Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na vědomost se dává … hospodářské oživení v Evropě se odkládá

Na vědomost se dává … hospodářské oživení v Evropě se odkládá

9.4.2003 15:21
Autor: 

Jedním ze základních kamenů všech prognóz vývoje českého hospodářství jsou odhady ekonomických ukazatelů v eurozóně a zejména Německu. Většina analytických pracovišť, včetně těch nejlépe vybavených (viz ČNB), přebírá odhady potřebných zahraničních ekonomických proměnných z průzkumů mezi analytiky zabývajícími se danou zemí či regionem detailně, případně od nadnárodních institucí. Pravě dnes dosáhla prognostická sezóna jednoho ze svých vrcholů. Po OECD a Evropské komisi, přišel s kůží na trh Mezinárodní měnový fond.

MMF: letos nic, zkuste to za rok

Není nad čím jásat. MMF snížil svůj odhad globálního hospodářského růstu z 3,7% na 3,2%. Odhady byly sníženy napříč celým spektrem nejvyspělejších ekonomik světa. Zatímco úpravy prognóz růstu HDP USA, Kanady, Velké Británii a Japonsko se pohybují v řádu desetin procentních bodů, kontinentálním západoevropským zemím MMF umazal z původních odhadů více než procento. Detailní informace jsou v následující tabulce:

 

Odhady růstu HDP (%)

2002

2003

2004

 

předchozí odhad

aktuální odhad

 

USA

2,4

2,6

2,2

3,6

Kanada

3,4

3,4

2,8

3,2

Japonsko

0,3

1,1

0,8

1,0

Velká Británie

1,6

2,4

2,0

2,5

Eurozóna

0,8

2,3

1,1

2,3

Německo

0,2

2,0

0,5

1,9

Francie

1,2

2,3

1,2

2,4

Itálie

0,4

2,3

1,1

2,3


Zdroj: MMF

Největší změnu prognózy musel MMF provést u Německa, kde z přijatelných dvou procent klesla prognóza na pouhých 0,5%, což by po růstu HDP o 0,6% v roce 2001 a loňském zvýšení o 0,2% představovalo již třetí růst na hraně ekonomické stagnace. V tabulce je patrný ještě jeden zajímavý jev. U všech evropských zemí jsou velmi podobné předchozí odhady růstu pro letošní rok a aktuální odhady na rok příští. Scénář rolování ekonomického oživení se pomalu začíná stávat obehranou písničkou.

Podobné kroky jako MMF nedávno provedli také Evropská komise a OECD. Podle odhadu Evropské komise poroste hospodářství eurozóny v letošním roce o 1,0%, příští rok o 2,3%. V celé EU by se měl HDP letos zvýšit o 1,3%, v roce 2004 o 2,4%. Německu byla snížena prognóza na letošek z 1,4% na 0,4%, Francii z 2,0% na 1,1%, Velké Británii z 2,5% na 2,2%. OECD snížila odhad hospodářského růstu v eurozóně pro letošní rok na 0,9% z předchozích 1,8%. Německu odhaduje růst o 0,5%, Francii o 1,5% a Velké Británii o 2,0%.

Německo: chronicky líné hospodářství?

Z našeho pohledu je důležité sledovat zejména odhady vývoje německé ekonomiky. Pozornému čtenáři zápisů z jednání bankovní rady ČNB jistě neuniklo, že informace z Německa patří mezi hlavní ukazatele vnějšího ekonomického vývoje sledované centrální bankou. V otázce úrokových sazeb je sice část trhu zahleděna do aktuálních inflačních čísel, větší význam při rozhodování bankovní rady ovšem mohou mít právě informace z Německa. Podívejme se tedy blíže, co věští našemu západnímu sousedovi další sudičky.

Německá vláda snížila svůj odhad hospodářského růstu v letošním roce na 1,0% místo dosavadních 1,5%. Bundesbanka ve své zprávě psané pro německou vládu konstatovala, že německá ekonomika nyní prochází krizí a z problémů se nevzpamatuje, pokud nedojde k hlubokým reformám. Varuje před poklesem potenciálu hospodářského růstu z již tak nízkých 1,5% na 1,0%. Mezi nutnými reformními kroky zmiňuje zejména trh práce a fiskální politiku.

Rada šesti „moudrých“ (předních ekonomických ústavů) v Německu se shodla, že nelze vyloučit, že se v prvním čtvrtletí letošního roku německá ekonomika ponořila do recese.

Německý ekonomický institut Ifo snížil odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce 0,9% z dosavadních 1,1%. Dlouhá válka s Irákem by ovšem mohla snížit hospodářský růst v Německu až na 0,2%. Ekonomický institut RWI snížil svůj odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce na 0,6% z předchozích 1,1%.

Německá bankovní asociace BdB snížila odhad růstu německé ekonomiky v letošním roce z 1,0% na 0,75%. Chmurné vyhlídky sdílí také tamní průmyslová federace BDI, jež odhaduje růst ekonomiky na 0,5% a varuje, že příští zimu by počet nezaměstnaných v Německu mohl překročit pětimilionovou hranici.

ČR na revize teprve čeká

Dříve či později se revize prognóz hospodářského vývoje v EU a Německu promítne do odhadů českých makroekonomických ukazatelů. Prozatím většina institucí hýří optimismem (viz následující tabulka).

 

Odhad růstu HDP v ČR (%)

ČNB

2,2 - 3,5

Ministerstvo financí

3,3

OECD

3,3

MMF

2,7

Evropská komise

2,8

WIIW

3,3

Reuters (průměr odhadů)

2,9

Patria Online

2,1

Již na konci dubna se dozvíme, jak vidí budoucnost české ekonomiky centrální banka. Pokud posune odhady růstu na letošní a příští rok opět směrem dolů, může následovat také snížení úrokových sazeb. Pokud dnes něco otevírá prostor pro uvolnění měnových podmínek, potom je to právě závan pesimismus ze západní Evropy.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university