Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vliv vstupu ČR do EU na úvěrovou aktivitu bank

Vliv vstupu ČR do EU na úvěrovou aktivitu bank

11.06.2003 16:01
Autor: 

V minulém článku jsme se věnovali vývoji úvěrové činnosti bank ve Španělsku, Portugalsku a Řecku po vstupu těchto zemí do EU v osmdesátých letech jako možný model toho, jak by mohla vypadat situace po přistoupení ČR do EU. Během 12-16 let následujících po přistoupení do Evropské unie expanze úvěrů v těchto zemích výrazně předčila růst bankovních aktiv a vkladů. Úvěry retailovému sektoru byly nejdynamičtějším segmentem. (předchozí analýzu naleznete ZDE.)

Tento vývoj také způsobil nárůst poměru klientských úvěrů k vkladům, jak je znázorněno v grafu 1. Zprostředkovatelská pozice bankovního sektoru ve financování ekonomiky avšak kolísala. Jelikož ale tento poměr u jihoevropských členských států EU v současné době výrazně převyšuje hodnotu tohoto ukazatele v České republice (55%) či Slovensku, indikuje to opět silný růstový potenciál v oblasti úvěrů.

Graf 1: Vývoj poměru úvěry/vklady


Zdroj: Bank of Greece, Banco de Portugal, Banco de Espana, Patria Finance

Ve zmíněných třech jihoevropských státech se během sledovaného období podíl úvěrů retailovému sektoru na celkovém objemu úvěrů téměř zdvojnásobil, jak je patrné z následujícího grafu. Poté, co v Portugalsku přesáhly na konci devadesátých let půjčky soukromým osobám 50 % z celkových poskytnutých úvěrů, jejich podíl začal klesat a v současné době stagnuje. Vzhledem k tomu, že i domácí banky se nyní ve větší míře zaměřují na expanzi retailových úvěrů a vzhledem k předpokládanému růstu poptávky domácností po úvěrech věříme, že podobný vývoj nastane ve střednědobém horizontu i na českém trhu.

Graf 2: Expanze úvěrování retailu


Zdroj: Bank of Greece, Banco de Portugal, Banco de Espana, Patria Finance

V budoucnosti pravděpodobně budou stále více konkurovat velkým domácím bankám menší banky a hlavně nebankovní finanční instituce, což by mohlo být částečně přisouzeno vlivu vstupu do EU. Nebankovní subjekty budou ohrožovat tržní podíly velkých bank a mohly by způsobit pokles současné vysoké koncentrace bankovního sektoru. Současně ale věříme, že vůdce trhu bude na druhé straně intenzivněji penetrovat do oblasti původně nebankovních služeb a celková oligopolní tržní struktura zůstane zachována. Jak ukazuje graf 3, také v EU je koncentrace tržní síly na malých národních trzích intenzivnější ve srovnání s velkými evropskými zeměmi.

Graf 3: Podíl největších 5 bank na celkových aktivech sektoru


Zdroj: ECB, ČNB, Patria Finance

Jan Hájek, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru