Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investice, povodně a hypermarkety stáhly obchodní bilanci do hlubin

Investice, povodně a hypermarkety stáhly obchodní bilanci do hlubin

22.10.2002 9:14
Autor: 

komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu se v září nečekaně propadl na 12,6 mld. Kč. Zatímco vývoz se ve srovnání s letními měsíci podle očekávání výrazně zvýšil, akcelerace dovozu nemá nic společného se sezónními trendy a jde plně na vrub souhře několika jednorázových faktorů.

Ve vývozu se potvrdil pravidelný sezónní vzestup. Po letních měsících, kdy časté čerpání dovolených vede k nižší produkci a jejímu vývozu, představuje září návrat na předprázdninovou úroveň. Pro ilustraci stačí porovnat červnový vývoz (103,3 mld. Kč) a zářijový vývoz (104,1 mld. Kč). Platnost této relace lze vysledovat také v minulých letech. Meziročně se vývoz snížil o 1,8%. Podíváme-li se však na vývoj cen v zahraničním obchodu, je zřejmé, že za poklesem hodnoty vývozu stojí právě pokles vývozních cen a nikoli reálné zhoršení. Podle naší prognózy vývoje vývozních cen (výsledky za září budou známy až v listopadu) se vývoz reálně meziročně zlepšil o 6%. Určitým vodítkem může být také pohled na vývoj vývozu vyjádřeného v eurech. Ten se zvýšil ve srovnání s loňským zářím o 11,2%. To představuje výrazné zlepšení oproti předchozím měsícům a druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Výrazného reálného zvýšení doznal především vývoz strojů a dopravních prostředků. V rámci této skupiny výrazně vzrostl vývoz výpočetní techniky (26%). Počítače tak alespoň částečně zabránily ještě hlubšímu propadu obchodní bilance a nahradily pokles vývozu v odvětvích postižených slabou zahraniční poptávkou a rychlým zhodnocením směnného kurzu.

Dovoz je klíčem k překvapivě vysokému schodku v září. Také dovoz podléhá v průběhu roku výrazným sezónním výkyvům. V září se obvykle s růstem vývozu zároveň zvyšuje dovoz, nicméně tento vzestup nebývá proporcionální (podle našeho odhadu je tento poměr 1:0,7). Jenže letos vstoupily do hry, resp. celní statistiky, tři mimořádné faktory: dovoz investičního zboží, materiálů a surovin v souvislosti s náběhem nových výrobních kapacit, dovoz spotřebního zboží spojený s otevřením nových nákupních center a dovoz zboží k odstranění následků povodní a náhradě statků poškozených povodněmi. Dovoz se meziročně zvýšil o již dlouho nevídaných 13,3% (po celý letošní rok byly meziroční změny dovozu záporné a vyšší přírůstek dovozu byl naposledy zaznamenán v červenci 2001). Vlivem výše uvedených faktorů se dovoz spotřebního zboží (bez potravin) zvýšil o 19,3% a dovoz strojů a dopravních prostředků o 18,1%. Vezmeme-li v potaz pokles dovozních cen, potom celkové reálné zvýšení dovozu přesahuje dvacetiprocentní hranici. Dovoz vyjádřený v eurech se zvýšil o 28,2%.

Vzhledem k tomu, že zářijové informace o zahraničním obchodu uzavírají 3. čtvrtletí, můžeme předběžně odhadnout vliv této části ekonomiky na hrubý domácí produkt. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím a prvními dvěma kvartály letošního roku se reálné saldo zahraničního obchodu se zbožím výrazně prohloubilo. Na rozdíl od prvního pololetí letošního roku, kdy zahraniční obchod přispíval k hospodářskému růstu, se ve 3. čtvrtletí patrně dočkáme negativního příspěvku čistého vývozu k růstu HDP. A to poměrně výrazně negativního. Na druhou stranu dovoz investičního a spotřebního zboží se projeví v zásobách, tvorbě hrubého fixního kapitálu, případně ve spotřebě domácností a vládního sektoru.

Vzhledem k aktuálním výsledkům a předpokládanému vývoji obou složek zahraničního obchodu očekáváme, že celoroční schodek obchodní bilance dosáhne 100 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data