Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do platební bilance zasáhla prohraná arbitráž

Do platební bilance zasáhla prohraná arbitráž

16.6.2003 10:48
Autor: 

Schodek běžného účtu platební bilance se v dubnu prohloubil na 13,9 mld. Kč z 9,4 mld. Kč v březnu. Hlavním důvodem je prohloubení schodku v zahraničním obchodu ze 4,0 mld. Kč v březnu na 8,8 mld. Kč. Přebytek v bilanci služeb se opět snížil pod hranici jedné miliardy. Kromě zahraničního obchodu již tradičně prohlubuje schodek běžného účtu záporná bilance výnosů, jejíž pasivum souvisí s výnosy zahraničních investorů, kteří v předchozích letech dodali české ekonomice kapitál v podobě přímých zahraničních investic.

Finanční účet se udržel v mírném přebytku 4,7 mld. Kč, když do jeho vývoje zasáhl protisměrný vývoj přímých a portfoliových investic a úhrada odškodného pro CME. V rámci přímých zahraničních investic do ČR přiteklo 10,7 mld. Kč, z toho ovšem 7,3 mld. Kč tvoří reinvestovaný zisk. ČNB zvýšila paušální odhad měsíční úrovně reinvestovaného zisku na tuto úroveň z dříve používaného odhadu 6 mld. Kč patrně na základě vývoje v 1. čtvrtletí. V rámci portfolivých investic pokračoval odliv kapitálu prostřednictvím nákupu zahraničních dluhopisů. V dubnu české subjekty nakoupily zahraničních dluhové cenné papíry za 6,4 mld. Kč. Prohraná arbitráž se CME se v dubnu promítla do snížení aktiv vlády o 10,9 mld. Kč. V souladu se strategií o omezení dopadu na devizový kurz byly použity devizové rezervy ČNB, které díky převodu prostředků pro CME klesly o 9,6 mld. Kč.

Podle našich projekcí směřuje běžný účet v letošním roce k rekordnímu schodku ve výši zhruba 160 mld. Kč (6,9%) po loňských 148 mld. Kč (6,5% HDP). Tento schodek by ovšem stále měl být dostatečně kryt přebytkem na finančním účtu, a to i bez privatizačních příjmů.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba