Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu klesají pouze díky letním cenám elektřiny

Ceny v průmyslu klesají pouze díky letním cenám elektřiny

15.5.2002 9:14
Autor: 

komentář doplněn

Průmyslové produkční ceny v dubnu klesly o 0,5%, v meziročním srovnání jsou nižší o 0,1%. Pokles cenového indexu byl však plně způsoben administrativním opatřením - přechodem na letní ceny elektrické energie pro velkoodběratele. Tyto ceny jsou o 7,4% nižší než zimní ceny. Bez tohoto faktoru by index cen průmyslových výrobců stagnoval. Do vývoje cen v průmyslu promluvil také růst cen ropy na světových trzích, který se projevil zvýšením cen rafinérií a chemických firem. Cena ropy již od začátku roku rostla a teprve v posledních týdnech se stabilizovala. Zvýšení cen ropy sice částečně kompenzovalo posílení koruny vůči americkému dolaru, přesto se dovozní ceny této komodity zvýšily, na což samozřejmě nejdříve reagovaly rafinérie, které začaly zvyšovat své ceny v březnu (+2,7%) a pokračovaly v něm i v dubnu (+9,3%). Minulý měsíc se vliv vyšších cen ropy a chemických výrobků na světových trzích přenesl i do chemického průmyslu, kde se ceny produkce zvýšily o 2,1%, zatímco v březnu se změnily pouze o 0,2%. Pokud bychom chtěli vyjádřit vliv cenových změn v těchto odvětvích na celkový index cen průmyslových výrobců, potom růst cen v koksování a rafinérském zpracování ropy přispěl třemi desetinami procentního bodu a změna cen v chemickém průmyslu jednou desetinou procentního bodu.

Vliv zmíněných odvětví byl však kompenzován snížením cen v ostatních odvětvích, kde ceny většinou spíše klesaly. Nejvíce ve výrobě kovů a kovodělných výrobků, kde klesly o 1,3%. Zajímavě se vyvíjí ceny zemědělských výrobců, jež mají svůj význam pro budoucí vývoj cen potravin. V dubnu se snížily o 0,7% a jejich meziroční změna klesla na 2,7% ze 4,2% v březnu. Příčinou je pokračující pokles cen živočišné produkce, především pokles cen drůbeže a prasat, ke kterému se v dubnu přidalo zlevnění ovoce. U cen živočišné produkce je zajímavé, že sestupný trend trvá již devět měsíců a má nemalé zásluhy na poklesu inflace v České republice, ať jí měříme indexem spotřebitelských cen či indexem cen průmyslových výrobců (kde se promítá do cen v potravinářském průmyslu). Naopak cena zeleniny již půl roku neustále roste.

Cenové indexy z průmyslové sféry hovoří o stagnaci ve většině odvětvím která nebývají zasažena administrativními změnami či výchylkami cen ropy. V zemědělské sféře pokračuje trend poklesu cen. Pro index spotřebitelských cen je tento vývoj příznivý. Kromě statistického faktoru, který povede k poklesu inflace v letních měsících, by ke snížení inflace měl přispět i příznivý vývoj cen v produkční sféře. V tomto kontextu se prognózy ČNB, které byly svého času patřily mezi nejnižší, zdají být stále reálnější.

Prognózu vývoje cenových indexů v současné době ztěžuje zvýšená nejistota ohledně vývoje kurzu koruny. Pokud se nebude dít nic dramatického a kurz koruny po zbytek letošního roku nepostihnou žádné další výraznější výchylky, měla by se meziroční změna indexu cen průmyslových výrobců koncem roku vrátit na 2%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data