Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance ve 2Q: vysoký schodek běžného účtu, rekordní příliv investic

Platební bilance ve 2Q: vysoký schodek běžného účtu, rekordní příliv investic

4.9.2002 10:13
Autor: 

komentář doplněn
Deficit běžného účtu platební bilance vzrostl ve druhém čtvrtletí 2002 na 18,6 mld. korun, což je jen mírně pod naším odhadem ve výši 19,5 mld. korun. Příjmy státu z privatizace se odrazily v růstu přebytku na finančním účtu – částka 177,4 mld. Kč je výrazně vyšší než v prvním čtvrtletí tohoto roku i než ve srovnatelném období minulého roku. Protože přebytek na finančním účtu opět převýšil deficit běžného účtu, zvýšil se objem devizových rezerv v korunovém vyjádření tentokrát razantně o 160,5 miliard.

Výsledky obchodní bilance byly již předem známé a revize ČNB byla jen mírná, proto byla netrpělivě očekávaná informace o dalších složkách běžného účtu platební bilance. Záporné saldo obchodní bilance vzrostlo ve 2Q jen mírně na 11,7 miliard korun, výsledek za 1Q byl revidován dolů na 9 mld. Kč. Výsledky obchodu za první i druhé čtvrtletí jsou tak stále výrazně lepší než minulý rok (26, resp. 25 mld. Kč). Bilance služeb vykázala opět přebytek, nicméně ve srovnání s minulým rokem se nebezpečně snížil na 8,8 mld. Kč. Na nižším aktivu této položky se již negativně projevila silná koruna, zatímco v eurech příjmy z cestovního ruchu stagnovaly, v korunách samozřejmě poklesly. V tomto čtvrtletí se navíc podepíší na bilanci služeb povodně, které dále sníží meziroční příjmy z turistiky, tentokrát však již reálné i nominální. Poslední významnou složkou běžného účtu je bilance výnosů. Její pasivum (19,1 mld. Kč) bylo druhé nejvyšší v novodobé historii ČR. Příjmy zahraničních investorů z našich cenných papírů (výplata kupónů z dluhopisů apod.) tak nadále rostou a to i přes to, že se snížil úrokový diferenciál.

Finanční účet byl opět z většiny ovlivněn přílivem přímých zahraničních investic. Saldo finančního účtu dosáhlo zatím nejvyššího čtvrtletního pozitiva od roku 1993. Čistý příliv přímých zahraničních investic ve výši 161,7 mld. Kč se podílel na celkovém přebytku na tomto účtu platební bilance (177 mld. Kč) více než 90 procenty. V květnu zaplatila RWE Gas za Transgas v rámci privatizace 125 mld. Kč, kromě toho přicházely peníze v souvislosti s výkupem akcií České spořitelny od drobných akcionářů zahraničním majoritním vlastníkem. Přímé zahraniční investice bez započtení příjmů z privatizace byly pod naším odhadem a zdá se tedy, že klesá zájem o ČR v důsledku zpomalení světové ekonomiky. Portfolio investice (7,9 mld. Kč) nás mírně překvapily, zde totiž zájem zahraničí pokračoval, především o české dluhopisy s delší dobou splatnosti, navíc, podle statistiky ČNB se zvýšila emise dluhopisů našich rezidentů na zahraničních trzích. Položka ostatní investice byla také aktivní (11,5 mld. korun) s tím, jak podniková sféra ve větší míře využívala zahraniční úvěry.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data