Akciové trhy a dolar netrpělivě očekávají dnešní projev šéfa amerického Fedu Alana Greenspana před Kongresem Spojených států (16:00 hodin). Očekává se, že centrální bankéř zmíní nejen ekonomické otázky, ale i slabost akciového trhu a vývoj devizového kurzu. Greenspanův projev také nastíní další měnovou politiku a možnosti pohybu úrokových sazeb v největší ekonomice světa.
Shrneme-li, oslabující dolar zatím není hrozbou ekonomiky, přestože na jednu stranu působí proinflačně, na druhou stranu však proexportně. Dolar včera v nervozitě překonal paritu s eurem a dnes dále oslabil z ranních 1,007 až na 1,013 USD/EUR. Spotřebitelská důvěra (např. červencový indikátor Michiganské univerzity) klesá ruku v ruce s akciovým trhem. Greenspan pravděpodobně zdůrazní růst ekonomiky (+6,1% v 1Q a asi poloviční ve 2Q), který však negeneruje zisky společností; recese tak byla krizová pro podniky, ale mírná pro spotřebitele. Před okamžikem byla zveřejněna data o americké průmyslové výrobě za červen - ta se zvýšila o 0,8% meziměsíčně a mírně překonala očekávání trhu.
Zásadní otázkou bude, zda Greenspanova řeč vrátí důvěru na kapitálový trh. Nejpravděpodobnější scénář je, že se šéf Fedu opře o sílu ekonomiky, například prezident Bush minulý týden označil americkou ekonomiku za fundamentálně silnou. Nicméně problémem je, zda akciový trh akceptuje ekonomický optimismus Greenspana (pokud nějaký bude) nebo zda se budou investoři i nadále soustředit na korporátní zisky. Pozitivně by zapůsobilo také vyjádření, že Fed je ochoten ještě snižovat úrokové sazby ze současných 1,75% (klíčová sazba na 40-letém minimu). V praxi bude však pravděpodobně daleko důležitější problém s běžným účtem USA a neochotou investovat do americké ekonomiky než projev Alana Greenspana.
Pouze několik ekonomů očekává, že Fed s vyšší než 20%-ní pravděpodobností tento rok sníží úrokovou sazbu. Vývoj na eurodolarovém futures trhu a trhu s vládními dluhopisy indikuje, že centrální banka ponechá letos sazby beze změny.
Radim Krejčí