Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Je dobré z ČR budovat automobilovou velmoc? – Není!

29.3.2006 17:15
Autor: 

Výrazná orientace české ekonomiky na automobilový průmysl není dobrá, vyplývá to z výsledků ankety mezi čtenáři investičního portálu Patria.cz. Do České republiky právě přichází investice společnosti Hyundai Motor na výstavbu nové automobilky. Po zahájení výroby Hyundai by počet vyrobených aut na 1000 obyvatel v ČR dosáhl 108 a v Evropě by tak republiku předstihlo jen Slovensko (OICA, ČTK). Anketní otázka proto zněla: Je dobře, že jsme automobilová velmoc?

Nejvíce hlasů získala odpověď „Ne, je to neperspektivní sektor“ (43 %), následoval názor „Ne, jednostranné zaměření ekonomiky je rizikové“ (32 %). Naopak 11 % lidí bylo názoru, že automobilový sektor má budoucnost, 14 % hlasů získal názor, že ekonomický přínos automobilek převažuje nad riziky. Dá se proto shrnout, že celkově čtenáři na anketní otázku odpověděli „spíše ne“.

V diskusi k tématu čtenáři vyjadřovali své názory. Jako argument pro automobilky bylo nejčastěji zmiňováno, že je lepší mít alespoň nějaké továrny než žádné, respektive, že je lepší, aby továrny stály raději v ČR než jinde. Jeden z názorů uvádí, že „když jsou kvalitně uzavřené smlouvy s investorem, tak naše republika na tom nemůže prodělat“. Perspektivitu automobilového průmyslu čtenáři dokladovali například tím, že se za auta v jejich 100leté historii ještě nenašla náhrada. Například Hyundai pak navíc pomůže zaměstnanosti na severní Moravě.

Proti přílišnému zaměření na automobilový sektor naopak byly názory týkající se rizika recese v sektoru a cyklického vývoje poptávky. Vláda podle některých zhoršuje pozici zdejších výrobců lákáním cizích firem a za cenu drahých pobídek jen „vytlouká klín klínem“. Objevilo se i upozornění, že podpora, kterou získávají přicházející investoři do automobilového průmyslu, je příliš vysoká. „Pokud zde někdo chce postavit továrnu bez pobídek a dotací státu (z daní všech), není důvod být proti,“ zní jeden z názorů.

Anketa na téma „Je dobře, že jsme automobilová velmoc?“ probíhala na investičním portálu Patria.cz mezi 27. únorem a 28. březnem. Zúčastnilo se jí celkem 505 hlasujících.


Váš názor
 • Smysl anket???
  30.3.2006 8:41

  Podívejte se, která televizní stanice je nejsledovanější a která je naopak sledovaná nejméně, a bude Vám jasné, k čemu takové ankety jsou.
  Tom
 • Jsem 506. a hlasuju jako těch 14%
  30.3.2006 7:57

  Nejen v této anketě, ale obecně v anketách je důležitá struktura hlasujících. Hlasování přes web to nemůže logicky postihnout. Nevím jak ostatní hlasující, ale mě osobně automobilový průmysl zaměstnává. Je to těžká dřina se v něm udržet, žádné pohodlí "za méně koupit za více prodat". Největším problémem je kvalifikace modrých límečků, dnes neexistuje produkce manuálně strojně vyučených mladých lidí. Jinak než vlastní výchovou je vzdělávat nelze. Pokud by se tedy v průmyslu nerozvíjel automobilový sektor, obecně by klesal dnešní průměr "zlatých českých ručiček". Automobilový průmysl vede (snaží se o to) všechny v něm pracující lidi k vysoké pracovní disciplíně, která jinak obecně klesá s růstem nezaměstnanosti. Takže je lepší tuto pracovní disciplínu udržovat, protože v případě odlivu "automobilové práce" mohou dotčení lidé snáze najít uplatnění jinde, bude-li kde. Zkusil někdo z vás přijímat do pracovního poměru rok nezaměstnaného člověka? Já ano, a z toho pohledu se docela Hyundai divím, že se chce pustit do výběru 3000 lidí. (2 poznámky : TPCA Kolín má určitě s náborem zaměstnanců životní zkušenost; Hyundai možná chtěla vybírat z menšího množství nezaměstnaných adeptů, a v tomto ukazateli byla ČR nepší než ostatní)
  Honza
  • velky omyl
   30.3.2006 10:35

   Pokud by tato vlada intenzivne a systematicky nenicila cesky soukromy sektor a misto nesmyslnych pobidek zahranicnim firmam.(to jest i te ve ktere pracujete vy) podporila snizenim odvodu CESKE podnikatele bylo by to mnohem a mnohem lepsi.Automobilovy prumysl neni zadnou vyjimkou.Pokud se chcete udrzet ve vyrobe nabytku nebo motyk tak je to uplne to stejne.Vlastne kecam,v CR je to mnohem tezsi.
   dodo
 • Zajimave
  29.3.2006 18:15

  Vetsina uvadenych nazoru mi pripada rozumna a smysluplna.Realita je ovsem jina.S tim nic nenadelame.Je aspon potesujici,ze zde existuje porad skupina lidi ktera mysli.
  dodo
  • ??
   30.3.2006 6:55

   Kožení a Krejčířové ti pracovní místa nevytvoří . . .!!!
   Konimír
   • za takovych podminek
    30.3.2006 10:29

    Za takovych podminek jake ma Hyundai vytvori pracovni mista kazdy mamlas.Dotace 5 miliard na 3000 pracovnich mist to uz snad ani jinak nejde.A to si na me za dva roky vzpomente,ze Korejci budou chtit od statu dalsi prachy.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data