Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oskar za minulý rok přilákal 284 tisíc nových zákazníků a zvýšil tržní podíl

Oskar za minulý rok přilákal 284 tisíc nových zákazníků a zvýšil tržní podíl

23.2.2005 11:40
Autor: 

Následuje tisková zpráva Oskar Mobil:
Oskar Mobil a.s. získal v roce 2004 přes 284 365 nových zákazníků. Oskarovy služby tak k 31. prosinci 2004 používalo celkem 1 831 116 zákazníků, což představuje meziroční nárůst o 18,4%. Tržní podíl společnosti se podle odhadů Oskara během uplynulého roku zvýšil z 16 na 17%.

Na konci prosince 2004 využívalo některý z tarifních plánů již téměř 48% Oskarových zákazníků, což představuje nárůst o 5,4% ve srovnání s rokem 2003. „Některý z našich tarifů využívá téměř polovina všech našich zákazníků, což považujeme za výsledek naší dlouhodobé strategie zaměřené na výhodné ceny a konkurenceschopné služby bez nutnosti písemných závazků,“ říká Karla D. Stephens, generální ředitelka Oskara.

Při odhadované penetraci mobilních telefonů 105% na konci roku 2004 na českém trhu zvýšil Oskar meziročně tržby za služby o 23,7% na 13,4 miliardy korun (v roce 2003 činily 10,8 miliardy korun). Průměrný měsíční příjem na zákazníka (ARPU*) dosáhl 31. prosince 2004 celkem 640 korun – nejvyššího čísla na trhu. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2004 dosáhl Oskar 20,8% podílu na tržbách ze služeb mobilních operátorů v porovnání s 18,9% ve stejném období roku 2003.

Ukazatel OIBDA* (provozní zisk před odpisy a amortizací) vzrostl o 43,4% oproti konci uplynulého roku (2,9 miliardy korun) a činil 4,1 miliardy korun.

V prosinci loňského roku se česká vláda rozhodla vyhlásit tendr na poskytnutí třetí telekomunikační licence v pásmu UMTS. Oskar Mobil a.s. odevzdal podklady do výběrového řízení 4. února 2005 a nyní očekává rozhodnutí ČTÚ, který je pověřen organizací tendru.

Oskar je obchodní značkou Oskar Mobilu a.s., dceřiné společnosti Telesystem International Wireless Inc. („TIW“). TIW je předním poskytovatelem bezdrátových hlasových, datových a SMS služeb v regionu střední a východní Evropy s téměř 6,7 milióny zákazníků. Společnost působí na rumunském trhu prostřednictvím MobiFonu S.A., známým pod označením Connex. Na českém trhu je TIW zastoupena firmou Oskar Mobil a.s., která své služby poskytuje pod značkou Oskar. Akcie TIW jsou kótovány na torontské burze („TIW“) i na burze NASDAQ („TIWI“).

Od 27. září 2004 se společnost Český Mobil a.s., provozovatel mobilní sítě Oskar, přejmenovala na Oskar Mobil a.s.

Tato informace pochází z tiskové zprávy TIW z 22. února 2004 a je dostupná na internetových stránkách firmy www.tiw.ca. Finanční výsledky jsou neauditované a byly připraveny podle kanadských obecně uznávaných účetních zásad (GAAP).

* Oskar používá termíny provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) a průměrný příjem na zákazníka (ARPU), které se nemusí shodovat s podobně značenými ukazateli vykazovanými jinými společnostmi. Oskar věří, že ukazatel OIBDA, který jiní telekomunikační operátoři používají pod označením EBITDA, poskytuje investorům hodnotné informace, protože vypovídá o síle a výkonnosti Oskarových obchodních aktivit, včetně schopnosti firmy financovat schválené výdaje, jako např. investiční výdaje a ostatní investice, a o její schopnosti získávat a splácet půjčky.Přestože jsou odpisy a amortizace podle všeobecně uznávaných účetních zásad řazeny mezi provozní náklady, představují nepeněžní náklady běžného období spojené s dlouhodobými aktivy, která byla nabyta nebo vytvořena v minulých obdobích. Oskarův ukazatel OIBDA je investory, analytiky a ratingovými společnostmi běžně používán jako základ pro hodnocení a srovnávání periodické a budoucí provozní výkonnosti a hodnoty firem působících v bezdrátových telekomunikacích. Oskar věří, že ARPU spolehlivě vypovídá o atraktivnosti jeho tarifních plánů a nabídky služeb i o schopnosti firmy získávat a udržet si hodnotné zákazníky. Do ARPU nejsou zahrnuty příjmy plynoucí z prodeje zboží, využívání roamingových služeb v síti Oskar zákazníky jiných mobilních sítí a jiné výnosy nevztahující se k poskytování služeb. Ukazatele OIBDA a ARPU by se neměly posuzovat izolovaně ani jako alternativa ukazatelů běžně používaných podle GAAP. Vzájemný vztah mezi OIBDA a provozním ziskem a vzájemný vztah mezi tržbami ze služeb a ARPU v amerických dolarech, najdete v tiskové zprávě společnosti TIW ze dne 22. února 2004 v části věnované ukazatelům nespadajících do standardů GAAP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC