Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hotovost Eurotelu  – pro věřitele, či akcionáře Českého Telecomu? (II) (opak.)

Hotovost Eurotelu – pro věřitele, či akcionáře Českého Telecomu? (II) (opak.)

10.09.2003 16:16
Autor: 

V minulém článku jsme ukázali, že podle našich projekcí bude Eurotel ve střednědobém období produkovat volné cash flow (FCF) na úrovni minimálně 6 miliard Kč ročně (čtěte ZDE). Na toto cash flow, které vyprodukovala aktiva Eurotelu, mají sice vedle akcionářů nárok i věřitelé společnosti, zadlužení Eurotelu je ale na minimální úrovni (UMTS licence), lze proto tvrdit, že téměř celá tato částka je k dispozici akcionářům – tedy společnosti Český Telecom (předpokládáme, že akvizice 49% podílu Eurotelu bude dokončena). Pro lepší ilustraci, jde o necelých 20 Kč na akcii Českého Telecomu ročně.

Přepočet na akcii Telecomu ale ignoruje to, že v momentě, kdy se přeneseme na úroveň Českého Telecomu (z hlediska kterého je vlastní jmění Eurotelu aktivem) na těchto 20 Kč na akcii mají opět nárok nejen akcionáři Českého Telecomu, ale i jeho věřitelé. Právě ti budou financovat většinu z akvizice 49% podílu v Eurotelu. Toto financování bude pravděpodobně podmíněno právě tím, že podstatná část FCF Eurotelu (i FCF produkovaného ostatními aktivy Českého Telecomu) půjde na úroky a amortizaci tohoto dodatečného dluhu (který by neměl být problém získat mimo jiné i díky vysoké konkurenci na trhu korporátních úvěru v České republice)

V souladu s tím je i deklarovaná dividendová politika Českého Telecomu pro následující dva roky, která předpokládá, že výplatní poměr (dividenda/EPS) dosáhne maximálně 70%. A toto je hluboko pod tím, co by si společnost mohla dovolit, kdyby nemusela část svého volného cash flow použít na redukci dluhu. Tato potřeba redukovat dodatečný dluh přitom neznamená, že by Telecom měl jinak přímo mít problémy s jeho obsluhou, jde z velké části o zachování ratingu společnosti.

Výše uvedené na druhou stranu znamená, že po dosažení optimální velikosti zadlužení (charakterizovaný jak stavovými poměry jako je např. dluh ku vlastnímu jmění, tak tokovými, jako je např. EBITDA/úrokovým nákladům) dojde ke zvýšení výplatního poměru díky neexistenci nutnosti dále redukovat zadlužení a zvýšení EPS díky nižším úrokovým nákladům (ovšem po očištění o relativně vyšší daň ze zisků), ceteris paribus.

Zde podotkněme, že z hlediska akcionářů není ale výrazné snížení dluhu (tj. jeho úrovně po akvizici Eurotelu) žádoucí. Toto snížení jednak posouvá do budoucna dividendy (i když nemusí měnit jejich současnou hodnotu, v současné době investoři preferují dividendy platící společnosti), ale hlavně snižuje daňový štít společnosti plynoucí z odpočitatelnosti úrokových nákladů z daňového základu (Český Telecom nemá takové zadlužení, aby tento štít byl negativně kompenzován tzv. náklady bankrotu – dodatečné náklady kapitálu, které vznikají při přílišném zadlužení firmy). Dluh totiž není levnějším financováním než je vlastní kapitál sám o sobě (zvýšení podílu „levnějšího“ dluhu na celkovém kapitálu totiž vede ke zvýšení rizikovosti a požadované míry návratnosti na jednotku kapitálu vlastního jmění, WACC zůstává konstantní), ale právě pouze díky odpočitatelnosti úrokových nákladů.

Na závěr podotkněme, že po letech 2004 a 2005 bude výše dividendy ovlivněna nejen schopností Telecomu a Eurotelu produkovat FCF, ale i možnou privatizací (např. možné neochotě vlády vyplatit před prodejem jumbo dividendu, na kterou by jinak Telecom podle našich kalkulací v letech 2006/2007 opět měl) a plány možného nového strategického vlastníka.

Jiří Soustružník

První část série s názvem "Eurotel bude v nadcházejících letech produkovat miliardy hotovosti – jak s ní naloží?" naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2021
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdil půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
12:55USA označily Čínu za největší geopolitickou výzvu 21. století
12:18St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
12:16Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu prudce klesly, nezaměstnanost stagnovala
10:45Místo výrobce krému Nivea v indexu DAX zaujme Siemens Energy
10:40Bloomberg: Oživení světové ekonomiky podpoří 2,9 bilionu dolarů v hotovosti
10:15Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní
10:14Průzkum: Zlotý má s ústupem pandemie posilovat nejvíc v regionu. Koruna v únoru pod tlakem  
9:13Rozbřesk: Nezvládnutá čtvrtá vlna pandemie versus rozvolňování v Německu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru