komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu se v září nečekaně propadl na 12,6 mld. Kč. Zatímco vývoz se ve srovnání s letními měsíci podle očekávání výrazně zvýšil, akcelerace dovozu nemá nic společného se sezónními trendy a jde plně na vrub souhře několika jednorázových faktorů.
Ve vývozu se potvrdil pravidelný sezónní vzestup. Po letních měsících, kdy časté čerpání dovolených vede k nižší produkci a jejímu vývozu, představuje září návrat na předprázdninovou úroveň. Pro ilustraci stačí porovnat červnový vývoz (103,3 mld. Kč) a zářijový vývoz (104,1 mld. Kč). Platnost této relace lze vysledovat také v minulých letech. Meziročně se vývoz snížil o 1,8%. Podíváme-li se však na vývoj cen v zahraničním obchodu, je zřejmé, že za poklesem hodnoty vývozu stojí právě pokles vývozních cen a nikoli reálné zhoršení. Podle naší prognózy vývoje vývozních cen (výsledky za září budou známy až v listopadu) se vývoz reálně meziročně zlepšil o 6%. Určitým vodítkem může být také pohled na vývoj vývozu vyjádřeného v eurech. Ten se zvýšil ve srovnání s loňským zářím o 11,2%. To představuje výrazné zlepšení oproti předchozím měsícům a druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Výrazného reálného zvýšení doznal především vývoz strojů a dopravních prostředků. V rámci této skupiny výrazně vzrostl vývoz výpočetní techniky (26%). Počítače tak alespoň částečně zabránily ještě hlubšímu propadu obchodní bilance a nahradily pokles vývozu v odvětvích postižených slabou zahraniční poptávkou a rychlým zhodnocením směnného kurzu.
Dovoz je klíčem k překvapivě vysokému schodku v září. Také dovoz podléhá v průběhu roku výrazným sezónním výkyvům. V září se obvykle s růstem vývozu zároveň zvyšuje dovoz, nicméně tento vzestup nebývá proporcionální (podle našeho odhadu je tento poměr 1:0,7). Jenže letos vstoupily do hry, resp. celní statistiky, tři mimořádné faktory: dovoz investičního zboží, materiálů a surovin v souvislosti s náběhem nových výrobních kapacit, dovoz spotřebního zboží spojený s otevřením nových nákupních center a dovoz zboží k odstranění následků povodní a náhradě statků poškozených povodněmi. Dovoz se meziročně zvýšil o již dlouho nevídaných 13,3% (po celý letošní rok byly meziroční změny dovozu záporné a vyšší přírůstek dovozu byl naposledy zaznamenán v červenci 2001). Vlivem výše uvedených faktorů se dovoz spotřebního zboží (bez potravin) zvýšil o 19,3% a dovoz strojů a dopravních prostředků o 18,1%. Vezmeme-li v potaz pokles dovozních cen, potom celkové reálné zvýšení dovozu přesahuje dvacetiprocentní hranici. Dovoz vyjádřený v eurech se zvýšil o 28,2%.
Vzhledem k tomu, že zářijové informace o zahraničním obchodu uzavírají 3. čtvrtletí, můžeme předběžně odhadnout vliv této části ekonomiky na hrubý domácí produkt. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím a prvními dvěma kvartály letošního roku se reálné saldo zahraničního obchodu se zbožím výrazně prohloubilo. Na rozdíl od prvního pololetí letošního roku, kdy zahraniční obchod přispíval k hospodářskému růstu, se ve 3. čtvrtletí patrně dočkáme negativního příspěvku čistého vývozu k růstu HDP. A to poměrně výrazně negativního. Na druhou stranu dovoz investičního a spotřebního zboží se projeví v zásobách, tvorbě hrubého fixního kapitálu, případně ve spotřebě domácností a vládního sektoru.
Vzhledem k aktuálním výsledkům a předpokládanému vývoji obou složek zahraničního obchodu očekáváme, že celoroční schodek obchodní bilance dosáhne 100 mld. Kč.
David Marek