Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povinná dovolená a jiné novinky v pracovněprávních předpisech

Povinná dovolená a jiné novinky v pracovněprávních předpisech

02.08.2004 16:05
Autor: 

Ve Sbírce zákonů byly nedávno publikovány dva nové zákony, které od 1. října 2004 významně změní regulaci v oblasti pracovního práva. Jedná se jednak o nový zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., a dále o zákon č. 436/2004 Sb., kterým se v souvislosti s novým zákonem o zaměstnanosti mění celá řada dalších zákonů, zejména zákoník práce.

Jaké změny tyto novely přinesou ? V první řadě dojde ke změně právní úpravy dovolené. Nadále už zásadně nebude možné proplácet zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou, kterou nevyčerpá ani do konce následujícího kalendářního roku. Smyslem úpravy je motivovat zaměstnance, aby dovolenou včas a řádně čerpali, neboť dovolená má primárně sloužit k regeneraci sil zaměstnance a nikoli k jeho finančnímu přilepšení. Pokud zaměstnavatel neurčí zaměstnanci čerpání dovolené za předcházející kalendářní rok do 31. října následujícího kalendářního roku, platí, že zaměstnanec automaticky čerpá dovolenou z předchozího kalendářního roku od 1. listopadu, resp. od prvního po něm následujícího pracovního dne. Zaměstnavatel je ovšem povinen určit zaměstnanci, jehož pracovní poměr trval po celý kalendářní rok, čerpání alespoň 4 týdnů dovolené v kalendářním roce, pokud na ně má nárok, takže případy, kdy v říjnu následujícího roku nemá zaměstnanec vyčerpanou dovolenou z loňského roku, by měly být spíše výjimečné.

Pokud zaměstnanec dovolenou nevyčerpá ani do konce následujícího kalendářního roku (např. pro překážky v práci), nárok na dovolenou zaniká, aniž by zaměstnanci byla taková nevyčerpaná dovolená jakkoli kompenzována. Nevyčerpanou dovolenou lze proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru. Poněkud mírnější pravidla se uplatní v případě nároku na dovolenou přesahujícího obligatorní 4 týdny (tj. pokud má zaměstnanec nárok i na pátý nebo dokonce šestý týden dovolené). Takovou dovolenou může zaměstnanec za určitých podmínek čerpat ještě do konce dalšího kalendářního roku.

Další zajímavou novinkou je úprava tzv. agenturního zaměstnávání. Do 1. října 2004 zákoník práce umožňuje ve svém § 38 odst. 4 tzv. dočasné přidělování zaměstnanců k výkonu práce k jinému zaměstnavateli – zaměstnanec sice zůstává zaměstnán u jednoho (tzv. právního) zaměstnavatele, ale fakticky koná práci pro zaměstnavatele jiného (tzv. faktického). Od 1. října 2004 bude moci takto „dočasně přidělovat“ zaměstnance pouze agentura práce s povolením ke zprostředkování zaměstnání, které bude udělovat příslušný úřad práce.

Novela zákoníku práce obsahuje ve vztahu k agenturnímu zaměstnávání přechodné ustanovení, dle kterého se veškeré dohody o dočasném přidělení uzavřené podle § 38 odst. 4 zákoníku práce před 1. říjnem 2004 řídí dosavadními právními předpisy. Výše citovaný nový zákon o zaměstnanosti však ukládá právnické nebo fyzické osobě upravit vztahy vzniklé v souvislosti s dočasným přidělením v souladu s novým zákonem o zaměstnanosti do 4 měsíců ode dne nabytí účinnosti nového zákona o zaměstnanosti, tj. do 31. ledna 2005.

Zaměstnavatel, který dočasně přiděluje své zaměstnance k jinému zaměstnavateli, musí tedy do 31. ledna 2005 buď získat povolení ke zprostředkování zaměstnání v potřebném rozsahu nebo dočasné přidělení zaměstnanců v téže lhůtě ukončit.

Domácí pracovněprávní prostředí tedy čeká řada novinek, se kterými se praxe bude muset, a to více či méně bolestně, vyrovnat. Změny v oblasti právní úpravy dovolené budou jistě ranou pro workoholiky, nová úprava dočasného přidělování se dotkne celé řady zaměstnavatelů, kteří část svých zaměstnanců dočasně přidělují, aniž by se jednalo o společnosti podnikající jako agentury práce.

Veronika Odrobinová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích
17:18Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu  
16:36Moderna má objednávky na vakcínu za 18,4 mld. USD  
15:42Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
15:19Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
14:53Bayer má nejvyšší ztrátu v historii, prodělal 10,5 miliardy eur
13:42Pivovar AB InBev po loňském poklesu čeká letos růst zisku i tržeb
13:42Prognóza Patrie: Kvartální zisk Erste klesl o 30 %, hlavně kvůli nákladům na riziko  
13:10Komentář analytika: Nvidii pomáhá kryptotěžba  
12:28Přelomový zákon v Austrálii: Facebook a Google mají platit médiím za zprávy
12:19Pozitivní očekávání v průmyslu vs. skepse spotřebitelů (komentář analytika)
11:14Ze zpráv profitují komodity i akcie na úkor dluhopisů. Koruna dál pod tlakem  
10:43Oppenheimer: Mění se makroekonomické prostředí a s ním přichází řada změn na akciích
10:03AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. zveřejňuje zveřejňuje výroční zprávu fondu
9:44Přichází obrat na hypotečním trhu? ČSOB zvyšuje sazby, růst avizuje guvernér ČNB
9:09Rozbřesk: Covid sráží korunu, nálada v české ekonomice ale pandemii navzdory roste...
8:58Powell: Naplnění inflačního cíle Fedu může trvat přes tři roky
8:54Můžeme si ujasnit, o co tu jde? GameStop za den na víc než dvojnásobek
8:53CD Projekt dodá svůj patch později, Izrael slaví úspěchy s vakcínou a futures se dnes zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university