Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance ČR v roce 2002: privatizace, povodně a revizní trápení

Platební bilance ČR v roce 2002: privatizace, povodně a revizní trápení

18.03.2003 12:35
Autor: 

Komentář volně navazuje na předchozí částečnou analýzu platební bilance, rozšiřuje jí a přináší dodatečné úvahy o přílivu zahraničních investic, běžném účtu platební bilance a revizích ČNB

Rok 2002

Schodek běžného účtu platební bilance v loňském roce klesl na 121 mld. Kč (ze 124 mld. Kč v roce 2001), což podle našeho odhadu odpovídá 5,4% hrubého domácího produktu. Výraznějšímu zlepšení vnější nerovnováhy, jemuž by napovídal pokles schodku obchodní bilance ze 117 mld. v roce 2001 na 74 mld., zabránil především výrazný pokles přebytku v bilanci služeb (o 36 mld. Kč) a zhoršení salda v bilanci výnosů (o 14 mld. Kč). Bilance služeb, kterou negativně ovlivnil pokles turistiky po srpnových povodních a špatný stav západoevropských ekonomik, dosáhla nejnižšího přebytku od roku 1994. Bilance výnosů skončila s rekordním schodkem díky poklesu příjmů, k němuž přispěl pokles úrokových sazeb v zahraničí.

Finančnímu účtu dominoval příjem z prodeje státního podílu v Transgasu, díky němuž přebytek finančního účtu dosáhl 340 mld. Kč (cca 15,1% HDP). Bez prodeje Transgasu by loni do ČR v rámci přímých zahraničních investic nepřiteklo 276 mld. Kč, ale pouze 150 mld. Kč, což by bylo nejméně od roku 1998.

Výrazný rozdíl mezi schodkem běžného účtu a přebytkem finančního účtu by bez zásahu ČNB vyústil do výrazného posílení kurzu koruny. Centrální banka tomu ovšem zabránila odkoupením privatizačních příjmů do svých devizových rezerv a intervencemi na devizovém trhu. Devizové rezervy ČNB se díky těmto operacím loni zvýšily po vyloučení kurzových rozdílů o 217 mld. Kč (6,6 mld. USD).

4. čtvrtletí 2002

V samotném 4. čtvrtletí dosáhl schodek běžného účtu 35,5 mld. Kč (Patria očekávala 40 mld. Kč), zatímco přebytek na finančním účtu klesl na 24,8 mld. Kč. Na běžném účtu se v závěru roku projevilo obvyklé zhoršení salda zahraničního obchodu. Přesto se v meziročním srovnání obchodní bilance mírně zlepšila. Jádro negativního vývoje běžného účtu tkví v současnosti v prudkém poklesu přebytku v bilanci služeb. Zatímco výdaje se mírně zvýšily (o 1,7 mld. Kč), příjmy klesly o více než 12 mld. Kč. Za poklesem příjmů můžeme hledat negativní vliv povodní na turistický ruch a neutěšenou hospodářskou situaci v západoevropských ekonomikách. Dominantní roli ve vývoji běžného účtu loni přebrala bilance výnosů. Dvacetimiliardové saldo v posledním čtvrtletí loňského roku představuje meziroční zhoršení o 5,8 mld. Kč.

Na straně finančního účtu je překvapením velmi nízký příliv přímých zahraničních investic. Investice v hodnotě 25,5 mld. Kč (825 mil. USD) představují nejhorší výsledek za posledních pět let. Boj ČNB proti posilování koruny prostřednictvím nízkých úrokových sazeb přiměl domácí i zahraniční investory ke snaze nahradit korunové dluhopisy s nízkým výnosem za zahraniční cenné papíry s příznivější cenou. Operace domácích i zahraničních investorů vedly k odlivu prostředků v objemu 53,5 mld. Kč v posledním kvartále. Domácí banky použily k financování nákupu zahraničních dluhopisů především své prostředky uložené v zahraničních bankách, díky čemuž se změna portfoliových investic téměř vyrovnala změna položky ostatní investice.

Revizní trápení

Na závěr je nutno zmínit se o nepřehlédnutelných revizích předchozích údajů. Mnoho položek platební bilance za loňský i předloňský rok doznalo změn mnohdy v řádu desítek miliard korun. Schodek běžného účtu za rok 2001 byl zvýšen ze 100 mld. Kč na 124 mld. Kč. Schodek za první tři čtvrtletí loňského roku byl zvýšen z 68 na 85 mld. Kč. Logicky musela ČNB zareagovat na nechvalně známou revizi dat o zahraničním obchodu, jenže změny v řádu desítek (!) miliard se týkají především bilance výnosů. Zatímco deficit obchodní bilance klesl, schodek bilance výnosů se ponořil oproti původně vykazovaným číslům o 25 mld. Kč v roce 2001 a za první tři čtvrtletích 2002 přihodila ČNB k deficitu 15,7 mld. Kč. Podobně obraz finančního účtu výrazně změnily revize přílivu přímých zahraničních investic. Dosavadní údaje hovořily o přílivu 187 mld. Kč v roce 2001 a 236 mld. Kč v prvních třech kvartálech loňského roku, nové údaje uvádí 215 mld. Kč, resp. 251 mld. Kč. Desetimiliardová revize se nevyhnula ani portfoliovým investicím v loňském roce. Rozsahem jsou revize ČNB srovnatelné s podobným zásahem ČSÚ. Revize jsou samozřejmě nutným korekčním prostředkem, jsou-li ovšem prováděny v tomto rozsahu, nemá smysl pouštět se do jakýchkoli prognóz a klást na údaje, jichž se to týká, význam při rozhodování o hospodářské politice. Například původní sada údajů hovořila o poklesu schodku běžného účtu v roce 2001 na 100 mld. Kč ze 105 mld. Kč. Jenže podle nových údajů byl vývoj přesně opačný, schodek se propadl na 125 mld. Kč. Zdá se, že revize statistických dat se staly prokletím analytiků letošního roku.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů