Stavební výroba se v říjnu reálně zvýšila o 1,1% ve srovnání se zářím. Meziroční zvýšení produkce ve stavebnictví dosáhlo 12,1% po 14,5% o měsíc dříve. Zaměstnanost ve stavebnictví meziročně vzrostla o 1,6%, produktivita práce o 10,2%. (podrobněji
ZDE)
Pracovní doba by se měla snížit na 37,5 hodin týdně ve státní i soukromé sféře, zaznělo na včerejším sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů. Vedení firem se takové úvahy samozřejmě nelíbí.
Devizové rezervy ČNB jsou zbytečně vysoké, snižovat se ale nebudou, říká guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Rozprodej devizových rezerv by totiž mohl uměle vychýlit kurz koruny. (podrobněji
ZDE)
Kladné saldo německého zahraničního obchodu v říjnu kleslo na 10,8 mld. eur z 11,5 mld. eur loni ve stejném měsíci. Překvapivý je zejména meziroční pokles německého vývozu o 1,2%.
Spotřebitelské ceny v Německu v listopadu klesly o 0,2%, přesto se meziroční míra inflace posunula z říjnových 1,2% na 1,3%.
Institut IfW snížil odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce z nuly na -0,1%. Odhad této instituce pro příští rok zůstává na 1,8%.
Italské hospodářství zvýšilo ve 3. čtvrtletí svůj výkon o 0,5%, a to jak v mezikvartálním tak meziročním srovnání.
Velká Británie pozmění svůj způsob cílování inflace. Inflačním cílem bude meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) na úrovni 2% +-1%. Dosud usilovala Bank of England o inflaci na úrovni 2,5% měřeno indexem maloobchodních cen (RPIX).
Slovenské maloobchodní tržby v říjnu meziročně klesly o 5,0% po zářijovém snížení o 5,8%. Příčinou negativních čísel je výrazné zvýšení životních nákladů v letošním roce vyplývající ze zvýšení spotřebních daní a deregulace cen energií.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek