Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Au revoir Jorma Ollila aneb Korea 1 : Finsko 0 (nebo spíše Samsung 1: Nokia 0)

Au revoir Jorma Ollila aneb Korea 1 : Finsko 0 (nebo spíše Samsung 1: Nokia 0)

16.4.2004 14:34
Autor: 

Celé páteční dopoledne se na evropských burzách neslo v očekávání, co že nám ten největší světový výrobce mobilních telefonů zase přichystá za překvapení a zda potvrdí negativní očekávání, která na sebe uvalil po oznámení o propadu tržeb minulý týden. Konkrétní výsledky najdete ZDE - v krátkosti řekněme, že Nokia Oyj opravdu nezklamala a výsledky byly buďto na spodní hranici očekávání nebo mírně pod ní. Co ale ceně akcie opravdu zlomilo vaz, bylo oznámení o očekávané výši EPS pro druhé čtvrtletí roku 2004 - 0,13 - 0,15 EUR společně s názorem managementu, že tržby se buďto vůbec nezvýší nebo v horším případě klesnou. Co se tedy děje v tomto finském království technologií?:

* Špatná doba. Skoro se tomu nechce věřit, ale zejména asijští výrobci začali finské Nokii šlapat poměrně těsně na paty. Jeden z posledních příkladů jsme mohli zaznamenat hned minulý týden - v okamžiku, kdy Jorma Ollila trhům oznamoval pokles tržeb kvůli výpadku v segmentu mobilních telefonů s kamerou, o dva dny později přímý konkurent, Samsung Electronics, zvýšil letošní odhad počtu prodaných telefonů na více jak 65 milionů kusů (což byla předpověď z ledna tohoto roku). V úterý dokonce tržní kapitalizace Samsung Electronics přesáhla tržní kapitalizaci Nokia Oyj (79,6 miliardy dolarů proti 77 miliardám). Toto jenom potvrzuje trend, kdy "klasičtí" výrobci mobilních telefonů tržní podíl ztrácejí a "nová generace" nastupuje - ke konci loňského roku ztratila Nokia a Motorola tržní podíl ve prospěch jmen jako Samsung, Siemens a LG (Nokia z 36,1 % na 34,7 %, Motorola na 14,2 % z 17,1 % zatímco podíl Samsung vzrostl na 9,9 % a posílený Siemens nyní zabírá 9,5 % trhu).

* Inovace a inovativnost. Za loňský rok cena akcií Nokia Oyj i po započtení a reinvestici dividend poklesla o 7,64 %. Naopak cena akcií konkurenční firmy Samsung Electronics vzrostla o více jak 40 % a Siemens AG přidal 57 %. To samo o sobě ještě nemusí nic znamenat - něco to ale může vypovídat o oblibě telefonů, které ta která firma produkuje. Zde je bohužel potřeba přiznat, že Nokia opravdu zaspala, zejména v segmentu tzv. "véčkových" telefonů a telefonů s kamerou. V rámci všech takto vybavených telefonů prodaných v loňském roce neslo jenom 6 % značku Nokia, zatímco třetina jich patřila Sony Ericsson a 18 % bylo pod praporem Samsung Electronics. Nově uváděná Nokia N-Gage to nejspíš nezachrání. Ani domácí poptávka Nokii moc nepomáhá - v obchodech TeliaSoneraAB byl minulý měsíc mezi 6 nejprodávanějšími modely jenom jeden z dílny Nokia. Sony Ericsson měl 3 zástupce s tím, že nejprodávanější byl model T630. Na druhém místě byl Siemens A52.

* Chystané změny ve vedení firmy. Smlouva současného CEO firmy Jormy Ollila vyprší v roce 2006. Nabízí se tedy otázka, kdo nastoupí na jeho místo - podle všech indikací to bude někdo ze současných zaměstnanců firmy. Prvním z nich je bývalý CEO, nyní vedoucí divize mobilních telefonů, Olli-Pekka Kallasvuo, pracující pro Nokii od roku 1980. Druhé zmiňované jméno je Anssi Vanjoki, vedoucí divize multimédií, který do Nokie nastoupil v roce 1991.

* Ziskovost. Stejně jako na poli tržeb a tržního podílu se poslední dobou Nokii nedaří ani v oblasti ziskovosti. V posledním kvartále roku 2003 byl poměr čistého zisku k tržbám na 13 %, konkurenční Samsung je na 14 %.

* Klientský přístup. Pomineme-li fakt, že poslední designové sady telefonů mnoho nadšení mezi spotřebiteli nevzbudily, firmě se podařilo "naštvat" také několik klientů z řad mobilních operátorů, kteří Nokii vyčítají, že jim brání prodávat její telefony pod vlastní značkou a neumožňuje instalovat externí software. Proto se např. francouzský Orange SA (třetí největší evropský mobilní operátor) rozhodl prodávat spíše telefony od firem jako Motorola a LG Electronics. Vodafone Plc uvedl svou službu Live! založenou kromě jiného na modelech firmy Samsung Electronics.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • Nesmysl
  16.4.2004 14:44

  Korea nemůže v ledním hokeji porazit Finsko !
  Karel Gutt
  • Nesmysl
   20.4.2004 13:55

   Finsko nemůže porazit Koreu ve fotbale
   Huldy
  • Proč ne ?
   19.4.2004 9:00

   Když mohou naši v Moskvě nad Rusy vyhrát 5:1 a doma prohrát 4:7 ... Jinak Vám přeji po dobu mistrovství světa pevné nervy, když už se povedlo halu postavit.
   PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů