Ve včerejší analýze, zabývající se možným budoucím vývojem měnového páru EUR/USD, vyslovil analytik Stephen J. Len výše uvedený názor - nyní je čas prodávat euro a kupovat americký dolar. Jaké důvody pro tento názor má ?
* Dolar již není "signifikantně" nadhodnocen. Hlavním důvodem poklesu hodnoty amerického dolaru za poslední dva, resp. dva a půl roku bylo jeho nadhodnocení, nikoliv výlučně vliv schodku běžného účtu - ten je jenom jednou z proměnných. Podle modelu Morgan Stanley je dolar v tomto okamžiku nadhodnocen o cca 5-10 %, to podle názoru banky plně reflektuje pozitivní strukturální faktory (např. vyšší produktivita práce) a naopak potlačuje faktory negativní (dvojí deficity).
* Negativní strukturální faktory pravděpodobně dosáhly svého dna. Podle názoru MS dosáhl schodek běžného účtu svého maxima v první polovině roku 2003 a dále se zvětšovat nebude. Pokud americká ekonomika opravdu nastoupila na dráhu udržitelné expanze, dojde k dramatickému zlepšení výběru daní, což samo o sobě pomůže udržet fiskální disbalanci pod 5 % HDP.
* Drobné posuny v měnovém režimu hlavních ekonomických bloků. Americká administrativa podle všech indikací nastoupila na cestu relativně konstruktivní politiky vůči USD. Proti tomu Evropa spojila síly s Japonskem a snaží se zabránit další korekci USD (viz. slova prezidenta ECB Tricheta na zasedání G7). Tento simultánní posun v politice hlavních "mocností" vede MS k názoru, že korekce dolaru "tažená" eurem již nebude dlouho trvat.
A proto banka radí investorům prodávat euro a kupovat americký dolar. Již při krátkém zaváhání na hladině 1.29 bylo velké většině investorů a spekulantů jasné, že korekce tohoto trendu bude zdravá nejenom pro trhy, ale především pro evropskou ekonomiku. Ceny okolo 1.30 byly zcela jasně "bublinou" - všichni věděli že euro je proti dolaru vysoce nadhodnocené, všichni ale současně doufali, že to "někdo" vytlačí ještě o kousek výše. Opět podle modelu MS bylo euro na konci ledna letošního roku procentně více nadhodnocené proti USD, než bylo kdy procentně podhodnocené proti té samé měně v období svého dna v září roku 2000. Co víc ?
* Cyklický vývoj ekonomik USA a eurozóny se začíná rozdělovat. Data o zaměstnanosti ve Spojených státech (publikovaná minulý pátek) byla velmi robustní a potvrzují pozitivní náhled na budoucí vývoj ekonomiky. Na druhé straně růst evropské ekonomiky vykazuje známky zpomalení, resp. zastavení. To bude podle MS platit i v dalších měsících a velmi pravděpodobně povede k rozšíření názoru, že měnové politiky obou bloků budou spíše divergovat než konvergovat.
* Evropská centrální banka by v případě dalšího růstu eura proti dolaru intervenovala. Podle všech indikací byla ECB na začátku února mnohem více alarmována možným prolomením hranice 1.30 než finanční trhy. Analytik Morgan Stanley je přesvědčen, že ECB bude při dalším pokusu o prolomení hranice 1.30 proti euro intervenovat.
Jaké hranice jsou v analýze Morgan Stanley reálné ? V okamžiku, kdy americká ekonomika vykáže stabilní a konzistentní známky růstu, investoři začnou mít o dolar opět zájem. Navíc není vyloučeno, že mnohé centrální banky mají úmysl diverzifikovat své rezervy do EUR, ne však při těchto úrovních. Jako reálný se tak zdá pokles na hranici 1.15-1.20 s následným návratem na cca 1.25 v Q3/2004.
Petr Žabža, Patria Direct
(zdroj: Morgan Stanley)