Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Porovnání návratnosti kapitálu regionálních distributorů elektřiny

Porovnání návratnosti kapitálu regionálních distributorů elektřiny

03.04.2003 10:57
Autor: 

V minulých článcích jsme porovnávali velikost tržeb a ziskovost jednotlivých distributorů elektrické energie. Ač zajímavé, tyto ukazatele nevypovídají mnoho o efektivitě vynaložených reálných investic. Nyní proto následuje pohled na distributory z hlediska jejich ziskovosti kapitálu, konkrétně ziskovosti vlastního jmění, ROE. Tato ziskovost je obecně funkcí tří parametrů:

- tím, kolik aktiv společnost potřebuje na generování svých tržeb (v případě distributorů je toto určeno zejména hustotou sítě zákazníků)

- tím, jaká je ziskovost těchto tržeb (tomuto tématu jsme se věnovali v předchozím článku, z velké části závisí na složení portfolia zákazníků a dodavatelů)

- tím, jak jsou aktiva financována (poměrem vlastního jmění a dluhu; u domácích distributorů je obvykle finanční páka velmi nízká).

ROE ukazují pro všechny distributory následující grafy.


Zdroj: REAS, Patria Finance

Tyto grafy zachycují vývoj ROE - ukazatele ziskovosti vlastního kapitálu - v letech 1997 až 2001 a zároveň umožňují porovnání tohoto ukazatele jednotlivých distributorů s hypotetickou požadovanou mírou návratnosti (required rate or return, RRR). Ta v sobě zahrnuje výnos bezrizikové investice (risk free rate - např. výnos dlouhodobých státních dluhopisů) a prémii za riziko. Prémie za riziko by měla zohledňovat pouze tzv. systematické riziko (neoddiverzifikovatelné riziko, vyjádřeno např. tzv. koeficientem beta) a je tak rovna součinu koeficientu beta a prémie za riziko na kapitálovém trhu. V případě regionálních distributorů jsme hypotetickou RRR stanovili ve výši 8,2 %.

Obecně řečeno, jestliže návratnost vlastního kapitálu v odvětví přesahuje požadovanou míru návratnosti, může to podnítit zájem dalších firem o vstup do tohoto odvětví. V praxi ale záleží samozřejmě na odhadu „mezní“ návratnosti – návratnosti na dodatečnou jednotku kapitálu, respektive „dodatečnou společnost“. Tento fakt znamená, že v odvětví distribuce elektrické energie by ke vstupu nových společností do odvětví nedocházelo ani v případě vysokého pozitivního rozdílu mezi realizovanou a požadovanou návratností kapitálu stávajících firem. Navíc tato návratnost musí být počítána na reprodukční hodnotu aktiv, ne účetní (v podstatě nejde o nic jiného než jednu z mnoha variací na téma Tobinova Q).

Zatímco v roce 1997 přesahoval RRR pouze poměr čistého zisku a vlastního kapitálu Středočeské energetické (v dalších letech klesal až v roce 2001 končí pod 4 %). Úrovni 8 % se přiblížila také Západočeská energetika, ostatní společnosti začínaly v roce 1997 na poměrně nízké úrovni. V následujících letech se situace obecně zlepšovala. Požadovanou míru návratnosti 8,2 % přesáhly už v roce 1998 ZČE, PRE a ZČE, jejíž návratnost vlastního kapitálu se v následujícím roce dále zvýšila, naopak ukazatel PRE spadl na 7 %. Výrazné zvýšení návratnosti vlastního kapitálu SČE v roce 2000 způsobil prudký nárůst zisku téměř na trojnásobek oproti roku 1999. Signifikantní nárůst ROE v roce 2000 zaznamenala také Severomoravská energetika, jejíž zisk oproti předchozímu roku vzrostl o 90 %. V roce 2001 nedosahovaly požadované míry návratnosti pouze Jihočeská energetika a Středočeská energetická, jejíž ROE bylo nejnižší ze všech distribučních společností (3,9 %). Naopak nejvyšší míru návratnosti vlastního kapitálu v roce 2001 vykazovala Pražská energetika (11,7 %).

Jiří Soustružník

Další články o distributorech naleznete zde:
Mezi maržemi a zisky regionálních distributorů elektřiny existují velké rozdíly
Který majoritní podíl v distribučních společnostech ČEZ prodá?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y