Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fannie Mae striktně popírá informace o ztrátách z operací s deriváty

Fannie Mae striktně popírá informace o ztrátách z operací s deriváty

10.03.2004 12:35
Autor: 

Fannie Mae - jeden ze dvou největších "kupců" hypoték ve Spojených státech - striktně popírá informace deníku Financial Times, že firma zaplatila za operace s deriváty 25,1 miliardy dolarů, z nichž je prý velká většina stejně ztracena. Podle interní analýzy účetních výkazů Fannie Mae došel list k závěru, že firma mezi rokem 2000 a třetím čtvrtletím roku 2003 utržila ztráty z obchodů s deriváty ve výši 24 miliard dolarů. Tato částka skoro přesně odpovídá 25,1 miliardám, které firma vynaložila na uzavření resp. vypořádání transakci s deriváty v tom samém období. Podle FT by tato informace, pokud se ukáže jako pravdivá, výrazně poškodila hospodářské výsledky firmy. Chuck Greener - tiskový mluvčí Fannie Mae - k tomu poznamenal, že "metodika výpočtu analytika FT a výpočet sám je chybný, uvedené závěry jsou zcela nepodložené a nepravdivé."

I druhá informace se týká Fannie Mae resp. Freddie Mac. V několika posledních týdnech se rozhořela debata - podpořená mimo jiné i názorem A. Greenspana - zda by dohled nad agenturami Fannie Mae a Freddie Mac neměl být svěřen nezávislému orgánu spíše než Ministerstvu financí. Jenom pro osvěžení paměti - obě firmy jsou zřizovány Kongresem a slouží jako refinanční místo trhu s hypotékami. V tomto okamžiku jsou vlastníky nebo garantují cca 42 % tohoto trhu. Jejich zisk je tvořen rozdílem mezi úrokovými náklady na jimi vydané dluhopisy a refinanční sazbou, za jakou si Fannie Mae a Freddie Mac půjčují. V současné době jsu obě agentury pod dohledem "Office of Federal Housing Enterprise Oversight".

Michael Oxley - předseda "House Financial Services Committee" však včera oznámil, že Ministerstvo financí pravděpodobně ustoupí tlaku na vytvoření nezávislého kontrolního orgánu mimo dosah amerického Treasury. Centrum rozhovorů se však především koncentruje na šíří pravomocí tohoto orgánu - Treasury bojuje za regulátora se silnými pravomocemi v rámci organizační struktury Ministerstva financí. Naopak zástupci "House of representatives" bojují za regulátora zcela nezávislého na Ministerstvu financí.

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Bloomberg, Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    PL - Jednání NBP, základní sazba
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m