Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rozpočet na rok 2002 schválen, problémy se prohlubují

19.12.2001 10:13
Autor: 

Poslanecká sněmovna včera hlasy poslanců ČSSD a ODS schválila vládní návrh státního rozpočtu na rok 2002. Vláda by tak příští rok měla hospodařit s příjmy ve výši 690 miliard korun. Dalších 46 miliard si půjčí a utratí tak 736 miliard korun. Z nich půjde 45% na různé sociální výdaje. Návrh státního rozpočtu na rok 2002 vychází z optimistických makroekonomických předpokladů (růst ekonomiky o 3,8%, pokles míry nezaměstnanosti na 8,2%). Pro rozpočet státu je problematické, že základem růstu by měly být investice (růst o 7% letos a 6% příští rok), protože investice spíše snižují firemní zisky a navíc podstatná část investic jde do projektů, kterým vláda štědře poskytla daňové úlevy.

Vláda se také uchýlila k řadě problematických kroků, které příjmy rozpočtu „papírově“ zvyšují. Například vláda předpokládá, že příští rok se zvýší efektivnost výběru daní a stát tak získá dodatečných 6 miliard korun. Samotný návrh rozpočtu však dává řadu důvodů považovat tento odhad za nadsazený.

Ještě problematičtější je zařazení do rozpočtu více než 20 miliard, které vláda plánuje získat z tzv. deblokace ruského dluhu. Vláda tak opakuje chyby letošního rozpočtu, kam zařadila 20 miliard z prodeje telekomunikačních licencí třetí generace a nyní se ukazuje, že příjem bude mnohem nižší. Vláda také masivně používá transfery z FNM, které oficiálně jdou na financování schodku důchodového systému, ve výši přes 20 miliard korun. Na zcela běžné výdaje si tak vláda bere ze zcela výjimečných příjmů, přesně proti všem zásadám obezřetnosti.

V mnoha našich předchozích analýzách jsme upozorňovali, že kořen českých rozpočtových problémů leží na výdajové stránce. Výdaje vlády se od roku 1998 zvýšily z 41% HDP na očekávaných 49% letos, tj. o celou pětinu! Návrh rozpočtu na tento vývoj nijak nereaguje. Žádná změna není navržena v rozsáhlém sociálním systému, vláda naopak zvažuje rozšiřování výdajů. Rozpočet na rok 2002 zvýrazňuje další zásadní nedostatek českých veřejných rozpočtů: naprosté zanedbávání dlouhodobějších úvah, nemluvě o závazném systému střednědobého rozpočtového plánování. Rozpočet se tak mění v jednoletou "hru", kde vítězí momentálně nejsilnější, kde dochází k nehospodárnostem a kde jsou rozpočty mimořádně obtížně analyzovatelné. Letos byla dále snížena transparentnost návrhu, protože ministerstvo financí ztratilo část svých rozpočtových pravomocí na úkor ministerstev, která peníze utrácejí. Převedení pravomocí na tato ministerstva sice zvyšuje flexibilitu a operativnost rozpočtu, ale de facto znemožňuje jakékoliv dlouhodobější plánování.

Návrh rozpočtu na rok 2002 je zároveň v několika aspektech výrazně restriktivní. Vláda plánuje snížit kapitálové investice o 15% (o další 4 miliardy se sníží objem půjček, které bude vláda čerpat na investice). Výdaje na vědu a výzkum vláda plánuje zmrazit na úrovni loňského roku. Ačkoliv vládní usnesení z roku 2000 zavazuje vládu zvýšit tyto výdaje na 0,7% HDP, ve skutečnosti dosáhnou jen 0,55%.

Vláda se ve svém návrhu dokonce dostává do rozporu se svým vlastním, půl roku starým, "Národním programem přípravy na členství v EU," kde se zavázala k řadě výdajů v celkové výši 56 miliard v roce 2002. Návrh rozpočtu však počítá s výdaji jen 35 miliard korun. Největší pokles je u dopravních investic a v kapitolách ministerstev místního rozvoje a životního prostředí. Tyto případy ilustrují nekonzistentnost a krátkodobost vládních rozpočtových kroků. Také dokumentují klesající význam ministerstva financí, které ztrácí kontrolu nad skladbou výdajů a nedokáže prosadit ani ty výdajové priority, které byly odsouhlaseny vládou.

Naše analýza návrhu státního rozpočtu na rok 2002 jen potvrzuje naše předchozí zprávy: česká rozpočtová politika zůstává na cestě k akcelerujícím schodkům a snižující se transparentnosti. Jedinou možnost nápravy vidíme v důsledném zavedení střednědobého rozpočtového výhledu, který by zvýraznil dlouhodobější aspekty rozpočtové politiky a svázal vládě ruce ve vršení dalších výdajových programů. Současný návrh státního rozpočtu neobsahuje jediný závazný údaj pro období za rokem 2002. Vzhledem k vývoji v posledních letech je další podmínkou zastavení eroze veřejných rozpočtů, tj. zpětná důsledná integrace veškerých mimorozpočtových fondů do státního rozpočtu. Problém obtížné předvídatelnosti privatizačních příjmů a restrukturalizačních nákladů lze řešit vykazováním těchto položek ve společné kapitole, oddělené od běžného rozpočtu. Z hlediska rozpočtové disciplíny by bylo žádoucí zavést i povinné vytváření rezerv na vládní garance.

(Ondřej Schneider)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data