Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historie finančního šílenství III - the Mississippi Company a analogie s propadem dolaru dnešních dní.

Historie finančního šílenství III - the Mississippi Company a analogie s propadem dolaru dnešních dní.

04.12.2003 11:28
Autor: 

Mozkem francouzské verze the South Sea Company byl John Law - Skot, který odešel na pevninu poté, co zabil v duelu milence své snoubenky. V roce 1716 Law přesvědčil francouzského regenta (který vládl místo tehdy 6letého Ludvíka XV.), aby mu udělil povolení k založení banky. V tu dobu byla Francie hluboko zadlužená a nedávno také de facto devalvovala svoji měnu - uměle snížila obsah zlata a stříbra ve svých mincích. Law nemohl přijít v lepší chvíli - jeho banka emitovala papírové peníze plně kryté drahými kovy a slibovala, že nikdy míru krytí těmito drahými kovy nesníží. Law šel dokonce tak daleko, že prohlásil "trest smrti" na každého jeho bankéře, který vydá peníze bez dostatečného krytí.

Obyvatelé Francie jej za to milovali - do jednoho roku se peníze banky obchodovaly s 15% prémií k oficiálním francouzským platidlům. V mezidobí drahými kovy nekryté papírové peníze, vydané Francií za vlády Ludvíka XIV., poklesly na 80% diskont proti jejich nominální hodnotě ve zlatě a stříbře. Jak ale v podobných případech bývá obvyklé, spekulace a hazardní hra pronikla Johnu Lawovi pod kůži více než bylo zdrávo. Na naléhání regenta svou banku transformoval na státní instituci a s požehnáním státu začal emitovat enormní množství peněz bez jakéhokoliv krytí. Úrokové sazby spadly a obchod začal prosperovat (nepřipomíná nám to něco? - nekryté peníze, volně dostupný kredit, nízké sazby).

V roce 1717 Francie udělila Lawovi exkluzivní právo na veškerý obchod podél toku řeky Mississippi včetně provincie Louisiana (která v té době patřila Francii). Ve snaze nalákat investory do akcií the Mississippi Company, Law sliboval roční dividendu ve výši 40% !! Šel však ještě dále - jako protislužbu svému patronovi nabídl investorům možnost zaplatit za akcie jeho firmy v tu dobu skoro bezcennými papírovými penězi francouzského dvora. Díky tomu, že slibovaná dividenda měla být vyplácena v reálných penězích (zlato nebo stříbro), Law efektivně sliboval 120% výnos jenom z dividend (viz. 80% diskont výše).

Všechny společenské vrstvy Francie chtěly akcie Lawovy firmy koupit - každá emise byla totálně vyprodána, i když Law zvedl cenu na desetinásobek. S tím jak horečka pokračovala, ceny akcií the Mississippi Company se někdy zvýšily o 10-20% v řádu hodin! Bohatí, chudí - všichni brali své úspory a kupovali akcie společnosti. Bohužel - exploze nekrytých peněz vedla k dramatickému růstu cen a hyperinflaci.

A nyní zmíněná analogie. Na počátku roku 1720 se začaly objevovat trhliny. Princ de Conti - jeden z čelných šlechticů Francie, způsobil poplach, když přivezl do Lawovy banky 3 vagony plné jeho peněz a žádal konverzi do zlata a stříbra. Ani jednoho nebylo dost a lidé - vědomi si pomalu rychle klesající hodnoty peněz - začali žádat to samé. Law však díky explozi nekrytých peněz neměl dost ani jednoho kovu a nebyl schopen dostát svým slibům - následoval run na jeho banku a kolaps cen akcií the Mississippi Company. Francouzská vláda se pokusila zachránit situaci a devalvovala zlato a stříbro ve prospěch papírových peněz - marně. Cena akcií the Mississippi Company, která rostla z 500 liver v roce 1716 na 20,000 liver v roce 1720, propadla během několika měsíců na 200 liver (-99%)! Law byl na mizině, stejně jako francouzská ekonomika.

Petr Žabža


Váš názor
 • Dividenda
  05.12.2003 8:52

  Možná článek špatně chápu, ale podle mne byla slibovaná dividenda 200 %. Akcie stála 100, ale díky diskontu 80 % kupec zaplatil reálně - tedy ve zlatě 20 a měl obdržet 40 reálně ve formě dividendy.
  Pepa
 • analogie zjevne pokulhava
  04.12.2003 22:23

  V te dobe nebyl cely svet ekonomicky zavisly na Francii.
  dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
  8:00DE - Průmyslová výroba, y/y