Ve Spojených státech činí základní úroková sazba 1,75 %, Fed ji včera večer zvýšil potřetí v řadě o 25 bazických bodů z červnového minima 1,00 %. Rozhodnutí o zvýšení sazeb bylo jednomyslné. Centrální banka zhodnotila ekonomiku poměrně příznivě, rovněž měnová politika již nemusí být tolik přírůstově orientovaná.
Podle centrální banky má americká ekonomika své prázdninové slabé místo za sebou a rizika ekonomického růstu a cenové stability jsou nyní vyrovnaná.
Navzdory těmto faktům, která trh očekával, se vydal americký dolar překvapivě prudce dolů a propadl až na měsíční minimum 1,2336 USD/EUR. Před rozhodnutím Fedu (20:15) činil kurz 1,2280 a včera ráno byl dolar ještě velmi silný kolem 1,2175 USD/EUR!
Graf: Reuters
Někteří investoři totiž očekávali daleko „optimističtější“ výhled růstu cenové hladiny, naproti tomu Fed uvedl, že inflace a inflační očekávání v posledních měsících poněkud ustoupily. Trh se proto obává, že existuje šance, že by centrální banka vynechala některou příležitost k dalšímu utažení měnových podmínek. Na úrokové sazby je přitom dolar extrémně citlivý – každé očekávané zvýšení vždy předem ocení globálním posílením.
Reakce dolaru je tak do jisté míry nepochopitelná, neboť nejen zvýšením úroků, ale i optimistickým doprovodným komentářem naplnil Fed očekávání. V dalších dnech by tato skutečnost měla vést k posilování dolaru, jehož kurz zůstává uzavřen v širokém pásmu 1,19 až 1,24 USD/EUR. Aktuálně dolar zůstává kolem 1,2328 USD/EUR.
Podle 15 z 22 analytiků oslovených agenturou Reuters budou sazby ve Spojených státech na konci roku na úrovni 2,00 %. Tedy žádné razantní zvýšení se již nečeká, tempo růstu se zřejmě zpomalí.
Radim Krejčí, Patria Online