Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnová politika na konci února: nejistota na druhou

Měnová politika na konci února: nejistota na druhou

22.2.2005 12:47
Autor: David Marek

Tento čtvrtek bude bankovní rada ČNB opět projednávat měnovou politiku a následně hlasovat o úrokových sazbách. Kromě ekonomických faktorů tentokrát vstupují do rovnice další dvě proměnné: částečná obměna bankovní rady a politická krize.

Pokud odhlédneme od obou „dummy“ proměnných, říká standardní reakční funkce, kde na jedné straně rovnice vystupují měnové podmínky (reálné úrokové sazby a reálný směnný kurz) a na druhé mezera výstupu a odchylka inflace od inflačního cíle, že by centrální banka neměla váhat s dalším snížením klíčové dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů. A to i přes poměrně velký koeficient vyhlazování, tj. váhy současných úrokových sazeb na úkor váhy úrokové sazby indikované reakční funkcí. Důvod je zřejmý: směnný kurz. Když 27. ledna bankovní rada rozhodla o snížení úrokových sazeb, pohyboval se kurz koruny kolem hodnoty 30,25 CZK/EUR. Dnes je o téměř 40 haléřů silnější. Vůči dolaru si koruna připsala za poslední měsíc 30 haléřů. Nominální efektivní kurz podle našeho výpočtu posílil o dalších 0,7 %. Reálný efektivní kurz již vykazuje meziroční zhodnocení o více než sedm procent a dále se vzdaluje své dlouhodobé trendové trajektorii. Nerovnováhu měnových podmínek a vývoje ekonomiky prohlubuje nižší než očekávaná lednová inflace a další mírný posun roční prognózy inflace směrem dolů.

Vyostření sporu ve vládní koalici se patrně nedotkne úrokových sazeb na mezibankovním trhu a výnosů dluhopisů, kde situaci ovlivňuje především výhled měnové politiky ČNB, trh s německými dluhopisy, případně emisní kalendář ministerstva financí. Pád vlády nebo předčasné volby se ovšem mohou promítnout do kurzu koruny (viz včerejší text Cena za vládní krize: (nejen) o kurzu koruny). O osudu vlády by mohla rozhodnout zítřejší schůzka vládní koalice. Zvýšení pravděpodobnosti extrémního řešení politické krize s sebou přináší možnost oslabení kurzu. Za centrální banku by tak zapracovala politika a úrokové sazby by se nemusely snižovat. Dosavadní vývoj kurzu koruny ale ukazuje, že devizový trh věří v nějaké smírné řešení či „vyšumění“ zájmu o finanční aktivity premiérovy rodiny.

Personální změny v bankovní radě mohou vést k určitému názorovému posunu v tomto kolektivním orgánu rozhodujícím o měnové politice. Tři sedminy bankovní rady jsou nyní pro finanční trh neznámou. Drobnou nápovědou může být prohlášení dvou nových členů bankovní rady, že lednové snížení úrokových sazeb bylo správné. Logickým dopadem personálních změn by mělo být dočasné zvýšení vyhlazovacího koeficientu v reakční funkci s tím, jak se nová část bankovní rady bude „učit“ měnovou politiku a modely ČNB. Taková úvaha vede k tomu, že by bylo lepší, aby se zpočátku neúčastnili hlasování o úrokových sazbách (a nezvyšovali tak koeficient vyhlazování) a svým neutrálním postojem případně nebránili potřebné korekci sazeb. A to by právě mohl být případ konce tohoto měsíce.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq
15:41BMW s Porsche předjíždějí Teslu, 100 kilometrů nabijí pod 3 minuty
15:07Česká zbrojovka, a.s. - Oznámení o svolání řádné valné hromady
14:59Česká zbrojovka, a.s. - Zápis z valné hromady
14:53VW prodal v listopadu opět méně aut, přesto letos čeká rekord
13:51Perly týdne: Nejlepší investiční nápad a šedé labutě pro rok 2019, u nás konec stavebních úřadů
12:27Adobe po dlouhé době zaváhala, rozhodila ji akvizice Marketo (komentář analytika)  
12:21Výnosová křivka, nezaměstnanost, inflace...Příští rok bude složitý
10:56Project Syndicate: Politické kořeny ochabujícího růstu mezd
10:38LVMH kupuje řetězec luxusních hotelů Belmond za 3,2 miliardy USD
10:23Evropa klesá volným pádem  
10:20Data dokládají zpomalování Číny i Evropy. Investoři míří z akcií do dluhopisů, euro padá  
10:10Banky budou odvádět více do rezerv na ochranu úvěrového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data