Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manažeři a zkušební doba ve světle judikatury Nejvyššího soudu

Manažeři a zkušební doba ve světle judikatury Nejvyššího soudu

25.10.2004 12:05
Autor: 

V nedávné době bylo publikováno rozhodnutí Nejvyššího soudu, v rámci kterého Nejvyšší soud mimo jiné uzavřel, že zkušební doba nemůže být platně sjednána v jiném smluvním dokumentu, než je pracovní smlouva a že vzhledem k této skutečnosti nelze zkušební dobu sjednat se zaměstnanci, kterým vzniká pracovní poměr volbou nebo jmenováním. Tento rozsudek vyřešil jeden ze sporů právní teorie o tom, zda je možné u jmenovaných zaměstnanců sjednávat zkušební dobu či nikoli; otázkou však zůstává, zda je toto řešení šťastné.

Na úvod jen stručně zopakujeme, kterým zaměstnancům vzniká pracovní poměr jmenováním: jsou to (i) vedoucí zaměstnanci (tj. je jim podřízen alespoň jeden další zaměstnanec), kteří jsou podřízeni přímo statutárnímu orgánu (tzv. první řídící úroveň) a (ii) vedoucí zaměstnanci podřízení zaměstnancům první řídící úrovně (tzv. druhá řídící úroveň) – ti však pouze za předpokladu, že je jim podřízen další vedoucí zaměstnanec.

Proč u těchto zaměstnanců není možné sjednat zkušební dobu? Nejvyšší soud se v tomto směru striktně drží zákoníku práce, který v § 31 odst. 1 stanoví, že zkušební doba může být sjednána v pracovní smlouvě, a gramatickým výkladem dovozuje, že sjednat zkušební dobu v jiném smluvním dokumentu není možné. V rámci svého odůvodnění se však Nejvyšší soud nevypořádal s § 68 zákoníku práce, podle kterého pro pracovní poměry založené jmenováním platí jinak ustanovení o pracovním poměru založeném pracovní smlouvou.

Nepřesvědčivě vyznívá i jiný argument zastánců nemožnosti sjednání zkušební doby u jmenovaných zaměstnanců – jmenovaného zaměstnance je dle jejich argumentace vždy možné z funkce odvolat, a proto považují možnost sjednat s takovým zaměstnancem zkušební dobu za nadbytečnou. Ano, odvolat ho jistě možné je a kdykoli, jenže odvoláním jeho pracovní poměr nekončí a před zaměstnavatelem se rázem rozprostírá martyrium ukončování pracovního poměru, byť u jmenovaných zaměstnanců poněkud zjednodušené.

Jak situaci za tohoto přístupu Nejvyššího soudu řešit? Je jasné, že i při přijímání nových manažerů první a druhé řídící úrovně mají obě smluvní strany zájem svého partnera poznat a potvrdit si, zda jejich vzájemné představy o práci, pracovních podmínkách, schopnostech a zkušenostech zaměstnance odpovídají. Za dané situace se nabízí několik alternativních způsobů – přijímat manažery nejprve na zkušební dobu na jinou než první nebo druhou řídící úroveň a až po uplynutí zkušební doby je jmenovat do zamýšlené funkce, nebo sjednat se jmenovaným zaměstnancem nejprve pracovní poměr na dobu určitou a teprve poté, osvědčí-li se, sjednat pracovní poměr na dobu neurčitou. Praxe pravděpodobně najde způsoby řešení, avšak je škoda, že Nejvyšší soud svým rozhodnutím odepřel řešení, které by bylo nejjednodušší a ke kterému by se logickým výkladem zákona dalo též dospět.

Veronika Odrobinová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Des a hruza ...
    25.10.2004 13:46

    To rozhodnuti NS je dalsi dukaz mizerne pravni urovne v teto zemi. Panove a damy na NS si asi neuvedomuji, ze uz nezijeme v komunismu, kde by stat nejradeji rozhodoval i o tom, kdy si kdo uprdne. Nekdo by jim mel rici, aby se probrali, protoze mame trzni ekonomiku, ve ktery hraje prim smluvni svoboda. Dokud nebudou respektovany dobrovolne uzavrene smlouvy, tak se z blata nevyhrabeme. Ale to je tezky -- komunisti ucili ucitele, kteri dnes uci na fakultach, a tak to, co se tam dnes uci, jsou zase jen komunisticky myslenky ... jenom obaleny do "trzne-demokraticke" retoriky.
    Honza
Aktuální komentáře
18.12.2018
16:53Akcie obracejí vzhůru, dolar koriguje ztráty a Trump opět radí Fedu  
16:42Počet primárních úpisů akcií letos klesl, výnosy ale vzrostly
15:14Bude tento prosinec pro americké akcie nejhorší od Velké deprese?
14:16Obliba svěřenských fondů v ČR roste, jejich počet přesáhl 1300
13:34Powellova doktrína: Na stopě nové strategii Fedu pro rok 2019
12:10Výsledky Oracle nepřesvědčivé, růst tržeb nadále zpomaluje (komentář analytika)  
11:48Evropa se snaží bojovat, ale trhy zůstávají nervózní. Eurodolar táhnou vzhůru výnosy  
11:28Rusko odmítá zprávu Senátu USA o vměšování do voleb
10:13Itálie musí ušetřit další 2,5 až tři miliardy eur, žádá údajně Evropská komise
9:16Rozbřesk: ČR hledá nejvíce pracovníků v historii
9:08Čína se nebude rozvíjet na úkor jiných zemí,řekl čínský prezident
8:59Evropské burzy po výprodeji v Asii zřejmě zahájí v červeném  
8:33EU se dohodla na kompromisu ke snížení emisí u aut
5:51Trumpova antiekonomika služeb
17.12.2018
22:01Americké akcie při pondělku výrazně propadly
17:39Trump kvůli zvyšování úroků opět kritizoval centrální banku
17:35Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku
16:51Pražská burza se dnes prakticky nehýbala  
16:51K tomu všemu ještě zvedat sazby? Náladě na trzích dnes neprospěl Trump ani data  
15:54Úřad pro kybernetickou bezpečnost vydal varování před používám softwaru i hardwaru od Huawei a ZTE

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Micron Technology Inc (11/18 Q1, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
22:15FedEx Corp (11/18 Q2)