Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Svět zrychluje, ČR ubírá na tempu... a další ekonomické zprávy

11.06.2004 11:40
Autor: 

Svět zrychluje, ČR ubírá na tempu. Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil o 3,1 %. Tempo hospodářského růstu tak zpomalilo z 3,3 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Podle očekávání se výrazně zvýšilo tempo růstu investic. Překvapením je ovšem udržení téměř čtyřprocentního růstu spotřeby domácností.
(podrobněji ZDE)

Průmyslová výroba se v dubnu meziročně zvýšila o 10,1 % po růstu o 15,3 % v březnu. Stejně jako v předchozím měsíci se na silném růstu celkové průmyslové produkce podílela především dvě odvětví: výroba kovů a kovodělných výrobků a výroba optických a elektrických přístrojů.
(podrobněji ZDE)

Slovenská ekonomika to je jiná káva. HDP za první kvartál vyrazil dech i největším optimistům, když vykázal meziroční zvýšení o 5,5 %. Na konci loňského roku rostla slovenská ekonomika tempem 4,7 %.

Nejjasněji ovšem na evropském nebi zářila lotyšská hvězda. Tamní HDP se v 1. čtvrtletí zvýšil meziročně o 8,8 %.

Nebezpečná rychlost I. Inflace ve střední Evropě nabírá na obrátkách. Drahý benzín, rostoucí ceny potravin a daň na tabák zvýšily v květnu cenovou hladinu na Slovensku o 0,4 % a meziroční inflace nyní činí 8,3 %.

Nebezpečná rychlost II.. Spotřebitelské ceny v Maďarsku minulý měsíc v průměru stouply o 0,9 % a meziroční inflace se díky tomu zvýšila na 7,6 % z dubnových 6,9 %.

Rozpočtový schodek USA ke konci května činil 62,5 miliardy dolarů a ve srovnání s loňským rokem klesl o více než 26 miliard. Za celý letošní rok by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 4,5 % HDP.

OECD brání chudé. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou jednou z příčin chudoby v zemích třetího světa vysoké zemědělské subvence ve vyspělých zemích. Loni země OECD vynaložili na podporu zemědělců celkem 257,3 mld. USD, tj. zhruba o 30 mld. USD více než v roce 2002.
(podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
  • To je pan Marek
    11.06.2004 12:50

    Pane Marek, vy obdivujete tempo růstu a zapomínáte na výši HDP na hlavu. Z nízkých čísel HDP na hlavu jako má Slovensko nebo Lotyšsko se snadno rychle stoupá než z vyšších čísel, při udržení nezaměstnanosti v rozumných mezích. Slovensko má nezaměstnanost kolem 15%. Váš pesimismus vůči ČR a její ekonomice je už zábavný.
    Černý
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru