Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost klesá – kam zmizeli studenti?

Nezaměstnanost klesá – kam zmizeli studenti?

12.7.2004 9:40
Autor: 

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti v červnu setrvala na 9,9 %, počet osob registrovaných na úřadech práce ovšem klesl na 517 526 z 520 442 na konci května. Příznivou informaci přináší také další růst počtu volných pracovních míst. Ke konci června jich bylo 45 426. Překvapivým číslem je pokles počtu absolventů škol hledajících práci. V předchozích letech jich s koncem roku vždy výrazně přibývalo a tento faktor ovlivňoval celkovou míru nezaměstnanosti.

Dětí ubývá a s tím slábnou i sezónní efekty na trhu práce spojené s absolventy škol. Letos v červnu se však poprvé stalo, že se obvyklý nárůst absolventů škol na úřadech práce vůbec nedostavil. Vysvětlení spočívá patrně v tom, že na začátku 80. let minulého století došlo k prudkému zlomu v počtu narozených dětí. V polovině 70. let se ročně rodilo kolem 190 tisíc dětí, o deset let později již jen 130 tisíc dětí. Čerstvých absolventů škol je zkrátka tak málo, že i při rostoucí či stagnující nezaměstnanosti jejich počty v registrech úřadů práce klesaly. Před pěti lety se absolventi škol a mladiství podíleli na celkové nezaměstnanosti zhruba 15 procenty, nyní je to už jen 7 %. Není důvodu, aby se vláda při boji proti nezaměstnanosti zaměřila na tuto skupinu, i když v rámci populismu se mohou stát studenti a učni vhodným „obětním beránkem“.

Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se podle našeho odhadu snížila na 10,24 % z 10,34 % v květnu. Snížila by se i nebýt výše popsané odchylky u počtu absolventů škol bez práce. V rámci celkové míry nezaměstnanosti dochází k poklesu její cyklické složky, což při zrychlení růstu HDP není překvapením. Aby se ovšem nezaměstnanost dlouhodoběji usídlila pod deseti procenty, musela by začít klesat také její strukturální složka, pro což bohužel neexistují téměř žádné důvody.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Re: "Málo studentů"
  12.7.2004 15:09

  Od května 2004 vstoupila v platnost novela, podle které mají nárok na podporu v nezaměstnanosti jen ti, kteří mají dvanáctiměsíční odpracovanou dobu za období posledních tří let! Takže studenti, kteří dobu odpracovanou nemají se logicky na pracák hlásit nechodí. Nic proti plkům, něčím se člověk živit musí :-)))
  Kozina+
  • Re: re
   12.7.2004 17:20

   Čistě náhodou nebude platit novela zákona o zaměstnanosti až od října, kolego?
   Lomikar++
   • Omlouvám se
    14.7.2004 17:54

    "Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem třetího měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení". Senát schválil 13.5. ve sbírce patrně dosud nevyšel?? (na mvcr.cz není), takže by opravdu měl platit až "někdy později". Takže pokud má ta novela vliv, tak možná proto, že média a sever mpsv neuvádějí tu drobnost, že novela bude platit až na podzim a málokterý uchazeč si to zjistí před příchodem na ÚP.
    Kozina+
  • Ergo kladívko
   12.7.2004 15:14

   Vaše vysvětlení ohledně silných a slabých populačních ročníků je úplně mimo mísu. Když už se nimráte v méně podstatných faktorech, pak nepomíjejte nějakých 5-10 tisíc mladých mužů, kteří končili na pracáku každým rokem proto, že je před vojnou nikdo nezaměstnal. Takže čekali na podpoře na září, nebo prosinec, kdy je na rok unesli zelené příšerky.
   Kozina+
 • E.
  12.7.2004 13:51

  Studentů je stále dost, ale více a více jich odjíždí na prázdniny neco si přivydělat a trochu pocestovat, pro absolveny jsou to více méně poslední prázdniny, takže je-li počet absolventů na prac. úřadech nižší, určitě se to změni začátkem podzimu září - říjen. E.
  E.
 • hodně štěstí při dalších prognózách
  12.7.2004 12:28

  Ať se trefíte či nikoliv, vždy to nějak okecáte. Takoví odborníci jsou nanic.
  Jan Rokycan
  • Drobný detail ...
   12.7.2004 13:21

   ... je v tom, že se Patria trefila. Hodně štěstí u dalších názorů ;)
   Petr Soumar
   • miluju ekonomii
    14.7.2004 9:25

    ekonomie je fantasticka veda, vymyslite si nejakej kyd (jak predvedl autor i prispevatele) najdete dobry zduvodneni a muzete to vomilat dokola (nekdy i kolik let, viz klaus zeman sobotka apod) protoze nikdo nevi jestli je to pravda nebo ne. nikdo nevi jestli je to tim ze je malo decek nebo tim ze se ekonomika chytla(resp nesere tolik) a tak se plamene muze diskutovat a diskutovat.
    chytrak
    • Přesné !
     16.7.2004 13:42

     Jenomže hlupák kecá jen tak, ale chytrák si vybere vhodné posluchače a instituci, kde se to žere a nechá si za to plkání sakrametsky dobře zaplatit. Blbej kdo dává, blbější kdo nebere.
     vykuk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů