V první polovině tohoto týdne jsem Vám nabídl několik nápadů a názorů z dílny komentátora Matthew Lynna, týkajících se možných událostí roku 2005 na světových finančních trzích. Pro zpestření a v zájmu dostatečné diverzifikace názorů ještě připojuji desatero, vzniklé pro změnu v kancelářích investiční banky Morgan Stanley. Autorem je Byron Wien, společně se Stephenem Roachem jeden z hlavních „stratégů“ dané banky.
1.
Ropa získá cenu za nejvolatilnější komoditu roku 2005. V první fázi dojde k poklesu na hranici 30 dolarů za barel, ve druhé polovině roku se však ceny opět zvýší a dosáhnou minimálně 60 USD/barel. Hlavním důvodem budou přetrvávající disbalance mezi nabídkou a poptávkou, společně s problémy v zásobování. Přesto nedojde k využití amerického „Strategic Petroleum Reserve“, naopak bude Kongresem povolena těžba v „Arctic National Wildlife Refuge“.
2.
Americká administrativa potvrdí rozdvojení své osobnosti – na jedné straně bude hlasitě utvrzovat svět v podpoře politiky silného dolaru, na straně druhé bude trvat na neomezeném působení tržních sil při nastavení „fair price“. Očekávané postupné oslabení USD bude nahrazeno prudkým propadem – na 1,80 vůči euru a na 85 vůči japonskému jenu. Evropa a Japonsko začnou volat po „druhém díle Louvre Accord“ ve snaze nepříznivý trend zvrátit, navzdory oslabení měny se schodek americké obchodní bilance nadále prohloubí.
3.
Výnos 10letých státních dluhopisů Treasuries se ve druhé polovině roku dostane na 6 % (v současné době je to 4,25 %). Jedním z důvodů bude drastické omezení nákupů amerických dluhových instrumentů ze strany Číny a Japonska. Navzdory mírné inflaci a absenci jakýchkoliv známek přehřívání ekonomiky pokračuje FED ve zvyšování sazeb na každém ze svých zasedání. Na konci roku je „Fed funds rate“ cca 4,25 %. A. Greenspan přizná, že „reálné úrokové sazby byly příliš nízko příliš dlouho“.
4.
Po dvou letech růstu americký akciový trh v zásadě stagnuje. Mezi hlavní důvody tohoto vývoje zařazuje Morgan Stanley růst úrokových sazeb, přílišný optimismus investorů, pokračující mezinárodní napětí a „předluženost“ jednotlivých spotřebitelů.
5.
Čína vydrží tlak svých obchodních partnerů a nebude nic měnit na „statu quo“ svého měnového systému. Odmítne návrh zafixovat juan vůči „koši měn“, naopak potvrdí zájem na pevné vazbě vůči USD ve snaze podpořit ekonomickou stabilitu, růst zaměstnanosti a pokračování hospodářských reforem. Míra růstu čínské ekonomiky dosáhne 9 %. Ceny komodit nepřeruší svou růstovou sérii.
Zdroj: Morgan Stanley