Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika zase trochu jinak: revize HDP pokračují

Česká ekonomika zase trochu jinak: revize HDP pokračují

30.4.2004 16:23
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil výsledky pokračování svého úsilí v metodologické harmonizaci výpočtu základního makroekonomického ukazatele – hrubého domácího produktu. Možná je to náhoda, možná záměr, ale právě poslední den před vstupem ČR do EU, přišel statistický úřad s časovou řadou HDP přepočítanou podle unijních pravidel, přesněji podle ESA 95. Revize se týká let 1995 až 2002. Prozatím se podařilo přepočítat pouze údaje v běžných cenách. Zbytek revize, který již bude obsahovat i přepočet dat ve stálých cenách, by měl spatřit světlo světa letos v červenci.

Nejvíce se změnily odhady spotřebních výdajů vlády, domácností a hrubé tvorby fixního kapitálu. Spotřeba vlády bylo v součtu za všechny roky zvýšena o půl bilionu korun a na celkové revizi se podílí téměř polovinou. Této oblasti se dotkla zejména úpravu odhadu spotřeby fixního kapitálu sloužícího pro poskytování netržních služeb. Spotřebu domácností změnil způsob odhadu imputovaného nájemného nákladovou metodou.

Revidovaná data lze využít k mnoha účelům. Jednou z prvních úvah jistě bude, jak mění nová čísla obrázek vývoje českého hospodářství. To je trochu problém, neboť máme k dispozici pouze údaje v běžných cenách, jak již bylo uvedeno. Co s tím? Pokusit se přepočítat data v běžných cenách na data ve stálých cenách pomocí časové řady deflátorů HDP platných pro původní časovou řadu. Není to úplně (vlastně vůbec) košer, ale asi nejmenší zlo ze všech. Následující tabulka ukazuje výsledky námi provedených výpočtů meziročních změn nominální i reálných dat podle původních i nových údajů.

Tab. 1


Zdroj: ČSÚ, Patria Online

V tabulce jsou uvedena i data za rok 2003, ačkoli je dnešní zpráva ČSÚ neobsahuje. Využili jsme data uvedená Eurostatem v publikaci o veřejných financích v EU-25 z letošního března, která by také měla být spočítaná podle ESA 95.

Na první pohled je zřejmé, že podle nových dat a za předpokladu stejných deflátorů, se české ekonomice dařilo hůře, než jak uváděla původní čísla. Podle staré časové řady se reálný HDP v letech 1995-2003 kumulovaně zvýšil o 14,9 %, revidovaná data ukazují vzestup o 14,1 %. Nejvýznamněji se metodologická změna dotkla údajů za roky 2000, 2001 a 2002. Podle nové časové řady se ukazuje, že zpomalení růstu nepřišlo až v roce 2002, ale již v roce 2001, a navíc bylo výraznější. V loňském roce by se měl HDP zvýšit o stejné procento, podle původních i nových standardů.

K popisu vývoje a stavu ekonomiky se také často používají poměrové ukazatele. Vzhledem k tomu, že nové údaje jsou vyšší než původní, je logické, že všechny tyto poměrové ukazatele mírně klesnou. Několik příkladů obsahuje následující soubor tabulek.

Tab. 2


Zdroj: ČSÚ, ČNB ; Výpočty: Patria Online

K hrubému domácímu produktu se poměřuje také hospodaření s veřejnými prostředky. Zde se ovšem při přechodu na ESA 95 kromě HDP mění také výše schodků a dluhu. O to hůře ovšem výsledky vypadají.

Tab. 3


Změnou způsobu výpočtu se v reálném životě nic nezmění. Možná jen dobrý pocit, že je česká ekonomika bohatší a výkonnější. Ve srovnání s průměrem EU dosahuje hrubý domácí produkt na obyvatele v ČR 63,6 %. Další kus reálné konvergence ale musíme ukrojit sami, statistika už nám nepomůže.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • A makroekonomicky to vypadalo tak dobře
    2.5.2004 15:09

    ..takový byl titulek na kresleném vtipu, kde ekonom čmárá na zeď křivky HNP, inflace a nezaměstnanosti a u paty udi sedí žebrák, kterému to ten ekonom vysvětluje. Možná bychom měli začít více realizovat, například strategické záměry a ty průběžně hodnotit? Jak na strategickou vizi ? http://www.sqe.cz/vize.htm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data