Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

TK: Union banka před Evropskou komisí

14.4.2004 12:59
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy
Milán/Brusel 14. dubna 2004 – Evropská komise se bude zabývat nerovným a diskriminačním zacházením, kterému byla v souvislosti se vstupem do Union banky v České republice vystavena nizozemská investiční společnost Invesmart B.V. a její většinový italský akcionář Paolo Catalfamo.

Italský poslanec Evropského parlamentu Marco Formentini podal minulý týden k Evropské komisi žádost o intervenci ve sporu mezi Invesmartem a Českou republikou. Požádal komisi, aby od českých státních orgánů získala informace o jejich skutečných úmyslech nalézt korektní a spravedlivé řešení sporu. Poslanec Formentini očekává, že Evropská komise odpoví na jeho žádost v průběhu tří až čtyř týdnů.

„Mé nespočetné pokusy o zahájení dialogu selhaly i navzdory prohlášení české vlády o snaze nalézt smírné řešení sporu,“ uvedl Paolo Catalfamo, ředitel společnosti Invesmart. Catalfamo očekává, že Evropský parlament a Evropská komise k této záležitosti zaujmou stanovisko. „Snad bude Česká republika nyní jako nový člen EU více dbát na doporučení Bruselu. Vstupem do Evropské unie se totiž každá země zavazuje i k určitému standardu řízení před státními orgány. Protiprávní či dokonce trestné činy, jako například poskytnutí úvěrů vlastním akcionářům nebo zfalšovaný konkurz soudce Berky by zřejmě v Evropské unii dlouho nezůstaly bez trestu,“ dodal Catalfamo.

Invesmart B.V. je investiční společnost registrovaná v Nizozemí. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group a Union banky v červnu 2002 a Česká národní banka pak v listopadu tuto transakci povolila. V únoru 2003 byla Union banka donucena uzavřít své pobočky. Česká národní banka poté poslala Union banku do likvidace, jejímž výsledkem byl i přes opakovaná opačná prohlášení představitelů ČNB konkurz banky. V srpnu 2003 pak Invesmart a Paolo Catalfamo oznámili, že proti České republice zahájili dvě arbitrážní řízení.


Váš názor
  • Who is who
    14.4.2004 13:43

    Pan poslanec v roce 2000 odpadnul od fašoidní Ligy Severu Umberta Bossiho (za níž se o rok před tím dostal do Evropského Parlamentu). Odpadnul proto, že se mu přestaly líbit Bossiho autoritářské metody (není nad to rozhodnout se odejít ve správný čas). Má to v tom parlamentu za pár, letos mu končí mandát, tak se musí starat o sponzory.
    Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data