Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena našich akcií je příliš vysoká

Cena našich akcií je příliš vysoká

23.12.2005 15:56

Tuto větu asi od vedení obchodovaných společností investoři často neuslyší (nechme nyní stranou odkupy). Jednak je cena akcií vnímána jako barometr úspěšnosti managementu a zejména je indikátorem nákladu kapitálu financujícího firmu. Nízká cena akcií je pak někdy zároveň "pozvánkou" na převzetí firmy jinou společností - fakt, který nemusí nutně rmoutit její akcionáře, ale většinou nepotěší management. Vedení společnosti se tak většinou "domnívá", že existuje větší, či menší pozitivní rozdíl mezi vnitřní hodnotou akcií společnosti a cenou na burze.

Nejdříve je třeba poznamenat následující - ať již ji ovlivňuje cokoliv, cena akcií na burze není jen jakýmsi stínem jejich vnitřní hodnoty - naopak, ona vnitřní hodnota sama o sobě neexistuje, je jen konceptem a lze provádět jen její odhad; oproti tomu cena akcií je reálná v tom smyslu, že si lze na ni "sáhnout". Argumentovat, že cena a vnitřní hodnota se odchylují, pak tedy lze v podstatě vždy bez problémů. Existují ale případy, kdy je skutečně relativně velký rozdíl mezi cenou akcie a řekněme "standartně zpracovaným odhadem hodnoty akcií společnosti", vypracovaným managementem. Tento stav může být z naznačených důvodů pro firmu škodlivý.

Řešení této situace spočívá z velké části v lepší práci IR - oddělení společnosti, které má na starosti vztahy s investory. Toto oddělení si musí být vědomo toho, že nese velkou část odpovědnosti za možnou mezeru mezi cenou a hodnotou a musí mít odpovídající kompetence. Pro dnešní společnost by mělo být nepřijatelné, aby zde byli lidé, kteří jsou horko-těžko schopni vysvětlit i jen trochu složitější účetní operace, které firma provedla provedla v posledním čtvrtletí a jejich reakční čas se počítá na dny. Ale nestačí ani to, když IR dobře vysvětluje čtvrtletní výsledky, organizuje road show a návštěvy investorů u vedení. Musí být schopno samo detailně vysvětlit stav odvětví, strategii firmy, znát firemní silné a slabé stránky - hodnota akcií se přes všechen důraz na Q čísla stejně nakonec bude odvíjet od dlouhodobých prospektů firmy.

Nemluvím nyní o o jakési slaboduché "marketingové" podpoře akcií firmy, která může být spíše kontraproduktivní, ale o kompetentnosti, nezastírání problémů, osvětlení rizik a příležitostí a toho, co s tím firma hodlá dělat. Nemá asi cenu dodávat, že pokud samotný management tyto oblasti nezvládá, těžko lze čekat, že u IR tomu tak bude.

Přirozeně, že schopnost orientovat se v uvedeném vyžaduje vysokou odbornost a schopnosti a mohlo by se zdát, že pro takové zaměstnance je ve společnosti lepší užití, než pro komunikaci s investory. Dlouhodobá nízká valuace společnosti na trhu ale také způsobuje reálné ekonomické ztráty - počínaje možnou špatnou motivací managementu a vysokým nákladem kapitálu, či dokonce odříznutým přístupem k němu, konče. V neposlední řadě je zde možnost využít hodnoty zpětné vazby od investorské komunity - je řada kompetentních analytiků a portfolio managerů, kteří mají hlubokou znalost odvětví, trendů, konkurence, atd. A relativně nezávislý názor "z druhé strany" je k nezaplacení.

Přirozeně, že uvedené předpoklady dobré práce IR v sobě nesou i schopnost balancovat na hraně mezi snahou poskytnout maximálně relevantní informace a snahou nepoškodit firmu před konkurencí díky vyzrazení citlivých informací.


Váš názor
 • opakovani
  28.12.2005 17:19

  matkou moudrosti - tenhle clanek tu neni poprve, mozna je jiny titulek jak vystrizeny z malde fronty, to uz si nepamatuju
  dan tencl
 • teorie
  25.12.2005 15:54

  Je to pouhá teorie, která se ,jak všichni víme od praxe velmi často liší. Nesdílím na rozdíl od autora teorii slaboduché marketingové podpory akcií, spíše článek sám o sobě je slaboduchý, ostatně podobné nesmysly jsme už na těchto stránkách četli. Jistě naše akcie nejsou už levné, ale podobně jako ve vyspělých zemích si investoři i v ČR kupují akcie firem kvůli ziskům budoucím.
  RS
  • Zkuste přečíst víc, než titulek
   27.12.2005 12:36

   Soustružník netvrdí, že cena českých akcií je příliš vysoká. Netvrdí ani opak. V článku se totiž zabývá úplně něčím jiným. :-)
   Reakcionář
 • Ano i ne
  24.12.2005 9:19

  Cenu akciíí vytvořili investoři a to ve spadu zejména zahraniční. Článek by měl ale uvádět konkrétní akcie u kterých má autor podezření na příliš vysokou cenu. Jistě toto tvrzení o příliš vysoké ceně neplatí pro všechny akcie. Vzpomínám si na tvrzení analytika PIONEERu před asi 2 roky, že tehdejší cena ČEZU která byla kolem 400Kč je nesmyslně vysoká a jaký byl vývoj všichni víme. Někdy jde o účelové tvrzení ve snaze snížit cenu akcie s cílem že po snížení příslušná investiční společnost nakoupí.
  Černý
  • zpřesnění data
   2.1.2006 11:34

   Myslím, že ten "analytik" zveřejnil svoji "skvělou analýzu" na jaře roku 2005, někdy v březnu či dubnu. Od té doby raději drží hubu... snad.
   Milan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data