Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v září: dálnice a byty

Stavebnictví v září: dálnice a byty

09.11.2005 9:32
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Stavební výroba se v září letošního roku meziročně zvýšila o 9,5 %. Celkem v prvních třech čtvrtletích stavebnictví vykázalo zvýšení výroby o 2,2 %. Klíčovým faktorem zůstává růst produkce v inženýrském stavitelství, kde dochází k realizaci zakázek na výstavbu dopravních infrastruktury.

Ačkoli se to podle statistik nezdá, zažívá stavebnictví poměrně příznivou sezónu. V první polovině roku byl skutečný stav tohoto sektoru ve statistice zastřen efekty spojenými se změnou DPH u staveních prací loni v květnu. Zakázek spojených s aktivitami zahraničních investorů sice není tolik jako například před lety, prudký rozlet obchodních center a hypermarketů také přibrzdil, o práci se ale postaral stát zakázkami na výstavbu železnic, silnic, a především dálnic. Včera jsme načali tezi o vlivu vlády na letošní vývoj české ekonomiky prostřednictvím zvýšení počtu zaměstnanců veřejné správy. Stavebnictví, kde se o významný objem zakázek postarala vláda skrze mimorozpočtové fondy, budiž dalším příkladem. Poskládáme-li všechny střípky dohromady, není překvapením, že fiskální impuls veřejných rozpočtů přispívá k letošnímu růstu HDP 1,8 procentního bodu. Jinými slovy, nebýt utrácení vlády (ať již na mzdy úředníků, sociální dávky či kilometry nových dálnic), nezvýšil by se HDP o pět procent, ale jen o tři procenta. Není divu, z peněz získaných privatizací podílů v Českém Telecomu a Unipetrolu mnoho nezbylo. Zbývá zodpovědět otázku: Kde se vezmou prostředky na další investiční aktivity vlády?.

Stavebnictví ovšem neživí jen stát, ale také pokračující poptávka po bytech. V posledních třech měsících bylo nově povoleno více než čtyři tisíce bytů měsíčně, což je na české poměry vysoká hodnota. Ve 3. čtvrtletí se počet nově povolených bytů meziročně zvýšil o 23,6 %.

Zaměstnanost ve stavebním sektoru byla letos v září o 5,1 % vyšší než před rokem a stavebnictví spolu s veřejnou správou nejvýrazněji přispěly ke snížení nezaměstnanosti v české ekonomice v posledních měsících. Produktivita práce (na 1 zaměstnance) v září meziročně stoupla o 3,1 % a jednotkové mzdové náklady stouply o 3,4 %.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 3,5 %. Po očištění o výkyvy způsobené loňskými změnami daní by přírůstek činil téměř 6 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data