Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Deset překvapení pro rok 2005 dle Morgan Stanley… část první

07.01.2005 13:18
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

V první polovině tohoto týdne jsem Vám nabídl několik nápadů a názorů z dílny komentátora Matthew Lynna, týkajících se možných událostí roku 2005 na světových finančních trzích. Pro zpestření a v zájmu dostatečné diverzifikace názorů ještě připojuji desatero, vzniklé pro změnu v kancelářích investiční banky Morgan Stanley. Autorem je Byron Wien, společně se Stephenem Roachem jeden z hlavních „stratégů“ dané banky.

1. Ropa získá cenu za nejvolatilnější komoditu roku 2005. V první fázi dojde k poklesu na hranici 30 dolarů za barel, ve druhé polovině roku se však ceny opět zvýší a dosáhnou minimálně 60 USD/barel. Hlavním důvodem budou přetrvávající disbalance mezi nabídkou a poptávkou, společně s problémy v zásobování. Přesto nedojde k využití amerického „Strategic Petroleum Reserve“, naopak bude Kongresem povolena těžba v „Arctic National Wildlife Refuge“.

2. Americká administrativa potvrdí rozdvojení své osobnosti – na jedné straně bude hlasitě utvrzovat svět v podpoře politiky silného dolaru, na straně druhé bude trvat na neomezeném působení tržních sil při nastavení „fair price“. Očekávané postupné oslabení USD bude nahrazeno prudkým propadem – na 1,80 vůči euru a na 85 vůči japonskému jenu. Evropa a Japonsko začnou volat po „druhém díle Louvre Accord“ ve snaze nepříznivý trend zvrátit, navzdory oslabení měny se schodek americké obchodní bilance nadále prohloubí.

3. Výnos 10letých státních dluhopisů Treasuries se ve druhé polovině roku dostane na 6 % (v současné době je to 4,25 %). Jedním z důvodů bude drastické omezení nákupů amerických dluhových instrumentů ze strany Číny a Japonska. Navzdory mírné inflaci a absenci jakýchkoliv známek přehřívání ekonomiky pokračuje FED ve zvyšování sazeb na každém ze svých zasedání. Na konci roku je „Fed funds rate“ cca 4,25 %. A. Greenspan přizná, že „reálné úrokové sazby byly příliš nízko příliš dlouho“.

4. Po dvou letech růstu americký akciový trh v zásadě stagnuje. Mezi hlavní důvody tohoto vývoje zařazuje Morgan Stanley růst úrokových sazeb, přílišný optimismus investorů, pokračující mezinárodní napětí a „předluženost“ jednotlivých spotřebitelů.

5. Čína vydrží tlak svých obchodních partnerů a nebude nic měnit na „statu quo“ svého měnového systému. Odmítne návrh zafixovat juan vůči „koši měn“, naopak potvrdí zájem na pevné vazbě vůči USD ve snaze podpořit ekonomickou stabilitu, růst zaměstnanosti a pokračování hospodářských reforem. Míra růstu čínské ekonomiky dosáhne 9 %. Ceny komodit nepřeruší svou růstovou sérii.

Zdroj: Morgan Stanley


Váš názor
 • No nazdar
  11.01.2005 9:13

  Jestli tohle jsou opravdu názory stratégů investiční banky tak by je měli ihned propustit nebo přemístit na uzavřené oddělení a podávat sedativa.
  Tomas
 • Zajímalo by mne...
  07.01.2005 16:28

  ... jak by do sebe mohlo zapadnout "drastické omezení nákupů amerických dluhových instrumentů ze strany Číny", "prohloubení schodku americké obchodní bilance" s udržením zafixování Juanu k USD. To budou Číňani kupovat v US půdu, nebo zvyšovat kredit svým odběratelům do výše násobku jejich ročního obratu? :-)
  Kozina
 • Morgan Stanley
  07.01.2005 14:46

  Znám Morgana Stenlyho dobře...je to ulhaný lhář a jako takový patří do pekla !
  Vorel Konrát
  • Asi
   07.01.2005 16:14

   Asi jsou nalozeni v euru az po usi a potrebuji prodat nez se zacne zlepsovat bilance US zahr. obchodu. A takhle se to presne dela.
   J Baltazar
  • RE....
   07.01.2005 15:06

   Přesně tak. Stejně jako bratři Lehmanové, Karel Schwab nebo ten lupič JéPé Morgan.
   Batn
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data