Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český maloobchod v září: nejrychlejší růst tržeb za posledních 43 měsíců!

Český maloobchod v září: nejrychlejší růst tržeb za posledních 43 měsíců!

18.11.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Maloobchodní tržby v září vzrostly o 1,0% ve srovnání s předchozím měsícem a to zejména díky zvýšení prodeje automobilů o 1,3%. Meziročně se tržby v maloobchodu zvýšily o 9,4% po revidovaném srpnovém zvýšení o 5,9%. Tržby v celém sektoru služeb ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,6%.

Hlad českých domácností se neutišil ani v září. Tržby se zvýšily ve všech segmentech maloobchodního prodeje. Nejvýraznější růst tržeb zaznamenali prodejci automobilů (meziročně +19,9%) a pohonných hmot (meziročně +11,2%). Téměř o sedm procent vzrostly tržby z prodeje ostatního nepotravinářského zboží.

Hlavním důvodem rostoucí spotřebitelské poptávky je výrazné reálné zvýšení mezd v letošním roce (meziročně +7,2%). České domácnosti si z hypotézy životního cyklu a teorie permanentního důchodu příliš nedělají. Spíš než dlouhodobé úvahy o permanentním důchodu je pro ně důležitý okamžitý příjem. Posun v chování domácností přinesl také pokles úrokových sazeb, jež umožnil rychlý rozvoj dluhového financování spotřebních výdajů. Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem se v září meziročně zvýšil téměř o 30%. Příznivý vliv rychle rostoucích mezd a nízkých úrokových sazeb převažuje nad negativním dopadem rostoucí nezaměstnanosti a skepsí spotřebitelů deklarované v indikátoru důvěry ČSÚ.

Výrazné zvýšení maloobchodních tržeb ve 3. čtvrtletí bylo klíčové pro růst tržeb v celém sektoru služeb, na nichž se maloobchod se podílí zhruba 60%. Do značné míry pomohly růstu tržeb ve službách loňské záplavy. Díky nízké srovnávací základně vykázaly silný růst tržeb pohostinství a ubytování (+9,0%) a doprava (+11%).

Akcelerace spotřebitelské poptávky spolu s příznivým vývojem v ostatních odvětvích služeb předznamenává příznivé údaje o hrubém domácím produktu ve 3. čtvrtletí. Je možné, že díky chuti českých domácností utrácet zrychlí hospodářský růst až ke třem procentům.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodním prodeji o 5,5% po loňském růstu o 2,8%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data