Koruna dnes nereagovala na lepší než očekávaný výsledek státního rozpočtu za rok 2003 a především během poledne postupně oslabila až k úrovním 32,40 Kč za euro. Úvodní útok na hranici 32,30 Kč/EUR se tedy nepodařil, přestože byla nálada v regionu pozitivní, například slovenská měna posílila až na 40,95 SKK/EUR. K americkému dolaru se koruna česká celý den držela v blízkosti historického maxima (od roku 1993) a končí na 25,56 Kč/USD.
Kurz koruny k dolaru láká k nákupům americké měny, zvýšení poptávky zaznamenaly podle informací ČTK největší české bankovní domy. Zatímco je ale Kč/USD pod primárním vlivem pohybů na eurodolaru, eurokorunový kurz, nehledě na fundamenty, názory centrální banky a potřebám cenové konvergence, stále nemá snahu posílit. Znovu se objevují názory, že zahraniční investoři používají český finanční trh s nízkými úroky k financování investic na ostatních výnosnějších trzích. Tomu by odpovídal pokles koruny, když forint, zlotý i slovenská koruna, tj. měny zemí s vysokými úrokovými sazbami, posilují.
Slovenská koruna dnes dokonce apreciovala přes 41,00 SKK/EUR největším denním kurzovým pohybem od září minulého roku. Znatelně si polepšil i maďarský forint (260,0 HUF/EUR) a polský zlotý (4,670 PZL/EUR). Maďarská centrální banka dnes ponechala klíčový úrok na vysokých 12,5 %, 2týdenní repo sazba ČNB činí 2,0 %.
V dalších dnech bude česká měna pravděpodobně ignorovat nové makroekonomické zprávy, z nichž nejdůležitější bude v pátek prosincová inflace. Kurz bude i nadále volatilní, zítra by se měl pohybovat v pásmu 32,25 až 32,50 Kč za euro. Za důležitou technickou úroveň považujeme kurz kolem 32,25-32,30 Kč/EUR. Dolar zatím nenalezl historické dno k euru, koruna by proto mohla dále posilovat silně přes 25,50 Kč/USD.
Americká měna dnes ráno propadla na nové rekordní minimum k euru 1,2696 USD/EUR. Pád byl podpořen čerstvými výroky zástupce Fedu Bena Bernake, který odmítl brzké zvyšování úrokových sazeb a neoznačil dolar za "slabý". Také k japonskému jenu a britské libře pokračoval dnes dolar v oslabování na 3leté minimum 160,10 JPY/USD, resp. 12leté minimum přes 1,80 USD/GBP.
Růst akciového Wall street nepřináší devizovému trhu téměř žádnou úlevu, aktuálně 1,2680 USD/EUR. Výhled pro dolar zůstává negativní, v tuto chvíli neexistují důvody pro posílení americké měny, proti jejímuž poklesu nic nenamítají ani Spojené státy ani Evropa.
Radim Krejčí