Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy s historicky nejvyšším schodkem obchodní bilance

Spojené státy s historicky nejvyšším schodkem obchodní bilance

20.2.2003 15:28
Autor: 

Deficit obchodní bilance Spojených států za prosinec prudce a neočekávaně vzrostl. Údaj svojí výší zarazil finanční a devizové trhy, americký dolar se po zprávě propadl dokonce na 1,080 USD za euro. Zásluhu na schodku ve výši 44,2 mld. USD má jednak rostoucí dovoz, ale stejně tak i pokles vývozního výkonu americké ekonomiky. V listopadu dosáhl deficit obchodní bilance 40 mld. dolarů a trh podle průzkumů očekával v prosinci mírné zlepšení na -38,5 mld.

Dovozy v prosinci vzrostly o 1,7%, naopak vývoz poklesl o 2,6%. Nejvíce poklesl export USA do Kanady, Mexika, ale i Japonska a západní Evropy. Dovoz se snížil z Kanady a Mexika, ale vzrostl ze západní Evropy (+4,4%). Zde je patrná "bída" současné globální ekonomiky - Německo, se kterým USA dosáhly rekordně vysokého deficitu 4,1 mld. USD, se obává, že v prvním čtvrtletí 2003 upadne do recese (pokles HDP ve druhém po sobě jdoucím čtvrtletí), a to navzdory faktu, že se nadále opírá o vývoz mj. do USA, které samy mají také potíže s oživením. Jaký by byl vývoj německého HDP, kdyby USA "uzavřely hranice" je jen otázkou.

Za celý minulý rok dosáhl deficit obchodní bilance USA hodnoty 435,2 mld. dolarů, což je historicky nejvyšší částka. Druhou nejvyšší částku potom představuje rok 2000 se 378,7 mld. USD.

Přestože je dolar v poslední době pod vlivem především globálních geopolitických rizik, obchodní bilance, jakožto součást platební bilance, je tradičním faktorem významně ovlivňujícím rovnovážnou úroveň kurzu americké měny. Pokud nebude kompenzován narůstající schodek zahraničního obchodu přílivem zahraničních investic, povede následná nerovnováha k oslabování dolaru díky automatickému přizpůsobovacímu procesu platební bilance. A toho si jsou devizové trhy vědomi již nyní.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Deficit v poměru k HDP
    21.2.2003 9:23

    Nevíte, kolik je tento deficit v poměru k jejich HDP? Jenom tak pro zajímavost....
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC