Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Porovnání návratnosti kapitálu regionálních distributorů elektřiny

Porovnání návratnosti kapitálu regionálních distributorů elektřiny

3.4.2003 10:57
Autor: 

V minulých článcích jsme porovnávali velikost tržeb a ziskovost jednotlivých distributorů elektrické energie. Ač zajímavé, tyto ukazatele nevypovídají mnoho o efektivitě vynaložených reálných investic. Nyní proto následuje pohled na distributory z hlediska jejich ziskovosti kapitálu, konkrétně ziskovosti vlastního jmění, ROE. Tato ziskovost je obecně funkcí tří parametrů:

- tím, kolik aktiv společnost potřebuje na generování svých tržeb (v případě distributorů je toto určeno zejména hustotou sítě zákazníků)

- tím, jaká je ziskovost těchto tržeb (tomuto tématu jsme se věnovali v předchozím článku, z velké části závisí na složení portfolia zákazníků a dodavatelů)

- tím, jak jsou aktiva financována (poměrem vlastního jmění a dluhu; u domácích distributorů je obvykle finanční páka velmi nízká).

ROE ukazují pro všechny distributory následující grafy.


Zdroj: REAS, Patria Finance

Tyto grafy zachycují vývoj ROE - ukazatele ziskovosti vlastního kapitálu - v letech 1997 až 2001 a zároveň umožňují porovnání tohoto ukazatele jednotlivých distributorů s hypotetickou požadovanou mírou návratnosti (required rate or return, RRR). Ta v sobě zahrnuje výnos bezrizikové investice (risk free rate - např. výnos dlouhodobých státních dluhopisů) a prémii za riziko. Prémie za riziko by měla zohledňovat pouze tzv. systematické riziko (neoddiverzifikovatelné riziko, vyjádřeno např. tzv. koeficientem beta) a je tak rovna součinu koeficientu beta a prémie za riziko na kapitálovém trhu. V případě regionálních distributorů jsme hypotetickou RRR stanovili ve výši 8,2 %.

Obecně řečeno, jestliže návratnost vlastního kapitálu v odvětví přesahuje požadovanou míru návratnosti, může to podnítit zájem dalších firem o vstup do tohoto odvětví. V praxi ale záleží samozřejmě na odhadu „mezní“ návratnosti – návratnosti na dodatečnou jednotku kapitálu, respektive „dodatečnou společnost“. Tento fakt znamená, že v odvětví distribuce elektrické energie by ke vstupu nových společností do odvětví nedocházelo ani v případě vysokého pozitivního rozdílu mezi realizovanou a požadovanou návratností kapitálu stávajících firem. Navíc tato návratnost musí být počítána na reprodukční hodnotu aktiv, ne účetní (v podstatě nejde o nic jiného než jednu z mnoha variací na téma Tobinova Q).

Zatímco v roce 1997 přesahoval RRR pouze poměr čistého zisku a vlastního kapitálu Středočeské energetické (v dalších letech klesal až v roce 2001 končí pod 4 %). Úrovni 8 % se přiblížila také Západočeská energetika, ostatní společnosti začínaly v roce 1997 na poměrně nízké úrovni. V následujících letech se situace obecně zlepšovala. Požadovanou míru návratnosti 8,2 % přesáhly už v roce 1998 ZČE, PRE a ZČE, jejíž návratnost vlastního kapitálu se v následujícím roce dále zvýšila, naopak ukazatel PRE spadl na 7 %. Výrazné zvýšení návratnosti vlastního kapitálu SČE v roce 2000 způsobil prudký nárůst zisku téměř na trojnásobek oproti roku 1999. Signifikantní nárůst ROE v roce 2000 zaznamenala také Severomoravská energetika, jejíž zisk oproti předchozímu roku vzrostl o 90 %. V roce 2001 nedosahovaly požadované míry návratnosti pouze Jihočeská energetika a Středočeská energetická, jejíž ROE bylo nejnižší ze všech distribučních společností (3,9 %). Naopak nejvyšší míru návratnosti vlastního kapitálu v roce 2001 vykazovala Pražská energetika (11,7 %).

Jiří Soustružník

Další články o distributorech naleznete zde:
Mezi maržemi a zisky regionálních distributorů elektřiny existují velké rozdíly
Který majoritní podíl v distribučních společnostech ČEZ prodá?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data