Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod, dividendy, reinvestovaný zisk a Eurotel rozhýbaly platební bilanci

Zahraniční obchod, dividendy, reinvestovaný zisk a Eurotel rozhýbaly platební bilanci

16.1.2004 10:20
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance dosáhl v listopadu 17,8 mld. Kč a opět převýšil příliv kapitálu na finančním účtu, který činil 15,7 mld. Kč. Výrazným způsobem ovlivnily finanční účet transakce spojené s odkupem 49% akcií Eurotelu Českým Telecomem.

Schodek běžného účtu v listopadu klesl z říjnových 22,1 mld. Kč, kdy ovšem jeho hodnotu výrazně ovlivnila výplata podílů na zisku Eurotelu a dividendy Českého Telecomu. Přestože v listopadu neproběhla na běžném účtu žádná transakce takto mimořádného rozsahu, dosáhl schodek bilance výnosů 11 mld. Kč. Klíčovou položkou byl podobně jako po celý loňský rok reinvestovaný zisk zahraničních investorů, který v listopadu podle odhadu ČNB dosáhl 8,2 mld. Kč. Druhým zásadním faktorem pro běžný účet je zahraniční obchod. Obchodní bilance skončila v listopadu se schodkem 8,3 mld. Kč. Detailněji jsme se zahraničnímu obchodu věnovali v komentáři Zahraniční obchod v listopadu - další zhoršení. V posledních dvou letech už netlumí schodky běžného účtu výrazné přebytky bilance služeb. V listopadu kladné saldo u této položky činilo pouze 277 mil. Kč, což bylo nejméně ze všech měsíců loňského roku.

Nejzajímavější věci se ovšem děly na finančním účtu. Český Telecom na konci listopadu zaplatil 1,05 mld. USD (28 mld. Kč) za zbývající 49procentní podíl v Eurotelu. Přičteme-li k tomuto odlivu prostředků osmimiliardové reinvestované zisky a několik miliard přílivu jiných přímých investic, dostáváme se k celkovému zápornému saldu na účtu přímých zahraničních investic ve výši 18,9 mld. Kč. Nicméně Český Telecom si na koupi podílu v Eurotelu vypůjčil 850 mil. eur (27,3 mld. Kč) prostřednictvím syndikovaného úvěru. Právě tento fakt je hlavní příčinou přílivu kapitálu v rámci ostatních investic ve výši 33,5 mld. Kč.

Dění kolem Českého Telecomu zamíchalo kartami do třetice také v prosincové platební bilanci. Konsorcium TelSource na začátku prosince prodalo svůj 27procentní podíl v Českém Telecomu finančním investorům za 680 mil. eur (21,7 mld. Kč).

Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu v loňském roce zvýšil ze 145 mld. Kč (6,4% HDP) v roce 2002 na 169 mld. Kč (7,0% HDP), což je nejvíce od roku 1996, tedy od doby těsně před měnovou krizí. Poprvé od té doby bude také schodek běžného účtu vyšší než přebytek na finančním účtu, který ovlivnily slabší příliv přímých zahraničních investic a transakce v Českém Telecomu a Eurotelu. V tomto kontextu je zřejmé loňské oslabení kurzu koruny. Koruna loni ztratila vůči euru 3,6%. Na rozdíl od let 1996-97 je ovšem jiná struktura pasiv investiční pozice ČR. Zatímco na konci roku se "horký" kapitál ve formě portfoliových investic podílel na celkových pasivech 16%, loni jeho podíl činil méně než 10%. Podobně podíl ostatních investic, které by se mohly také rychle přesouvat, klesl z 58% na 27%. Naopak podíl přímých investic vzrostl ve stejném období z 26% na 62%. Proto je riziko náhlých výkyvů směnného kurzu nižší než v roce 1997.

V letošním roce očekáváme jen mírné snížení schodku běžného účtu na 6,7% HDP.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data