Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mzdy v roce 2003: nejvyšší reálné zvýšení od roku 1996

Mzdy v roce 2003: nejvyšší reálné zvýšení od roku 1996

10.3.2004 9:30
Autor: 

komentář doplněn
Ve 4. čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda meziročně zvýšila o 7,0 % (reálně o 6,2 %) na 18 697 Kč. Za celý rok dosáhla průměrná mzda 16 917 Kč, což bylo o 6,8 % více. Vzhledem ke zvýšení spotřebitelských cen o pouhou desetinu procenta dosáhlo reálné zvýšení průměrné mzdy 6,7 %. Ve veřejném sektoru se mzdy reálně zvýšily téměř o deset procent, v podnikatelské sféře o šest procent.

Nejvíce si loni polepšili učitelé. Průměrná mzda ve školství vzrostla o 1 734 Kč (12,8 %) na 15 279 Kč. Rychle rostly mzdy také ve zdravotnictví, kde si zaměstnanci v průměru polepšili o 1 245 Kč (8,3 %) na 16 292 Kč. Naopak nejméně se zvýšily výdělky v zemědělství, které již tak patřily mezi nejnižší. Podobně jako letos ve 2. čtvrtletí a loni ve 4. čtvrtletí převýšila průměrná mzda ve veřejném sektoru mzdový průměr v soukromé sféře. Inu, zatímco prémie a bonusy ve firmách závisí na hospodářských výsledcích, ve státní sféře rozhoduje síla tlaku na vládu a nikoli stav státního rozpočtu či výkonnost jednotlivých institucí a zaměstnanců.

Vzhledem k tomu, že zároveň máme k dispozici čerstvé údaje o hrubém domácím produktu, můžeme posoudit přiměřenost růstu mezd v loňském roce. Na první pohled je vše jasné: průměrná mzda se reálně zvýšila o 6,7 %, HDP vzrostl o 2,9 %, zaměstnanost klesla o 0,7 % (podle výběrového šetření pracovních sil), tj. produktivita práce se zvýšila o 3,6 %. Na první pohled jasná disproporce. Háček je v tom, že k výpočtu reálného HDP a průměrné mzdy jsou použity jiné cenové indexy. Zatímco mzda se zreálňuje deflovaním indexem spotřebitelských, jehož loňský průměr byl jen o 0,1 % vyšší než v roce 2002, k přepočtu HDP do stálých cen je nutné použít deflátor HDP, a ten se loni zvýšil o 2,9 %. Na analýzu přiměřenosti růstu mezd tedy musíme od jiného lesa. Jedna zaměstnaná či podnikající osoba loni vyrobila zboží či poskytla služby v hodnotě 509 tis. Kč (HDP v běžných cenách/zaměstnanost), což bylo o 6,6 % více než v roce 2002. Roční mzdové náklady na jednoho zaměstnance (včetně sociálního a zdravotního pojištění) loni dosáhly necelých 282 tis. Kč a ve srovnání s předchozím rokem vzrostly o 6,7 %. Jednotkové náklady na práci se tedy zvýšily o 0,1 %, což ukazuje na výrazně nižší disproporci než pouhé (a nepřesné) srovnání vývoje reálných mezd a produktivity práce. Zatímco v roce 2002 došlo ke zvýšení jednotkových nákladů na práci o 3,2 % a růst mezd byl evidentně nepřiměřený, loňský vývoj mezd lze považovat za adekvátní. Pokud bychom brali v úvahu pouze soukromou sféru, byl by výsledkem dokonce pokles jednotkových nákladů na práci.

Na závěr historický exkurz. Od roku 1989 se průměrná mzda v české ekonomice reálně zvýšila o 35 %. Hrubý domácí produkt zaznamenal vzestup o 8 % a pro srovnání průměrná starobní penze loni překročila úroveň z roku 1989 o 0,6 %.

V letošním roce očekáváme zvýšení průměrné mzdy o 5,3 % (2,3 % reálně) na 17 800 Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Statistika
  10.3.2004 14:02

  Hezoučká statistika, kde státní zaměstnanci (jejichž počet se zvýšil pokud se nemýlím) také statisticky produkují hodnoty (ačkoli služby produkované veřejným sektorem nelze měřit v tržních cenách cenách). Zajímalo by mne, jakým způsobem se zvýšila produktivita práce státních zaměstnanců. Celý komentář je o tom, že soused měl k obědu husu a já nic, ale statisticky jsme se oba adekvátně najedli. Je to zavádějící.
  Michal
  • Chybí rozložení mezd
   10.3.2004 15:20

   Každá vláda od roku 1990 se vždy chlubila, jak se průměrná mzda zvýšila. Vždy ale chyběla tabulka rozložení mezd, tedy jaké množství lidí pobírá jaký plat. Možná by tento údaj nebyl až tak růžový. Že generální ředitel dostane na vánoce na přilepšenou 100 000 je houby platné jeho 99 porřízeným, i když si všichni statisticky polepšili o 1000 Kč.
   Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data