34

   Myslím, že ten "analytik" zveřejnil svoji "skvělou analýzu" na jaře roku 2005, někdy v březnu či dubnu. Od té doby raději drží hubu... snad.
   Milan
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data