V minulém článku jsme se věnovali vývoji úvěrové činnosti bank ve Španělsku, Portugalsku a Řecku po vstupu těchto zemí do EU v osmdesátých letech jako možný model toho, jak by mohla vypadat situace po přistoupení ČR do EU. Během 12-16 let následujících po přistoupení do Evropské unie expanze úvěrů v těchto zemích výrazně předčila růst bankovních aktiv a vkladů. Úvěry retailovému sektoru byly nejdynamičtějším segmentem. (předchozí analýzu naleznete
ZDE.)
Tento vývoj také způsobil nárůst poměru klientských úvěrů k vkladům, jak je znázorněno v grafu 1. Zprostředkovatelská pozice bankovního sektoru ve financování ekonomiky avšak kolísala. Jelikož ale tento poměr u jihoevropských členských států EU v současné době výrazně převyšuje hodnotu tohoto ukazatele v České republice (55%) či Slovensku, indikuje to opět silný růstový potenciál v oblasti úvěrů.
Graf 1: Vývoj poměru úvěry/vklady
Zdroj: Bank of Greece, Banco de Portugal, Banco de Espana, Patria Finance
Ve zmíněných třech jihoevropských státech se během sledovaného období podíl úvěrů retailovému sektoru na celkovém objemu úvěrů téměř zdvojnásobil, jak je patrné z následujícího grafu. Poté, co v Portugalsku přesáhly na konci devadesátých let půjčky soukromým osobám 50 % z celkových poskytnutých úvěrů, jejich podíl začal klesat a v současné době stagnuje. Vzhledem k tomu, že i domácí banky se nyní ve větší míře zaměřují na expanzi retailových úvěrů a vzhledem k předpokládanému růstu poptávky domácností po úvěrech věříme, že podobný vývoj nastane ve střednědobém horizontu i na českém trhu.
Graf 2: Expanze úvěrování retailu
Zdroj: Bank of Greece, Banco de Portugal, Banco de Espana, Patria Finance
V budoucnosti pravděpodobně budou stále více konkurovat velkým domácím bankám menší banky a hlavně nebankovní finanční instituce, což by mohlo být částečně přisouzeno vlivu vstupu do EU. Nebankovní subjekty budou ohrožovat tržní podíly velkých bank a mohly by způsobit pokles současné vysoké koncentrace bankovního sektoru. Současně ale věříme, že vůdce trhu bude na druhé straně intenzivněji penetrovat do oblasti původně nebankovních služeb a celková oligopolní tržní struktura zůstane zachována. Jak ukazuje graf 3, také v EU je koncentrace tržní síly na malých národních trzích intenzivnější ve srovnání s velkými evropskými zeměmi.
Graf 3: Podíl největších 5 bank na celkových aktivech sektoru
Zdroj: ECB, ČNB, Patria Finance
Jan Hájek, Jitka Oppitzová