Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Speciální fondy v návrhu zákona o kolektivním investování

Speciální fondy v návrhu zákona o kolektivním investování

4.7.2003 12:50
Autor: 

Návrh zákona o kolektivním investování (Zákon) je společně se zákonem o dluhopisech a zákonem o podnikání na kapitálovém trhu jedním ze souboru zákonů týkajících se kapitálového trhu, které mají být v blízké budoucnosti předloženy vládě.

Návrh Zákona přináší novou úpravu celé řady oblastí, mezi nejvýznamnější patří tzv. speciální fondy upravené v § 48 a násl. návrhu. Zákon předpokládá existenci následujících speciálních fondů

* Speciální fond cenných papírů
* Speciální fond rizikového kapitálu
* Speciální fond nemovitostí
* Speciální fond derivátů
* Speciální fond fondů
* Speciální fond zvláštního majetku
* Speciální fond smíšený

Speciální fond může mít formu investičního fondu, otevřeného podílového fondu nebo uzavřeného podílového fondu. Z výše uvedených fondů si zaslouží pozornost zejména fond rizikového kapitálu a fond nemovitostí.

Speciální fond rizikového kapitálu by měl investovat převážně do investičních cenných papírů a nástrojů peněžního trhu, které nebyly přijaty k obchodování na oficiálním regulovaném trhu burzy nebo jiném regulovaném trhu.

Akcie nebo podílový list fondu musí mít jmenovitou hodnotu nebo aktuální hodnotu v době vydání minimálně 500 000 Kč, nebo investice jednoho investora do akcií nebo podílových listů fondu může činit nejméně 500 000 Kč.

Podíl investičních cenných papírů a nástrojů peněžního trhu vydaných jedním emitentem může činit maximálně 20 % hodnoty majetku fondu. Uvedený limit bude jistě předmětem diskusí, protože fondy tohoto typu, které investují přímo do cílových společností, v nich standardně nabývají majoritní podíl. Z toho pohledu je zřejmé, že limit 20% by mohl praktické využití navrhované úpravy významně omezit.

Samotná myšlenka zavést do českého právního řádu institut speciálního fondu rizikového kapitálu má velký význam, protože dosavadní absence právní úpravy takovéto speciální entity působící v oblasti tzv. private equity a rizikového kapitálu resp. obtížné využití společností upravených obchodním zákoníkem pro tento účel má za důsledek, že lokální subjekty tohoto charakteru nejsou v České republice vytvářeny a v této oblasti působí pouze entity založené podle cizích právních řádů.

Navrhovanou úpravu je třeba posuzovat i v kontextu diskuse probíhající v Evropské unii, jejímž tématem je jednotná „evropská“ úprava fondů rizikového kapitálu. Tato diskuse souvisí s iniciativou obsaženou v tzv. Risk Capital Action Plan, přijatém v r. 1999, mezi jehož hlavní cíle patří vytvoření resp. zlepšení podmínek pro činnost private equity fondů s cílem podpořit jejich investice do malých a středních podniků.

Speciální fond nemovitostí by měl investovat převážně do nemovitostí, přičemž do jedné nemovitosti může fond investovat nejvýše 20 % hodnoty svého majetku. Tento limit nemusí fond dodržovat po dobu dvou let od udělení povolení ke vzniku.

Dále bude moci fond investovat i do společnosti, jejímž předmětem podnikání je správa vlastních nemovitostí s tím, že účast na jedné společnosti může činit nejvýše 20% hodnoty majetku fondu.

Akcie nebo podílový list fondu musí mít jmenovitou hodnotu nebo aktuální hodnotu v době vydání nejméně 100 000 Kč, nebo investice jednoho investora do akcií nebo podílových listů fondu musí činit nejméně 100 000 Kč. Lze očekávat, že i tyto limity budou předmětem dalších diskusí.

Vzhledem k významu Zákona se jím budeme zabývat, stejně jako návrhem zákona o podnikání na kapitálovém trhu a zákona o dluhopisech, v dalších článcích uveřejněných na webových stránkách Patria Online.

Marek Belšan
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)