Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu platební bilance ve 3 čtvrtletí: 6,1% HDP

Schodek běžného účtu platební bilance ve 3 čtvrtletí: 6,1% HDP

04.12.2003 10:23
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se ve 3. čtvrtletí prohloubil na 47,2 mld. Kč z revidovaných 43,9 mld. Kč (původně 44,5 mld. Kč) ve 2. kvartálu. Aktuální údaje za třetí čtvrtletí se liší od součtu relevantních měsíčních dat o 1,5 mld. Kč, a to především zásluhou zvýšení deficitu bilance výnosů. Podle našeho odhadu klesl poměr schodku běžného účtu k HDP z 6,2% ve 2. čtvrtletí na 6,1%. Zásluhu na tom má především odhad výrazného zrychlení růstu HDP ve 3. čtvrtletí. Přebytek finančního účtu vzrostl na 44,8 mld. Kč z 25,9 mld. Kč ve 2. čtvrtletí. Nicméně ve srovnání s měsíční statistikou platební bilance je přebytek finančního účtu o 7 mld. Kč nižší zásluhou vyššího než předpokládaného odlivu portfoliových investic a nižšího přílivu na účtu ostatních investic.

Hodnocení platební bilance ve 3. čtvrtletí je poměrně jednoduché. Schodky v zahraničním obchodu a bilanci výnosů se dále prohloubily. Přebytek bilance služeb se mírně snížil. K udržení celkového salda běžného účtu na úrovni jen mírně vyšší než ve 2. čtvrtletí vedla skutečnost, že ČR tentokrát nepostihla žádná prohraná arbitráž.

Na finančním účtu ožil příliv přímých zahraničích investic (z 35,3 mld. Kč ve Q2 na 45,8 mld. Kč ve Q3). K růstu přebytku finančního účtu ovšem vedly zejména krátkodobé půjčky tuzemských bank v zahraničí. Naopak k odlivu kapitálu vedla poptávka domácích investorů po zahraničních dluhopisech.

Podobně jako ve 2. čtvrtletí nebyl ve třetím kvartálu schodek běžného účtu dostatečně pokryt přebytkem na finančním účtu, čemuž odpovídají tlaky na oslabení kurzu koruny. Podobně tomu bude patrně v posledním čtvrtletí letošního roku. Poprvé od roku 1997 by v letošním roce mohl deficit běžného účtu převýšit přebytek finančního účtu. Diametrální rozdíl ve vývoji směnného kurzu loni a letos je druhou stranou mince tohoto vývoje. Tento nepříznivý stav je výsledkem souběhu dvou faktorů: vlivu odlišných temp hospodářského růstu v ČR a zemích EU a sekundárních dopadů předchozího přílivu přímých zahraničních investic. Pozitivní diferenciál v tempech růstu mezi ČR a EU je sice příznivý z pohledu konvergence, nicméně vede k prohlubování schodku obchodní bilance a bilance služeb. Reálné zhoršení čistého vývozu bylo ovšem částečně kompenzováno zlepšením směnných relací. Zpomalení hospodářského růstu v EU se projevuje také snížením aktivity investorů ze zemí EU ve střední Evropě. Co se týče sekundárních dopadů přílivu přímých zahraničních investic, je z pohledu platební bilance důležitý nárůst reinvestovaných zisků, který na jedné straně zvyšuje přebytek finančního účtu, na straně druhé ovšem zatěžuje bilanci výnosů, která je součástí běžného účtu. Někdy bývá namítáno, že tato čistě účetní položka uměle nafukuje rozsah deficitu běžného účtu. O relevanci zařazení reinvestovaných zisků, z hlediska ekonomických analýz a mezinárodních komparací, pojednává článek Platební bilance - diskuse o nafouknutém schodku běžného účtu.

Schodek běžného účtu v letošním roce by se měl podle našeho odhadu pohybovat na úrovni 148 mld. Kč (loni 144,5 mld. Kč). V poměru k HDP by měl klesnout na 6,2% z loňských 6,4%. V příštím roce očekáváme prohloubení schodku běžného účtu na 165 mld. Kč, 6,5% HDP. Zlepšení hospodářské situace v EU a obnovení privatizačního procesu by měly pomoci opět zvýšit příliv kapitálu na finančním účtu a odstranit tak letošní nerovnováhu ve vývoji běžného a finančního účtu.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data