Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Washingtonský konsensus je mrtvý, ať žije GGG?

Washingtonský konsensus je mrtvý, ať žije GGG?

21.08.2003 10:32
Autor: 

Již několikrát jsme se věnovali změně pohledu na roli vlád a jejich ekonomických politik, ke kterému došlo začátkem 21. století. Zatímco 90. léta minulého století byla ve znamení liberalizace, privatizace a omezování role vlád (alespoň ve většině zemí světa tomu tak bylo…), začátek tohoto století jakoby oživil ideály aktivnější a osvícenější vlády.

V makroekonomické politice je tento posun nejlépe viditelný v demisi tzv. washingtonského konsensu, který dominoval hospodářské politice 90. let prakticky ve všech zemích světa a své jméno dostal po dvou washingtonských institucích, Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance, které byly nejčastějšími „zvěstovateli“ washingtonského konsensu.

Autor základního „desatera“washingtonského konsensu, ekonom John Williams ovšem nikdy nepovažoval svůj návrh za úplný program hospodářské politiky, měl spíše sloužit jako nejmenší společný základ, podmínky nutné, nikoliv však dostatečné pro ekonomický růst.Bohužel, jak už to bývá, politici si vše zjednodušili a zapomněli, že ekonomický růst nevzniká v abstraktní makroekonomické oblasti, ale v konkrétních, mikroekonomických subjektech.

Dnes se však z vaničky vylévá i dítě,neboť konservativní makroekonomická politika je obviňována ze znemožňování ekonomického růstu, což je nesmysl. Veškeré výzkumy potvrzují, že ekonomice se opravdu daří lépe, pokud splňuje základní kritéria dnes zdiskreditovaného washingtonského konsensu, tj. má nízkou inflaci, malý nebo žádný rozpočtový schodek, nízké daně a plovoucí měnový kurs. Dnešní „mantra rychlého růstu“ však na tyto základy zapomíná. Řada vlád (s úlevou?) opouští základy konservativní makroekonomické politiky a přechází na koncept „get growth going“, neboli GGG. Podle této „teorie“ je růst ze všeho nejdůležitější a prakticky nezáleží jak ho dosáhneme. Lze tedy uvolnit rozpočet, trochu zvýšit inflaci, zvýšit ochranářská opatření: to vše přeci ekonomice pomáhá, nebo ne?

Strukturovanější pohled prozradí, že GGG je spíše eklektická směs krátkodobých stimulačních opatření, která mají opodstatnění v případě prudké krize, mimořádného propadu cen. Většina ekonomik však takovými šoky prochází jen výjimečně a aplikování agresivní makroekonomické politiky tedy většinou není namístě, neboť jen přispěje k budování nerovnováh v ekonomice. Dobrým příkladem agresivní makroekonomické politiky byla koneckonců i Česká republika v letech 1996-1997.

Aktuálnějším příkladem jsou Spojené státy, kde jsou reálné úrokové prakticky na nulové úrovni a vláda pumpuje do ekonomiky peníze nebývalým tempem. I díky zvýšení schodku vládního rozpočtu na 6% HDP v roce 2003 z úrovně schodku 1,5% v roce 2002 se tempo růstu americké ekonomiky zvýší až na 3,5% v roce 2004. Skvělý úspěch? Možná pro presidenta Bushe, který bude příští rok obhajovat svůj úřad, a jistě použije jako argument růst ekonomiky (jeho program snížení daní se jmenuje „Jobs and Growth Act“…) ale pro dlouhodobé zdraví americké ekonomiky jistě ne. Nicméně, dnes i ve Washingtonu vládne koncept GGG…

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
  • Pane Schneider
    21.08.2003 10:49

    Pane Schneider, už nějakou dobu tu čtu Vaše články. Docela rád bych někdy navštívil Vaší přednášku. Je to možné? Tedy pokud vůbec přednášíte a pokud jsou přednášky přístupné i pro "lidi z ulice".
    Pavel
  • je to tak
    21.08.2003 10:03

    Bohužel je to tak. Místo "free trade", který se ještě pořád hlásá přišla ke slovu omezující opatření v mezinárodním obchodě, viz zemědělství všeobecně, většina zemí udržuje neefektivní zemědělství za pomoci obrovských dotací (průkopníkem je Francie, kde by zemědělci jinak přišli s kozami aj zvířectvem do Paříže), a to nabourává obchod v celosvětovém měřítku. Další je dřevo, ocel, maso atd. atd. Jsem zvědav, zda se ještě v blízké budoucnosti dočkáme oprášení skutečného "free tradu" - možná až jednou GWB již nebude moci být presidentem, dočkáme-li se tohoto požehnání pro svět.
    Emanuel
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.