ČR a Rusko podepsaly dodatek mezinárodní dohody, kterým uzavřely jednání o civilní části ruského dluhu. ČR tak získá přes čtyři miliardy korun a dodávky zboží. Státní rozpočet by měl v letošním roce získat 2 mld. Kč a příští rok dalších 2,25 mld. Kč. Dodávky zboží budou rozloženy do konce roku 2006.
Státnímu fondu dopravní infrastruktury i přes zvýšení daně z přidané hodnoty letos peníze chybět nebudou, tvrdí ministr financí Bohuslav Sobotka. Zvýšené náklady na financování staveb by měly být kompenzovány převodem osmi miliard korun, které zbyly v loňském hospodaření, do letošního rozpočtu fondu. Připustil však, že některé stavby se v dlouhodobém horizontu mohou zpozdit. Fond má do roku 2006 zajištěny příjmy z privatizace, poté je podle Sobotky třeba najít nový způsob financování.
Evropská komise uvedla, že pomoc českého státu malým bankám jí nevadí, neboť po vstupu do EU již nebude pokračovat. Již dříve Komise uvedla, že v pořádku je také předprivatizační výpomoc Komerční bance a České spořitelně. Nevyřešen prozatím zůstává postoj Komise k pomoci ČSOB při přebírání IPB.
Česko-slovenský závod? Viceprezident Světové banky Michael Klein včera řekl, že slovenské hospodářství je na tom v současnosti lépe než česká ekonomika hlavně kvůli rozběhnutým reformám. O lepší kondici podle něj svědčí také rychlejší růst hrubého domácího produktu.
Češi nespoří jen v bankách. Podle předběžných údajů vybraly pojišťovny loni na pojistném 104,8 mld. Kč, tj. o 17,3 % více než v roce 2002.
Eurostat včera potvrdil původní odhady hospodářského růstu eurozóny v loňském roce. HDP se ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně zvýšil o 0,6 % v eurozóně a 0,9 % v celé EU. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 0,4 % v eurozóně a 0,7 % v EU.
Evropská komise odhaduje, že růst HDP v eurozóně v prvním i druhém čtvrtletí letošního roku dosáhne 0,3-0,7 % (mezičtvrtletní změna). V posledním čtvrtletí se HDP eurozóny mezikvartálně zvýšil o 0,3 %.
Evropská centrální banka odolala tlaku politiků i manažerů a ponechala úrokové sazby nezměněny. Německý premiér Gerhard Schröder si okamžitě postěžoval. Přidal si k němu i šéf Evropské komise Romano Prodi.
Se sazbami včera nehýbala ani Bank of England. Po únorovém zvýšení o 25 bps klíčová repo sazba britské centrální banky zůstává na 4,0 %.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek, Patria Online