Komentář doplněn
Stavební výroba se v září letošního roku meziročně zvýšila o 9,5 %. Celkem v prvních třech čtvrtletích stavebnictví vykázalo zvýšení výroby o 2,2 %. Klíčovým faktorem zůstává růst produkce v inženýrském stavitelství, kde dochází k realizaci zakázek na výstavbu dopravních infrastruktury.
Ačkoli se to podle statistik nezdá, zažívá stavebnictví poměrně příznivou sezónu. V první polovině roku byl skutečný stav tohoto sektoru ve statistice zastřen efekty spojenými se změnou DPH u staveních prací loni v květnu. Zakázek spojených s aktivitami zahraničních investorů sice není tolik jako například před lety, prudký rozlet obchodních center a hypermarketů také přibrzdil, o práci se ale postaral stát zakázkami na výstavbu železnic, silnic, a především dálnic. Včera jsme načali tezi o vlivu vlády na letošní vývoj české ekonomiky prostřednictvím zvýšení počtu zaměstnanců veřejné správy. Stavebnictví, kde se o významný objem zakázek postarala vláda skrze mimorozpočtové fondy, budiž dalším příkladem. Poskládáme-li všechny střípky dohromady, není překvapením, že fiskální impuls veřejných rozpočtů přispívá k letošnímu růstu HDP 1,8 procentního bodu. Jinými slovy, nebýt utrácení vlády (ať již na mzdy úředníků, sociální dávky či kilometry nových dálnic), nezvýšil by se HDP o pět procent, ale jen o tři procenta. Není divu, z peněz získaných privatizací podílů v Českém Telecomu a Unipetrolu mnoho nezbylo. Zbývá zodpovědět otázku: Kde se vezmou prostředky na další investiční aktivity vlády?.
Stavebnictví ovšem neživí jen stát, ale také pokračující poptávka po bytech. V posledních třech měsících bylo nově povoleno více než čtyři tisíce bytů měsíčně, což je na české poměry vysoká hodnota. Ve 3. čtvrtletí se počet nově povolených bytů meziročně zvýšil o 23,6 %.
Zaměstnanost ve stavebním sektoru byla letos v září o 5,1 % vyšší než před rokem a stavebnictví spolu s veřejnou správou nejvýrazněji přispěly ke snížení nezaměstnanosti v české ekonomice v posledních měsících. Produktivita práce (na 1 zaměstnance) v září meziročně stoupla o 3,1 % a jednotkové mzdové náklady stouply o 3,4 %.
Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 3,5 %. Po očištění o výkyvy způsobené loňskými změnami daní by přírůstek činil téměř 6 %.