komentář doplněn
Maloobchodní tržby v září vzrostly o 1,0% ve srovnání s předchozím měsícem a to zejména díky zvýšení prodeje automobilů o 1,3%. Meziročně se tržby v maloobchodu zvýšily o 9,4% po revidovaném srpnovém zvýšení o 5,9%. Tržby v celém sektoru služeb ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,6%.
Hlad českých domácností se neutišil ani v září. Tržby se zvýšily ve všech segmentech maloobchodního prodeje. Nejvýraznější růst tržeb zaznamenali prodejci automobilů (meziročně +19,9%) a pohonných hmot (meziročně +11,2%). Téměř o sedm procent vzrostly tržby z prodeje ostatního nepotravinářského zboží.
Hlavním důvodem rostoucí spotřebitelské poptávky je výrazné reálné zvýšení mezd v letošním roce (meziročně +7,2%). České domácnosti si z hypotézy životního cyklu a teorie permanentního důchodu příliš nedělají. Spíš než dlouhodobé úvahy o permanentním důchodu je pro ně důležitý okamžitý příjem. Posun v chování domácností přinesl také pokles úrokových sazeb, jež umožnil rychlý rozvoj dluhového financování spotřebních výdajů. Objem úvěrů poskytnutých bankami domácnostem se v září meziročně zvýšil téměř o 30%. Příznivý vliv rychle rostoucích mezd a nízkých úrokových sazeb převažuje nad negativním dopadem rostoucí nezaměstnanosti a skepsí spotřebitelů deklarované v indikátoru důvěry ČSÚ.
Výrazné zvýšení maloobchodních tržeb ve 3. čtvrtletí bylo klíčové pro růst tržeb v celém sektoru služeb, na nichž se maloobchod se podílí zhruba 60%. Do značné míry pomohly růstu tržeb ve službách loňské záplavy. Díky nízké srovnávací základně vykázaly silný růst tržeb pohostinství a ubytování (+9,0%) a doprava (+11%).
Akcelerace spotřebitelské poptávky spolu s příznivým vývojem v ostatních odvětvích služeb předznamenává příznivé údaje o hrubém domácím produktu ve 3. čtvrtletí. Je možné, že díky chuti českých domácností utrácet zrychlí hospodářský růst až ke třem procentům.
Za celý letošní rok očekáváme zvýšení tržeb v maloobchodním prodeji o 5,5% po loňském růstu o 2,8%.
David Marek