Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl přestál slabší poptávku v zahraničí. Zvládne i silnou měnu?

Průmysl přestál slabší poptávku v zahraničí. Zvládne i silnou měnu?

11.4.2002 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová produkce se v únoru meziročně zvýšila o 5,8%. Kalendářní variace tentokrát nehrály žádnou roli. Tržby průmyslových firem se zvýšily o 3,7%. Tržby z vývozu vzrostly dokonce o 13,7%. Negativní charakteristikou je však pokles zaměstnanosti o 2%. Produktivita práce meziročně vzrostla o 6%, zatímco průměrná reálná mzda se zvýšila o 2,9%, nominálně o 6,9%.

Jako již řadu měsíců, i tentokrát se na příznivém výsledku podílela zejména výroba elektrických a optických přístrojů, jež se zvýšila o 25,2%. Příznivě se vyvíjela situace v rafinériích, díky kterým se produkce v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy zvýšila o 19,6%. Vysoký nárůst produkce hlásí také firmy v gumárenském a plastikářském průmyslu a v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Naopak z dlouhodobého poklesu se nepodařilo vymanit kožedělnému průmyslu a již půl roku klesá produkce také v textilním průmyslu.

Průmyslová produkce a dílčí statistiky vybízí k názoru, že český průmysl již přestál období slabší zahraniční poptávky. Německá ekonomika již nabízí lepší ekonomické ukazatele a český průmysl zaplatil za předchozí ekonomické oslabení v zemích EU pouze krátkodobým poklesem tržeb. Při pohledu na aktuální statistické informace v zahraničí můžeme říci, že nejhorší již má český průmysl za sebou. Tržby v průmyslu sice ještě rostou pomaleji než produkce, rozdíl se však postupně snižuje a na rozdíl od předchozích měsíců se tržby konečně začaly zvyšovat. Tržby z přímého vývozu se opět vrátily k dvoucifernému růstu po zpomalení na 3,2% v prosinci a 7,0% v lednu.

Na obzoru je však nový nepřítel - posílení kurzu koruny. Prozatím se reálné efekty silné měny neprojevily ve statistických výkazech průmyslové produkce, jak však naznačuje stále rostoucí skupina firem vyvážejících svou produkci, již brzy bychom se mohli dočkat negativních důsledků silné koruny. Postiženy by patrně byly především firmy střední a menší velikosti, které si nemohou dovolit hospodařit delší dobu se ztrátou a které mají jen omezené možnosti kompenzovat ztráty způsobené apreciací koruny snižováním nákladů.

Na závěr ještě připomeňme, že počínaje letošním rokem, počítá ČSÚ index průmyslové produkce podle nového váhového systému. Nové údaje tedy nejsou plně srovnatelné s údaji z předchozích let. Pokud bychom použili starý způsob výpočtu indexu průmyslové produkce, byl by meziroční přírůstek zhruba o tři procentní body nižší.

Očekáváme, že se letos průmyslová produkce zvýší o 4,9%, naše prognóza pro letošní rok však prozatím nepočítá s možnými negativními dopady posílení kurzu koruny.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data