Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Speciální fondy v návrhu zákona o kolektivním investování

Speciální fondy v návrhu zákona o kolektivním investování

4.7.2003 12:50
Autor: 

Návrh zákona o kolektivním investování (Zákon) je společně se zákonem o dluhopisech a zákonem o podnikání na kapitálovém trhu jedním ze souboru zákonů týkajících se kapitálového trhu, které mají být v blízké budoucnosti předloženy vládě.

Návrh Zákona přináší novou úpravu celé řady oblastí, mezi nejvýznamnější patří tzv. speciální fondy upravené v § 48 a násl. návrhu. Zákon předpokládá existenci následujících speciálních fondů

* Speciální fond cenných papírů
* Speciální fond rizikového kapitálu
* Speciální fond nemovitostí
* Speciální fond derivátů
* Speciální fond fondů
* Speciální fond zvláštního majetku
* Speciální fond smíšený

Speciální fond může mít formu investičního fondu, otevřeného podílového fondu nebo uzavřeného podílového fondu. Z výše uvedených fondů si zaslouží pozornost zejména fond rizikového kapitálu a fond nemovitostí.

Speciální fond rizikového kapitálu by měl investovat převážně do investičních cenných papírů a nástrojů peněžního trhu, které nebyly přijaty k obchodování na oficiálním regulovaném trhu burzy nebo jiném regulovaném trhu.

Akcie nebo podílový list fondu musí mít jmenovitou hodnotu nebo aktuální hodnotu v době vydání minimálně 500 000 Kč, nebo investice jednoho investora do akcií nebo podílových listů fondu může činit nejméně 500 000 Kč.

Podíl investičních cenných papírů a nástrojů peněžního trhu vydaných jedním emitentem může činit maximálně 20 % hodnoty majetku fondu. Uvedený limit bude jistě předmětem diskusí, protože fondy tohoto typu, které investují přímo do cílových společností, v nich standardně nabývají majoritní podíl. Z toho pohledu je zřejmé, že limit 20% by mohl praktické využití navrhované úpravy významně omezit.

Samotná myšlenka zavést do českého právního řádu institut speciálního fondu rizikového kapitálu má velký význam, protože dosavadní absence právní úpravy takovéto speciální entity působící v oblasti tzv. private equity a rizikového kapitálu resp. obtížné využití společností upravených obchodním zákoníkem pro tento účel má za důsledek, že lokální subjekty tohoto charakteru nejsou v České republice vytvářeny a v této oblasti působí pouze entity založené podle cizích právních řádů.

Navrhovanou úpravu je třeba posuzovat i v kontextu diskuse probíhající v Evropské unii, jejímž tématem je jednotná „evropská“ úprava fondů rizikového kapitálu. Tato diskuse souvisí s iniciativou obsaženou v tzv. Risk Capital Action Plan, přijatém v r. 1999, mezi jehož hlavní cíle patří vytvoření resp. zlepšení podmínek pro činnost private equity fondů s cílem podpořit jejich investice do malých a středních podniků.

Speciální fond nemovitostí by měl investovat převážně do nemovitostí, přičemž do jedné nemovitosti může fond investovat nejvýše 20 % hodnoty svého majetku. Tento limit nemusí fond dodržovat po dobu dvou let od udělení povolení ke vzniku.

Dále bude moci fond investovat i do společnosti, jejímž předmětem podnikání je správa vlastních nemovitostí s tím, že účast na jedné společnosti může činit nejvýše 20% hodnoty majetku fondu.

Akcie nebo podílový list fondu musí mít jmenovitou hodnotu nebo aktuální hodnotu v době vydání nejméně 100 000 Kč, nebo investice jednoho investora do akcií nebo podílových listů fondu musí činit nejméně 100 000 Kč. Lze očekávat, že i tyto limity budou předmětem dalších diskusí.

Vzhledem k významu Zákona se jím budeme zabývat, stejně jako návrhem zákona o podnikání na kapitálovém trhu a zákona o dluhopisech, v dalších článcích uveřejněných na webových stránkách Patria Online.

Marek Belšan
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data